رونق فناوری های کلیدی در اروپا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رونق فناوری های کلیدی در اروپا

فناوری های کلیدی، مثل نانوتکنولوژی، نانو الکتریک، یا مواد پیشرفته، چرخ نوآوری و رقابت پذیری را در اروپا به حرکت در خواهند آورد.این فناوریهای نوین چه فرصتهایی در اختیار کارآفرینان قرار می دهد؟

همایش شرکتهای کوچک و متوسط در سال ۲۰۱۶ میلادی که در براتیسلاوا، پایتخت اسلوواکی برگزار شد.

کمیسیون اروپا برنامه ای موسوم به «فناوری های کلیدی» دارد که هدفش تشویق نوآوری و رقابت پذیری در حوزه نانوتکنولوژی، نانوالکتریک است.

ایوان کوهن مدیر بخش تجاری شرکت موسوم به «دیزیگ» است که در زمنیه امنیت سایبری فعالیت می کند. او کی گوید که فناوری هاکلیدی برای کار آنها خیلی مهم است.

او می افزاید: «امنیت سایبری موضوع بسیار مهمی است که فقط مختص به اسلواکی نیست. ما بدنبال فناوری هایی هستیم که به ما کمک کند بیشترین سطح امنیت را ایجاد کنیم.»

فناوری های کلیدی چه هستند؟

در کوشیتسه، دومین شهر بزرگ اسلواکی فناوری منحصر به فردی متولد شده است. شرکت موسوم به «آر وی مگنتیکز» سیمهای باریک مغناطیسی کمتر از سه صدم میلی متر که کوچکترین حسگرهایی هستند که تا به حال وجود داشته است.

این سیمها خراب نمی شوند و در مقابل حرارت شدید ۶۰۰ درجه سانتیگراد و سرمای منهای ۲۷۳ درجه سانتیگراد مقاومند. این فناوری در همه جا کاربرد دارد: ساخت و ساز، حمل و نقل، کامپیوتر و حتی در پزشکی.

مدیر شرکت طراح این میکرو حسگرها می گوید: «یکی از مشکلاتی که با فناوری ها جدید قابل حل نیست، اندازه گیری دما و فشار داخلی جمجمه انسان است. می توان با قرار دادن این سیمهای میکرونی بر روی “درون کاشته های مغزی و با استفاده فونندوسکوپ (اندوسکوپی صوتی) این پارامترها را اندازه گرفت.

دستیابی به این فناوری ۲۰ سال طول کشیده است. سخت ترین کار هم پیدا کردن سرمایه گذار برای تاسیس شرکت بوده است. استفاده از این محصول مزایای زیادی دارد. راستیسلاو، مسئول شرکت می گوید که برای جذب سرمایه گذاران سعی شده برای سرمایه گذاران این فایده ها توضیح داده بشود.

مسئول شرکت می افزاید: «می توانیم از یک گرم آهن که قیمتش کمتر از ۱۶ سانتیم یورو است، در عرض ۱۰ دقیقه، یکصد هزار حسگر درست کنیم.»

نکته جالب دیگر این است که بین فناوری حسگرهای میکرونی که فناوری کلیدی به حساب می آید‬‎، ‫و فناوری های شرکتی که ایوان که در زمینه اطلاعات و ارتباطات راه انداخته، ارتباط وجود دارد‬.

ایوان کوهن می گوید: «بله با هم پروژه تحقیقاتی داخلی برای طراحی و ایجاد رمزهای غیر قابل تکرار و ناگشودنی آغاز کردیم که می توان برای محصولات تازه و فرصت های تجاری جدید به کار برد.»

اشیای متصل از طریق شبکه (اینترنت اشیاء) هم درطبقه بندی فناوری های کلیدی قرار می گیرد.

کمیسیون اروپا تقریبا در سراسر اروپا “ده مرکز دائر کرده است تا به کارآفرینان کمک کند به این فناوری های کلیدی دسترسی پیدا کنید.:https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/kets-tools/kets-ti-inventory/map