فرودگاه ها به اندازه یک شهر کوچک انرژی مصرف می کنند

فرودگاه ها به اندازه یک شهر کوچک انرژی مصرف می کنند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حمل و نقل هوایی قطعا امن ترین روش مسافرتی است ولی برای محیط زیست چندان هم مناسب نیست. می دانیم که هواپیماها سوخت بسیار زیادی مصرف می کنند. ولی مشکل فقط این نیست. هر فرودگاه به اندازه یک شهر کوچک انرژی مصرف می کند. چرا و آیا می توان آنرا تغییر داد؟

فرودگاه لئوناردو داوینچی شهر رم، شلوغ ترین فرودگاه در ایتالیا و ششمین در اروپا است. این فرودگاه که در ابتدای سال های ۱۹۶۰ میلادی گشایش یافت، سالانه از حدود چهل میلیون مسافر پذیرایی می کند.

استفانو دوناروما، مدیرعامل، می گوید: «فقط اندازه محوطه داخلی فرودگاه سیصدهزار متر مربع است. ما از حدود صدهزار منبع روشنایی استفاده می کنیم. این محوطه بسیار بزرگ همچنین به انرژی بسیار زیادی برای تنظیم کردن دمای هوا نیاز دارد تا هوا را گرم یا خنک کند.»

سیستم تهویه هوا در فرودگاه های قدیمی، زیاد هم کارآمد نیست. صرفه جویی انرژی در تهویه هوا بدون لطمه زدن به راحتی مسافران، کاری دشوار است.

آندرا کستا، پژوهشگر در عرصه مهندسی عمران، می گوید: «یک سیستم تهویه هوایی، حدود پنجاه درصد انرژی استفاده شده در فرودگاه را مصرف می کند و برای ما این یک فرصت بسیار بزرگ است تا فقط با بهبود در این بخش، بتوانیم مصرف کل را به طور قابل توجهی کاهش دهیم.»

یک طرح پژوهش اروپایی پیشنهاد می کند که یک فن آوری حسگرها با نرم افزاری هوشمند به سیستم تهویه هوا نصب شود.

نیکولا رهولت، پژوهشگر، موسسه سیستمهای انرژی خورشیدی، پروژه کاسکاد، می گوید: «در زیر ترمینال یک فرودگاه «فیومیچینو» لوله های هوا که چندین کیلومتر طول دارند، هوا را به درون ساختمان ترمینال پمپ می کنند. اینجا یک دستگاه تهویه هوا قرار دارد. این دستگاه ها انرژی حرارتی و الکتریکی بسیار زیادی مصرف می کنند.»

پژوهشگران در شبکه تهویه هوای زیرزمینی، حسگرهایی نصب کرده اند که بصورت خودکار مشکلات متنوع پنهان را که باعث به هدر رفتن انرژی می شود، تشخیص می دهند.

فرانچسکو کارا، مدیرعامل می گوید: «همه داده های حسگرها در یک دستگاه جمع و از طریق کنترل کننده، به پایگاه داده های مرکزی فرستاده می شود.»

یک نرم افزار هوشمند به طور دائم داده ها را تحلیل می کند. اگر مشکلی تشخیص داده شود، نرم افزار آنرا سریعا به گروه های تعمیر و نگهداری خبر داده و به این ترتیب هدر رفتن انرژی هر چه سریع تر متوقف می شود.

مایک بروگان، مهندس مکانیک، بنیانگذار و مدیرعامل «انریت» می گوید: «ما در این دستگاه می توانیم ببینیم که مسئله ای هست…آن به ما می گوید که در یک جا دما بیش از حد معمول است. مشکلی با یکی از دستگاه های تهویه هوا وجود دارد. یک نامه الکترونیکی به مدیر انرژی فرستاده می شود تا درمورد این اشکال ویژه خبر دهد. بنابراین باید پیگیری کرد تا این مشکل، سریعا و به طور موثر حل شود.»

توسعه این پژوهش می تواند به ایجاد سیستمی مانند «خانه هوشمند» کمک کند. یک راه حل ساده و ارزان که باعث صرفه جویی انرژی و کاهش انتشار دی اکسید کربن می شود.

نیکولا رهولت، پژوهشگر، موسسه سیستمهای انرژی خورشیدی، پروژه کاسکاد، می گوید: «هدف، صرفه جویی تا بیست درصد در انرژی است. این هدفی جاه طلبانه است ولی می دانیم که امکان پذیر است.»

www.cascade-eu.org

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فناوری تازه تشخیص ذرات آلاینده هوا

ریزجلبک‌ها، تحولی بزرگ در صنعت تولید مکمل‌های غذایی

موزه مجازی از آثار هنر زیرزمینی کمونیسم در مجارستان