Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

گزارش شبکه اروپایی ضد فقر: مادران مجرد بیشتر در معرض خطر فقر و محرومیت اجتماعی قرار دارند

مادر مجرد به همراه کودکش در اوکراین
مادر مجرد به همراه کودکش در اوکراین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مطابق ارقام منتشره از سوی اداره آمار اروپا، یورواستات، در سال ۲۰۲۲ تعداد ۹۵.۳ میلیون نفر در اتحادیه اروپا در معرض خطر فقر یا محرومیت اجتماعی قرار داشتند.

آگهی

این میزان فقیر، که ۲۲ درصد از جمعیت بلوک اروپا را تشکیل می‌دهند، عمدتا در کشورهایی مانند رومانی (۳۴ درصد)، بلغارستان (۳۲ درصد)، یونان و اسپانیا (هر دو ۲۶ درصد) ثبت شده‌اند.

در این میان زنان یکی از آسیب‌پذیرترین گروه‌ها در کشورهای اروپایی را تشکیل می‌دهند. بر اساس آخرین گزارش «شبکه اروپایی ضد فقر» (EAPN)، فقر زنان «با حقوق کم و مسئولیت‌های مراقبتی تشدید می‌شود و احتمال بیشتری وجود دارد که آنان در مشاغل پاره‌وقت یا موقت مشغول به کار شوند».

این گزارش هشدار می‌دهد که در اتریش تقریباً نیمی از زنان برای مراقبت از فرزندان خود به صورت پاره‌وقت کار می‌کنند. امری که باعث می‌شود آنها از نظر مالی به شریک زندگی خود وابسته شوند.

کارلوس سوسیاس، رئیس شبکه اروپایی ضد فقر، با «ساختاری» خواندن مشکل موجود در اروپا می‌گوید: «در تمام پارامترهای فقر موجود بین زن و مرد، تفاوت به نفع مردان دیده می‌شود».

آقای سوسیاس می‌گوید اقدامات برای پایان دادن به تفاوت‌های جنسیتی باید فراتر از سیاست‌های حمایتی فعلی باشد و به «تعادل بهتر بین کار و زندگی» منجر شود. وی برای مثال خواستار تغییراتی در مالیات والدین مجرد دارای فرزندان تحت ‌تکفل است.

او در این باره می‌گوید: «ما به سیاست‌های مالیاتی نیاز داریم که مالیات‌های منفی خاصی را برای حمایت از خانواده‌های آسیب‌پذیرتر اعمال کند.»

این گزارش همچنین هشدار می‌دهد که افزایش قیمت مسکن و تورم بالا، بیشترین ضربه را به گروه‌های آسیب‌پذیر از جمله جوانان و افرادی که سطح تحصیلات پایینی دارند وارد کرده است.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

برای مثال در پرتغال ۱۹.۴ درصد از جمعیت در معرض فقر تحت فشار بیش از حد هزینه‌های مسکن قرار داشتند. در گزارش منتشره آمده است که در این کشور، ۲.۸ میلیون خانوار با مشکلات مالی مرتبط با مسکن دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گفته شبکه اروپایی ضد فقر این مشکلات مربوط به مسکن، مانند عدم امکان نگهداری خانه در دمای مناسب در زمستان، در میان گروه‌های در معرض خطر فقر بیشتر است.

شبکه اروپایی ضد فقر که در سال ۱۹۹۰ تاسیس شد، بزرگترین سازمان فعال در زمینه مبارزه با فقر در اروپا محسوب می‌شود که تحت حمایت کمیسیون اروپا قرار دارد. این شبکه مجموعه‌ای از سازمان‌های غیردولتی ضد فقر و همچنین سازمان‌های اروپایی فعال در این زمینه را در بر می‌گیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش بدرفتاری با مادران مجرد و مرگ ۹ هزار نوزاد در مراکز کلیساهای ایرلند منتشر شد

رای دیوان دادگستری اروپا در مورد مرخصی زایمان اضافه چیست؟

دختران مجرد ایرانی در صف مادر شدن