تهدید اتحادیه اروپا علیه لندن: تعلیق توافق تجاری برکسیت منتفی نیست

ماروش شفچوویچ، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا و معاون کمیسیون این اتحادیه
ماروش شفچوویچ، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا و معاون کمیسیون این اتحادیه Copyright European Union, 2022.
Copyright European Union, 2022.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماروش شفچوویچ، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا و معاون کمیسیون این اتحادیه به یورونیوز گفت: «واکنش‌ ما [به لندن] بسیار قاطع و آرام و درعین حال متناسب خواهد بود.»

آگهی

کمیسیون اتحادیه اروپا می‌گوید تعلیق توافق تجاری برکسیت را در صورت تصویب لایحه مورد نظر دولت بریتانیا که در آن بخش‌هایی از این توافق نادیده گرفته شده است منتفی نمی‌داند. 

ماروش شفچوویچ، مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا و معاون کمیسیون این اتحادیه به یورونیوز گفت: «واکنش‌ ما [به لندن] بسیار قاطع و آرام و درعین حال متناسب خواهد بود.»

وی پیش از این گفته بود که بروکسل اقدام حقوقی علیه بریتانیا را بار دیگر در دستور کار قرار می‌دهد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رابطه ما با بریتانیا بر اعتماد استوار است. باید بگویم که با پیش نویس این لایحه که پس از ۱۸ ماه مذاکره دو طرف ارائه شده این اعتماد خدشه‌دار شده است.
ماروش شفچوویچ
مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا

توافق تجاری اتحادیه اروپا با بریتانیا که به دنبال برکسیت صورت گرفت از ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ به اجرا در آمد. ماروش شفچوویچ اظهار داشت: «رابطه ما با بریتانیا بر اعتماد استوار است. باید بگویم که با پیش نویس این لایحه که پس از ۱۸ ماه مذاکره دو طرف ارائه شده این اعتماد خدشه‌دار شده است.»

دفتر نخست‌وزیر بریتانیا دو روز قبل پیش‌نویس لایحه‌ای را ارائه کرد که در آن برخی از مفاد پروتکل مرتبط با ایرلند شمالی لغو شده است. موضوع مرز جمهوری ایرلند با ایرلند شمالی که بخشی از خاک بریتانیا است یکی از محورهای اصلی کشمکش بین لندن و بروکسل در جریان مذاکرات برکسیت بود. 

پروتکل ایرلند شمالی به ساز و کار خاصی اطلاق می‌شود که به طور ویژه برای تجارت کالا بین جمهوری ایرلند به عنوان عضو اتحادیه اروپا و ایرلند شمالی به عنوان بخشی از خاک بریتانیا در نظر گرفته شده است. هدف از این پروتکل تضمین عدم شکل‌گیری کنترل مرزی آشکار بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی در چهارچوب توافق صلح جمعه نیک یا پیمان بلفاست است.

این پیمان به چند دهه درگیری‌ در ایرلند شمالی بین پروتستان‌های طرفدار بریتانیا و کاتولیک‌های جمهوریخواه ایرلند پایان داد. بوریس جانسون و لیز تراس، نخست‌وزیر و وزیر خارجه بریتانیا پروتکل ایرلند شمالی را «غیر قابل اجرا» و «تهدیدکننده تمامیت ارضی» بریتانیا خوانده‌اند. 

این در حالی است که لندن در چهارچوب توافق برکسیت با اجرای مقررات گمرکی اتحادیه اروپا در ایرلند شمالی، عضویت این منطقه در بازار مشترک اروپایی و پیروی ایرلند شمالی از مقررات اتحادیه اروپا در زمینه مالیات بر ارزش افزوده موافقت کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اختصاص بودجه ۹۲۰ میلیون یورویی به ایرلند برای کاهش تاثیرات منفی برکسیت

شکست طرفداران روسیه در انتخابات کرواسی؛ محافظه‌کاران پیروز نیاز به ائتلاف با راست افراطی دارند

آغاز انتخابات پارلمانی در کرواسی؛ رئیس جمهور منتقد اروپا در سودای نخست‌وزیری است