دیده بان حقوق بشر خطاب به اروپا: چرخه مرگبار درد و رنج پناهجویان در مدیترانه را متوقف کنید

پناهجوی نجات یافته در آبهای مدیترانه
پناهجوی نجات یافته در آبهای مدیترانه   -  Copyright  Bernat Armangue/Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوزفارسی

سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید تنها در دو ماه گذشته نزدیک به دویست پناهجوی در دریای مدیترانه کشته شده و هزاران تن با ممانعت فرونتکس و گارد ساحلی لیبی به آفزیقا بازگردانده شده اند.

سازمان دیده بان حقوق بشر در تازه ترین گزارش خود نسبت به قربانی شدن و وضعیت غیرانسانی پناهجویانی که قصد عبور از مدیترانه را دارند هشدار داده است.

به گفته این سازمان حقوق بشری، شیوع ویروس کرونا در اروپا باعث شده است تا تلاش پناهجویان که زندگیشان را برای رسیدن به قاره سبز به خطر می اندازند کمتر از سوی نهادهای اروپایی و دولت ها دیده و یا تحلیل شود. 

با این حال آخرین آمارها نشان می دهند که از ابتدای سال ۲۰۲۱، در عرض دو ماه گذشته، حداقل ۱۸۵ نفر در آبهای بین سواحل شمال آفریقا و ایتالیا جان خود را از دست داده اند. 

دریای مدیترانه در شش سال اخیر به گورستان مهاجران و پنهاجویانی تبدیل شده که برای زندگی بهتر قصد عبور از دریا و زندگی در قاره اروپا را دارند. 

بیش از ۱۷۴۰۰ نفر بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ در این دریا قربانی شده اند. 

مسیر اصلی پناهجویان از طریق دریای مدیترانه، از شمال لیبی تا جنوب ایتالیاست. 

سازمان عفو بین الملل نیز در دو سال گذشته بارها نسبت به وضعیت «قرون وسطایی پناهجویان در لیبی» هشدار داده است.

 بدلیل نبود یک دولت قدرمند مرکزی در این کشور بحران زده، پناهجویان از سوی گروه های مافیایی شبه دولتی و هم چنین شبه نظامیان مورد آزار و شکنجه و بازداشت های طولانی و برده داری قرار می گیرند. این در حالی است که بدلیل کنترلهای گسترده فرونتکس، آژانس کنترل مرزهای اتحادیه اروپا،  بسیاری از پناهجویان در لیبی ناگزیر بلوکه و ماندگار شده اند. 

فرونتکس بتازگی از سوی پارلمان اروپا به عاملیت در مرگ و بازگرداندن پناهجویان در دریای مدیترانه متهم شده است. 

در دو ماه گذشته فرونتکس در همکاری با گارد ساحلی لیبی ۳۷۰۰ پناهجو را به لیبی بازگردانده است. 

دیده بان حقوق بشر در گزارش خود نوشته است: « همه موافقند که لیبی مکان امنی نیست، اما این امر مانع از آن نشده است که اتحادیه اروپا پول و پشتیبانی فنی را از واحدهای خشن و متجاوز و غیرانسانی گارد ساحلی لیبی قطع کند. در پنج سال گذشته این حمایت به نیروهای لیبیایی امکان رهگیری و بازگشت بیش از ۶۶۰۰۰ نفر به لیبی را داده است.»

دیده بان حقوق بشر با خطاب قراردادن کشورهای اروپایی، از آنها خواسته تا جلوی این چرخه مرگبار درد و رنج را بگیرند. 

به گفته این سازمان حقوق بشری، کمیسیون اروپا به عنوان بازوی اجرایی اتحادیه می تواند به جای این که عامل فشار و درد و رنج مضاعف باشد از اقدامات «ناجیان پناهجویان در آب های مدیترانه» حمایت کند.

مطالب مرتبط