بوسنی هرزگوین؛ از مداخلات خارجی و نفوذ گروه های مذهبی رادیکال تا چالش پیوستن به اتحادیه اروپا

بوسنی هرزگوین؛ از مداخلات خارجی و نفوذ گروه های مذهبی رادیکال تا چالش پیوستن به اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برنامه کندوکاو این هفته قرار است از یک سو به نفوذ پایدار ترکیه مدرن و نیز کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در بوسنی بپردازد و از سوی دیگر چالش های پیش روی این کشور برای الحاق به اتحادیه اروپا را مورد بررسی قرار دهد.

برنامه کندوکاو به بوسنی هرزگوین سفر کرده تا به تحلیل نفوذ ترکیه، کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و جنبش های سلفی در این کشور بپردازد. در گزارش ویژه ای که یورونیوز از سارایوو، پایتخت بوسنی هرزگوین تهیه کرده ابعاد مختلف مداخلات خارجی به خصوص تلاش ترکیه برای ایجاد محدودیت در فعالیت های شبکه مخالفان آنکارا از جمله جنبش فتح الله گولن مورد بررسی قرار گرفته است.

سوفی کلوده، خبرنگار یورونیوز به همین منظور به مرکز شهر سارایوو رفته، جایی که میراث عهد امپراتوری عثمانی به خوبی در آن هویداست. این در حالیست که چند خیابان پایین تر کلیساهای کاتولیک و ارتدوکس، کنیسه ها و بسیاری دیگر از نشانه های تاریخ غنی بوسنی وجود دارد که همه اینها آرایش چند قومی و مذهبی در این کشور را یادآوری می کند.

سوالی که مطرح می شود این است: آیا نگاه بوسنی بیش از پیش به شرق متمایل شده و این احتمال وجود دارد که بی توجهی روز افزون به روابط مهم تاریخی با اروپای غربی این کشور را به سوی فاصله گرفتن از اتحادیه اروپا سوق دهد؟

ردپای ترکیه، کشورهای عربی و جنبش های سلفی

برای بررسی دقیق تر این موضوع هانس فان در برلی، خبرنگار یورونیوز در گزارش خود به چگونگی نفوذ ترکیه در بوسنی از طریق رسانه ها و نیز راه یافتن به حوزه های فرهنگی و سیستم آموزشی این کشور پرداخته است.

در این گزارش همچنین یادآوری می شود که مقام های ترکیه چگونه با نفوذ خود مانع فعالیت شبکه های مخالفان آنکارا از جمله جنبش منتسب به فتح الله گولن در بوسنی می شوند.

بیشتر بخوانید:مساجد ترک و بیغوله‌های سلفی نشین؛ آیا آتش جنگی دیگر بوسنی را خواهد سوزاند؟

اعمال قدرت نرم و نگاه ویژه کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به بوسنی که از طریق سرمایه گذاری در بخش های گردشگری و توسعه مکان های مذهبی در پی نفوذ در این کشور هستند، بخشی دیگر از گزارش یورونیوز است.

این درحالیست که از نگاه یک استاد دانشگاه در سارایوو، سرمایه گذاری کشورهای عربی در ساخت مساجد و مکان های مذهبی هنوز این امکان را برای آنها فراهم نکرده تا بتوانند آنطور که می خواهند از طریق مبلغان مذهبی برند اسلام محافظه کارانه خود را در میان اقلیت مسلمان این کشور ترویج کنند. اشرف کنان رازیداجیچ، استاد دانشگاه سارایوو می گوید «امامان مساجد در بوسنی از مجمع اسلامی کشور حقوق دریافت می کنند و باید به یاد داشت که نقش کشورهای عربی در این میان تنها به ساخت مساجد در بوسنی هرزگوین خلاصه می شود، نه اداره و مالکیت آنها.»

در این بین جاری شدن سرمایه های کشورهای عربی به بوسنی بیم و هراس در خصوص حمایت مالی و تقویت گروهای رادیکال و سلفی را تقویت کرده است. این در حالیست که گروهای سلفی که منتسب به جامعه وهابی ها هستند اینک بیشترمناطق دور افتاده روستایی را به عنوان پایگاه و محل فعالیت خود انتخاب کرده اند.

با این وجود، حدود هزار مسلمان از کشورهای غرب بالکان از جمله ۲۵۰ نفر از ساکنان بوسنی و هرزگوین پیشتر تحت تأثیر تبلیغات افراط گرایان برای جنگیدن به سوریه و عراق رفتند.

چشم انداز پیوستن بوسنی و هرزگوین به اتحادیه اروپا

مشکلات پیش روی بوسنی هرزگوین در راستای پیوستن به اتحادیه اروپا بخش پایانی ویژه برنامه کندوکاو را تشکیل می دهد.

لیلا رامیچ مسیهویچ، تحلیلگر سیاسی و مدیر نهاد غیر دولتی مطالعات سیاست خارجی در سارایوو، در گفتگو با خبرنگار یورونیوز به مسائلی جدا از عوامل خارجی و تنش های قومی اشاره می کند که الحاق این کشور حوزه بالکان به اتحادیه را مختل کرده است.

به اعتقاد این پژوهشگر سیاسی نقایص و کمبودهای موافقت نامه صلح دیتون بر روند پیوستن بوسنی به اتحادیه اروپا تاثیر منفی گذاشته است. او همچنین تصریح می کند که «بدون بوسنی هرزگوین روند تکمیل و توسعه اتحادیه اروپا نهایی نمی شود. اگر خواهان صلح و ثبات پایدار در قاره هستیم، چیزی که همه به شدت به آن نیاز داریم، پس باید این الحاق صورت بگیرد.»

بیشتر بخوانید: یک تحلیلگر سیاسی: بدون بوسنی هرزگوین روند تکمیل و توسعه اتحادیه اروپا نهایی نمی شود

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات در بوسنی، کشوری با پیچیده‌ترین ساختار سیاسی در اروپا

جایگاه دین در زندگی شهروندان اروپای غربی چیست؟

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت