ورهوفشتات: پارلمان اروپا می تواند مذاکرات برکسیت را با وتو متوقف کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ورهوفشتات: پارلمان اروپا می تواند مذاکرات برکسیت را با وتو متوقف کند

گی ورهوفشتات نماینده پارلمان اروپا و یکی از اعضای تیم مذاکره کننده اتحادیه اروپا درباره برکسیت با انتشار مقاله ای در روزنامه انگلیسی گاردین دولت بریتانیا را تهدید به وتوی مذکرات برکسیت کرده است. او می گوید برکسیت زمانی به نتیجه می رسد که حقوق شهروندان اروپایی مقیم بریتانیا کاملا به عنوان شهروند درجه یک رعایت شود و دولت بریتانیا تاکنون در مذاکرات اراده مثبت خود را نشان نداده است. این نماینده پارلمان می گوید اتحادیه اروپا می تواند روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را متوقف کند.

فیلیپ لامبر نماینده بلژیکی پارلمان اروپا نیز در این باره می گوید: «آنچه که بریتانیا آنرا حقوق سخاوتمندانه می نامد در مقایسه با حقوق شهروندان بریتانیایی در اتحادیه اروپا کاملا غیرسخاتمندانه و ناعادلانه است. آنچه که دولت محافظه کار بریتانیا تحقق حقوق شهروندان اروپایی ساکن این کشور می داند تنها تعریفی است که یک کشور می تواند به شهروندان درجه دوم و سوم خود بدهد. تازه کسب چنین حقی هم از این پس راحت نخواهد بود و هر لحظه می تواند از شهروند اروپایی موردنظر بازستانی شود.»

به گفته برخی از تحلیلگران اقتصادی قوانین پیشنهادی دولت بریتانیا درباره شهروندان اروپایی می تواند کاملا به ضرر اقتصاد این کشور تمام شود.

ماریا دمرسیتز در این باره می گوید: «تعریف جدید دولت بریتانیا در پی برکسیت از حق شهروندان اروپایی در این کشور می تواند کاملا به ضرر بریتانیا تمام شود. به این معنی که بسیاری از نخبگان اروپایی چه کارگزارن بورس و یا کارمندان عالی رتبه بانکی و یا حتی پزشکان بیمارستانهای لندن با چه قانونی این کشور را ترک می کنند. این موضوع به تبع به اقتصاد بریتانیا ضربه مهلکی وارد خواهد کرد.»

یشتر از یک هفته است که مذاکرات برای خروج نهایی بریتانیا از اتحادیه اروپا آغاز شده است اما هنوز طرفین مذاکره نسبت به شرایط اولیه مذاکرات به توافق ضمنی دست نیافته اند.