Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

چرا بحران قره باغ علیا پایان نمی یابد؟

چرا بحران قره باغ علیا پایان نمی یابد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بیش از بیست سال قره باغ علیا موضوع اصلی اختلافات بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بوده است.

بیش از بیست سال قره باغ علیا موضوع اصلی اختلافات بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بوده است. آتش درگیری ها بین دو کشور در بهار امسال شعله ور شد و زخمی کهنه سرباز کرد.

والری گوریا، خبرنگار یورونیوز گزارشی از این منطقه تهیه کرده است. سوفی کلوده، مجری برنامه «کندوکاو» با او درباره سفرش به این منطقه و درباره چشم اندازهایی که برای حل مناقشه قره باغ علیا وجود دارد گفتگویی انجام داده است.

سوفی کلوده، یورونیوز: والری، اهمیت قره باغ علیا چیست، این منطقه چه چیز دارد که ارزش جنگیدن داشته باشد؟ آیا منابع طبیعی دارد؟ یا اینکه علت منازعات اختلاف قدیمی ارمنی های مسیحی و ترک های مسلمان آذربایجان است؟

والری گوریا، یورونیوز: «خب البته در قره باغ علیا منابع طبیعی مثل طلا وجود دارد، اما نه به آن میزان که جنگ و درگیری را توجیه کند. منازعات قومی هم در کار نیست.ترکهای مسلمان جمهوری آذربایجان و ارامنه مسیحی از قرنها پیش در کنار یکدیگر زیسته اند. مناقشات بر سر این سرزمین کوچک از این نظر اهمیت دارد که اگر از کنترل خارج شود جنگ نه تنها بر این منطقه بلکه تمام ناحیه قفقاز را در بر خواهد گرفت و بالقوه می تواند تمام اروپا را بی ثبات کند و حتی از مرزهای اروپا هم فراتر برود.»

سوفی کلوده، یورونیوز: روسیه با جمهوری آذربایجان پیوند تاریخی دارد با این وجود از خیلی جهات از ارمنستان حمایت می کند در حالیکه ترکیه طرفدار جمهوری آذربایجان است. آیا جنگ پراکسی ها (جنگ واسطه ها) در جریان است ؟ آیا این جنگ، جنگ قدرتهای بزرگتر به واسطه کشورهای کوچکتر است؟

والری گوریا، یورونیوز: «خوب اینجاست که تصویر بزرگتر به میان می آید. روسیه به واقع از ارمنستان حمایت کرده است و تأمین کننده اصلی اسلحه ارمنستان است. روسیه در این کشور دو پایگاه نظامی دارد که یکی در مرز ترکیه است. روسیه همچنین با ارمنستان پیمان دفاعی منعقد کرده و متعهد است که در صورت بروز درگیری نظامی از ارمنستان دفاع کند. از سوی دیگر روسیه به جمهوری آذربایجان نیز خیلی نزدیک است و تأمین کننده اصلی سلاح های این کشور نیز است که منبع درآمد قابل توجهی برای روسیه به حساب می آید. البته به این ترتیب روسیه نفود خود را در منطقه حفظ می کند. ترکیه هم می خواهد در این منطقه؛ یعنی در منطقه قفقاز صاحب نفوذ باشد. بنابراین بله این جنگ جنگ پراکسی هاست (جنگ واسطه هاست) گرچه بیش از آن که جنگ واقعی باشد، جنگ قدرت و اعمال نفوذ است.»

سوفی کلوده، یورونیوز: والری، گفتید که روسیه، هم به ارمنستان و هم به آذربایجان، اسلحه می فروشد که به خودی خود موضوعی جالب است. نقش ترکیه فراتر از اعلام حمایت چیست؟

والری گوریا، یورونیوز: «ارتباط های اقتصادی فراوانی وجود دارد و همین طور ارتباط هایی که برهم تأثیر متقابل دارد. ترکیه این را نیز می خواهد که مسیرهای انتقال انرژی را کنترل کند. بالاخره و شاید مهمتر از هر عامل دیگر اردوغان می خواهد نشان دهد حامی تمام اقلیت های ترک مسلمان در سراسر جهان است و این عامل بسیار مهمی در موضع آنکاراست.»

سوفی کلوده، یورونیوز: پس در پایان این گفتگو این طور به نظر می رسد که وضعیت درگیری فعلا تغییر نخواهد کرد. چشم اندازی برای صلح وجود ندارد اما امکان تشدید خشونت ها و جنگ هم نیست؟

والری گوریا، یورونیوز: «چنین چیزی امکانپذیر است اما این بیش از آنکه شاهد انجماد اوضاع باشیم شاهد درگیری های هستیم که شعله هایی آن را گرم نگاه می دارد بیش از بیست سال است که این درگیری ها قربانی می گیرد و اگر راه حلی پیدا نشود همچنان قربانی خواهد گرفت.»

سوفی کلوده، یورونیوز: شاید این نکته که افزایش درگیری ها می تواند آتش جنگ را در تمام منظقه شعله ور کند عاملی بازدارنده باشد؟

والری گوریا، یورونیوز: «به واقع اگر ترکیه درگیر باشد و اگر ایران که همسایه دیگر است درگیر باشد و اگر گرجستان درگیر باشد وضعیت بسیار بسیار جدی و خطرناکی می تواند برای تمام ناحیه پیش بیاید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مناقشه قره باغ علیا، زخمی کهنه که سر باز کرده است

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟