Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا هیوستون پذیرای پناهجویان در آمریکا خواهد بود؟

آیا هیوستون پذیرای پناهجویان در آمریکا خواهد بود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شهر هیوستون در ایالات متحده آمریکا، از نظر تنوع فرهنگی دومین شهر در این کشور است.

شهر هیوستون در ایالات متحده آمریکا، از نظر تنوع فرهنگی دومین شهر در این کشور است. پناهجویان از همه جا به اینجا می آیند. اما اخیرا برخی سیاستمداران مردم را می ترسانند و می خواهند مانع از آمدن پناهجویان بیشتر به اینجا شوند. والری زابریسکی، خبرنگار یورنیوز در این گزارش به دیدار مهاجران و پناهندگانی رفته که در این شهر سروسامان گرفته و زندگی جدیدی را آغاز کرده اند. آیا هیوستون بهشت پناهجویان باقی خواهد ماند؟

در پنج سال گذشته ایالت تگزاس ۴۲ هزار پناهجو را پذیرفته است که از هر ایالت دیگری در ایالات متحده بیشتر است. هیوستون در ایالت تگزاس ایالات متحده آمریکا، از نظر تنوع فرهنگی دومین شهر در این کشور است. پناهجویان از همه جای دنیا به اینجا می آیند: از ویتنام، میانمار، افغانستان، و عراق و اخیرا هم از سوریه. این شهر با چهارمیلیون نفر جمعیت، بیشترین تعداد پناهجویان را پذیرفته است.

ماهر جانداری، پناهنده سوری یکی از ۱۲۵ سوریه ای است که از زمان شروع جنگ داخلی سوریه تا کنون در هیوستون اسکان داده شدند. او یک سال پیش با زن و پنج فرزندش به اینجا آمد. او می گوید: «کشور را به خاطر مشکلات فراوان زندگی روزمره ترک کردم. وضعیت در سوریه خیلی بد بود، هر روز ویرانی بود و همه مشغول کشتار بودند اما معلوم نبود چه کسی چه کسی را می کشد. حتی مرا هم پای دیوار گذاشتند و می خواستند بکشند. می خواستم به آمریکا بیایم. باوجود این که مشکل زبان و اختلافات فرهنگی هست، اما اینجا آرامش روحی دارید. من خوشحالم چون احساس امنیت می کنم. وقتی در کشورهای عربی بودم این احساس را نداشتم.»

اداراتی در اینجا هست که به پناهجویان کمک می کنند در هیوستون سروسامان بگیرند و زندگی جدیدی را آغاز کنند. اما اخیرا این بهشت پناهجویان، با دشواری هایی روبرو شده است.

Check out the work that SocialWorkUTex</a> Masters students do for <a href="https://twitter.com/hashtag/refugees?src=hash">#refugees</a> in <a href="https://twitter.com/hashtag/Houston?src=hash">#Houston</a>! <a href="https://t.co/fBGutA6h7H">https://t.co/fBGutA6h7H</a> <a href="https://t.co/69k4u6QuBF">pic.twitter.com/69k4u6QuBF</a></p>&mdash; Refugee Services TX (RST_Houston) April 22, 2016

پس از حملات پاریس در نوامبر گذشته فرماندار تگزاس نامه ای به باراک اوباما نوشت و گفت این ایالت دیگر پناهجوی سوری را نمی پذیرد. اما تصمیم او را دادستان کل کشور لغو کرد، زیرا قانون پناهندگیِ مصوب سال ۱۹۸۰ میلادی قانونی فدرال است و فرمانداران از اقتدار قانونی برای منع ورود پناهندگان برخوردار نیستند.

فرماندار تگزاس تنها فرمانداری نبود که خواستار متوقف کردن ورود پناهجویان شد. پس از حملات تروریستی بیشتر در کالیفرنیا و بروکسل، دونالد ترامپ، نامزد ریاست جمهوری آمریکا، مواضع ضد پناهجویانش را یک گام پیشتر برد.

او هشدار داد حتی اگر دولت اوباما تعداد پناهجویان سوری از ۶۵ هزار نفر به ۱۰ هزار نفر هم برساند، باز هم خیلی زیاد است. او در یک کارزارهای انتخاباتی اش گفت: « همه این آدم هایی که می خواهیم بگذاریم از سوریه به اینجا بیایند، هزینه ویزایشان را می پردازیم. اصلا نمی دانیم اینها کی هستند از کجا آمده اند. جوان هستند و قوی. به این برنامه ای که برای مهاجرت درست کرده اند نگاه کنید، می بینید بیشترشان مرد هستند و بعد که نگاه می کنید به نظرتان می رسد که این قضیه مثل قضیه اسب ترواست.»

سیاستمداران آتش تبعیض نسبت به پناهجویان را برافروختند

علی السودانی پناهنده عراقی در سال ۲۰۰۹ از عراق به هیوستون آمد. او امروز مدیر سازمان خدمات پناهندگان در «اینترفیت مینستریز» و شهروند ایالات متحده است.

او می گوید ترامپ و سیاست پیشه های دیگر درباره پناهجویان اشتباه می کنند. او می گوید: «وقتی این ادعاها را می شنوم به نظرم مسخره می آید. اگر گروه های تروریستی و رادیکال می خواستند وارد این سیستم شوند این راه بری ورود به آمریکا یا هر کشور دیگر سریعترین راه نیست. می توانید برای فرآیند پناهندگی به ایالات متحده کمک بگیرید، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که درخواست تان پذیرفته شود.سابقه پناهنده ها به دقت و به طور کامل بررسی می شود، دقیقتر و کامل تر از هر مسافر دیگر که به آمریکا بیاید.»

اما این متقضیان پناهندگی وقتی به اینجا می رسند از آنها بخوبی پشتیبانی می شود: به جز کلاس زبان به آنها مسکن هم داده می شود همچنین به آنها کمک می شود که شغل پیدا کنند. یک معلم زبان انگلیسی پناهجویان افغان می گوید: «به نظرم خیلی اهمیت دارد که این افراد سر و سامان بگیرند و زندگی جدیدی را اینجا آغاز کنند. بیشتر این بچه ها هیچوقت در کشور خودشان مدرسه نرفته بودند. شاید این تنها بختی باشد که برای تحصیل نصیبشان شود و خیلی عالی است که می توانیم چنین فرصتی را برایشان فراهم کنیم.

برخی از کارمندان رستوران “افغان ویلاج” در هیوستون مانند صاحب رستوران که ۱۷ سال پیش از افغانستان بیرون آمد، پناهنده هستند. عمر یوسفزی، صاحب این رستوران در هیوستون از رشته حقوق فارغ التحصیل شده و پیش از این که این رستوران را باز کند برای اداره ای که به پناهجویان خدمات می دهد کار می کرد. او رسانه ها و سیاستمداران دست راستی را در شعله ور کردن آتش تبعیض مقصر می داند.

وی می گوید: «من مسلمانم. این کشور را دوست دارم. کار دولتی کرده ام و همیشه حاضرم کار کنم اگر از من کمک بخواهند با کمال میل آن را انجام خواهم داد. اما می خواهند مسلمانان را کنار بگذارند برای این که تهدیدی به حساب می آیند. اگر من تهدیدی برای شما بودم الان جلوی من نمی ایستادید. من به مردم غذا می دهم، اگر می خواستم می توانستم به مردم صدمه برسانم و در بین مردم اطراف من هم صدها و هزاران نفر مسلمان هست. فقط صدهزار پاکستانی اینجا هستند اگر اینها بد بودند هر دقیقه، هر ساعت یک اتفاق بد می افتاد.»

برای “ماهر” مثل دیگر پناهجویانی که قبل از او به هیوستون آمده اند، این شهر پناهگاه مطمئنی برای فرار از جنجال و طوفانهای سیاسی بر سر موضوع مهاجرت است. او از امکانی که هیوستون برای او فراهم کرده تا رؤیایش را پی بگیرد سپاسگزاراست. اما فقط امیدوار است که پیامش روشن و واضح باشد: هیچ پناهجویی به اختیار خودش از وطنش نگریخته است. ماهر می گوید: «در بین تمام ملیت های دنیا تروریست وجود دارد که برخی را دولت حمایت می کند و برخی علیه رژیم حاکم می جنگند. تمام دنیا در خرابی سوریه نقش داشته است. این ممکن نیست چون کافی است در امریکا اتفاقی رخ دهد، در آلمان جایی منفجر شود و بعد همه می گویند که پشت این اتفاق یکی از مردم سوریه است. اما معلوم است که اینطور نیست. همه تقصیرها را می اندازند گردن سوری ها.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«سیاستمداران در دوسوی اقیانوس اطلس بدنبال کشیدن دیوار هستند»

آیا تحقق رؤیای آمریکایی همچنان ممکن است؟

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت