مشکلات نیروهای امنیتی اروپا در کنترل تروریستها

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مشکلات نیروهای امنیتی اروپا در کنترل تروریستها

یکی از پیامدهای حمله تروریستی اخیر در پاریس، افشای این واقعیت بوده است که پلیس و دستگاههای امنیتی بلژیک – کشوری که مقر و مامن تروریستهای عامل این حملات شناخته شده است، قادر به کنترل گروههای تروریستی نیستند.

روز سه شنبه، ژیل دو کرکف، رئیس اداره مبارزه با تروریسم در اتحادیه اروپا در کنفرانس “آزادیهای اجتماعی” در بروکسل گفت: “پیگیری بیشتر مدارک و نشانه ها (در مورد تروریستها) از طریق ایمیل و دیگر تماسهای دیجیتالی میان آنها میسر است که در (انبار دیجیتالی) “کلاود” در ایالات متحده جمع آوری می شود. در جاییکه ما به این اطلاعات در اسرع وقت نیازمندیم، گرفتن آن از “کلاود” هشت ماه بطول می انجامد.”

یکی دیگر از مشکلات، آسان بودن ابتیاع اسلحه در اروپاست. تصور کلی بر آن است که انواع اسلحه، از جمله کالاشنیکف، به آسانی راه خود را از کشورهای اروپای شرقی و بالکان به غرب اروپا پیدا می کنند.

بیرگیت سیپل، نماینده پارلمان اروپا گفت: “حملات تروریستی در اروپا این سئوال را برای من مطرح می کند که چرا باید خرید اسلحه در اروپا تا این حد آسان باشد. آنها را می توان در بدو ورود به اروپا در نقاط خاصی خریداری کرد …و تروریستها این نقاط را می شناسند.”

یکی از نکاتی که وزرای کشور و دادگستری اتحادیه اروپا در اجلاس فوق العاده خود پس از حملات پاریس مطرح کردند، کنترل ترافیک اسلحه در اروپا بود.