Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آموزش فراگیر در مدارس حوزه بالکان برای مقابله با اختلافات قومی

آموزش فراگیر در مدارس حوزه بالکان برای مقابله با اختلافات قومی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بیست سال پس از پایان مخاصمات در یوگوسلاوی سابق، غرب بالکان هنوز درگیر اختلافات قومی است. خرابیها روی نمای ساختمانها تصویری از زخم هایی است که در درون

بیست سال پس از پایان مخاصمات در یوگوسلاوی سابق، غرب بالکان هنوز درگیر اختلافات قومی است. خرابیها روی نمای ساختمانها تصویری از زخم هایی است که در درون مردم وجود دارد. تنش های قومی پشت زندگی روزمره وجود دارد و هر زمان ممکن است دوباره شعله ور شود.

از آنجا که در این منطقه قومیتهای مختلف به مدارس مخصوص خود می روند، اتحادیه اروپا بودجه ای را برای پروژه ای سه ساله تأمین کرده که هدف اصلی آن ادغام قومی و آموزش فراگیر برای همه اقوام است.

پروژه آموزش فراگیر در ۴۹ مدرسه در ناحیه بالکان به اجرا در آمده است و امسال آخرین سال اجرای آن است. خبرنگار یورونیوز در سارایوو به ملاقات دبیرکل شورای اروپا رفته و از او درمورد نتایج این طرح پرسیده است.

توربیوم یاگلند، دبیرکل شورای اروپا می گوید: «این پروژه ها را برای رسیدن به سیاستهای آموزشی عملی در کشورهای مختلف به کار می بریم تا مدارسی داشته باشیم که همه با هم کار می کنند.»

بودجه ۲۱۲ میلیون یورویی این طرح توسط اتحادیه اروپا تامین شده است و برای بودجه دورۀ بعد از ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ میلادی نیز همین مقدار بودجه برای برنامه های آموزشی غرب بالکان در نظر گرفته شده است.

خبرنگار یورونیوز همچنین به دیدار سخنگوی هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا در سارایوو رفته است.

اندی مک دافی از هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا می گوید: «برخورداری از آموزش فراگیر مهمترین حق بشر است. ما معتقدیم برای داشتن دموکراسی، آموزش باید همه اعضای جامعه را در بر بگیرد، بویژه آسیب پذیرترین افراد و آن گروههایی را که به حاشیه جامعه رانده شده اند.»

در نظام آموزشی فراگیر هدف این نیست که دانش آموز تغییر کند و همرنگ بقیه شود و سیستم آموزشی هیچ تغییر نکند بلکه هدف تغییر سیستم است تا پذیرای همه نوع دانش آموزی باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها