Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بررسی نمایش «جهاد» در گفتگو با کارگردانش

بررسی نمایش «جهاد» در گفتگو با کارگردانش
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جهاد نام تازه ترین نمایش اسماعیل سعیدی کارگردان جوان بلژیکی است. این نمایش به موضوع پیوستند جوانان اروپایی به گروه خلافت اسلامی اختصاص دارد؛ موضوعی

آگهی

جهاد نام تازه ترین نمایش اسماعیل سعیدی کارگردان جوان بلژیکی است. این نمایش به موضوع پیوستن جوانان اروپایی به گروه خلافت اسلامی اختصاص دارد؛ موضوعی حساس و خطرناک که دستمایه نگاه طنز کارگردان شده است.

او درباره شباهت زندگیش و این داستان گفت: «این نمایش چه شباهتی به من دارد؟ باید بگویم بخشی از وجود من است. زمانی من هم نگاه ایدئولوژیک داشتم. دنبال اسلامی بودم که همه چیزهای مشکل را به آدم تحمیل می کند و همه چیز در آن قدغن است. من ساده و ضعیف هستم، مانند رضا که شباهت زیادی به من دارد. همانند شخصیت اسماعیل در دوران جوانی زجر کشیدم. در جستجوی دانستن بودم. بقیه را سرزنش می کردم. مانند پسر یک مهاجر که راهش را گم کرده دنبال کسی می گردید که تمام ناکامی ها را گردنش بندازید. این مسائل شباهت من به این داستان است.»

در این نمایش کارگردان با نگاهی آمیخته به طنز و جسورانه به بررسی کلیشه های روزمره می پردازد.

کارگردان درباره مخطبانش اظهار داشت: «متوجه شدیم که مخاطب این موضوع مردم پسند جوانان و نوجوانان هستند. در تئاتری که به نخبگان اختصاص دارد نیستیم. به معنی واقعی این یک تئاتر مردم پسند است. مردم اطلاعات زیادی دریافت و راحت با نمایش ارتباط برقرار می کنند، می خندند، گریه می کنند. کار اصلی این نمایش خراب کردن خیلی از چیزها است.»

یکی از تماشاگران این نمایش گفت: «واقعا می تواند تغییراتی ایجاد کند. می تواند نظر ما را عوض کند و ایده تازه ای ارائه کند. تفسیر متفاوتی از جهاد، از زاویه دیگری به رفتن به سوریه برای جنگ می نگریم.»

فرد دیگری افزود:«این نشان می دهد که در قرآن مسائل خوبی هم مطرح شده و تنها آموزه های بد وجود ندارد. قرآن نمی گوید بروید بجنگید.این برداشت مردم از آن است.»

آقای سعیدی درباره بازتاب نمایش بیان کرد: «ایمیل های زیادی از جوان ها دریافت کردیم. می گویند که ما هم دیدگاه متفاوتی داریم، مانند تو با دختری شبیه والری دوست بودیم، ولی مادران ما مخالف این موضوع بودند. گفته ها درباره یهودیان و خیلی از موضوعات دیگر درست نیست. اگر در پایان نمایش، تنها بر روی میزان بردباری یک نفر اثر گذاشته باشیم به نتیجه ای دلخواه خود رسیده ایم.

کشورهای هلند و فرانسه میزبانان بعدی نمایش جهاد خواهند بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنگ شدن مسیر مهاجرت غیرقانونی به اتحادیه اروپا؛ ۱۵ کشور خواستار برون‌سپاری پرونده‌های پناهندگی شدند

کارت‌های خرید مخصوص پناهجویان در آلمان؛ چرا دولت آن را معرفی کرد و آیا باعث تبعیض می‌شود؟

نتایج یک تحقیق: نارضایتی اروپایی‌ها از دموکراسی درحال افزایش است