Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

یهودی ستیزی، مسئله ای که با آموزش حل می شود

یهودی ستیزی، مسئله ای که با آموزش حل می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماه اکتبر گذشته در شهر بوداپست، پایتخت مجارستان، راستگرایان افراطی با برگزاری یک تظاهرات، شعارهای ضد یهودی چون «مرگ بر یهودیان»، «آشویتس اینجا نیست، ما شما را به سفر رایگان می بریم، همراه شوفاژ. بلیت برگشتی هم در کار نیست.» سر دادند.

خبرنگاری که از تظاهرات فیلمبرداری می کرد، زیر نگاه بی اعتنای پلیس مورد حمله قرار گرفت و بینی اش از پنج ناحیه شکسته شد. شش ماه بعد از این واقعه به دیدن او رفتیم. او هنوز منتظر است عاملان تحت تعقیب قانونی قرار گیرند.

بارنا ساز، خبرنگار «ایدکس ویدئو» می گوید: «همه فیلم های سالهای قبل را نگاه کردم. وقتی آنها در سالهای گذشته شعارهای ضد یهودی یا ضد کولی سر می دادند، کمی سرپوشیده بود. ولی اکنون کاملا مستقیم است. این نشان می دهد که اکنون سخن گفتن با نفرت و به صورت مستقیم امکان پذیر است.»

افزایش افراطی گری باعث شد بیست و یکم آوریل، تعداد شرکت کنندگان در راهپیمایی سالانه گرامیداشت یاد پانصدهزار یهودی مجاری قربانی هولوکاست، به صورت قابل توجهی بالا برود. این موضوع همچنین یکی از دلایلی است که کنگره جهانی یهودیان که معمولا در اسرائیل برگزار می شد، اوایل ماه مه در بوداپست برگزار شود.

طی ماه های اخیر، حملات ضد یهودی در بوداپست شدت یافته است. عاملان این پدیده و همچنین حملات علیه جامعه کولی ها، طرفداران حزب راست افراطی مجار (یوبیک)، سومین قدرت سیاسی کشور هستند.

یکی از مسئولان این حزب، چندی پیش خواستار اعلام فهرست اعضای مجلس، دولت و کارکنان دولتی شد که ریشه یهودی دارند و می توانند تهدیدی برای امنیت ملی باشند. این سخنان باعث خشم در کشور شد و باعث شد مسئول مورد نظر اعلام کند که منظور او افراد دو ملیتی بودند.

مارتون جیونجیوسی، نماینده مجلس از حزب یوبیک می گوید: «شهروند هر کشوری که قانون بین المللی را زیر پا می نهد و عامل نسل کشی هر روز فلسطینیان است، به هر کشوری برود تهدیدی برای امنیت ملی محسوب می شود. به همین دلیل شهروندی اسرائیلی-مجاری مورد توجه ماست. و چون شیمون پرز، رییس جمهوری اسرائیل، اکتبر سال ۲۰۰۷ از کشور من، یعنی مجارستان بعنوان هدف تاجران اسرائیلی یاد کرد. این سخنان در پس زمینه استعماری و بنا نهادن امپراطوری ها ایراد شد.»

اینگونه اظهارات برای دولت مجارستان که سعی می کند روابط خود را با اسرائیل حفظ کند، نامطلوب است.

از طرف دیگر، سخنگوی پارلمان مجارستان اطمینان می دهد که قوانین جدید به اجرا گذاشته خواهند شد.

لازلو کوور، سخنگوی پارلمان مجارستان می گوید: «اخیرا موضع خود را علیه سخنان نفرت آمیز، از طریق پیشنهاد اصلاحیه چهارم قانون اساسی تقویت کردیم. ما می توانیم با این تغییرات باعث سکوت نماینده ای که به شان پارلمان و یا گروهی از مردم آسیب می رساند، شویم. ما حتی می توانیم او را از جلسه مجلس اخراج کنیم. تدبیر آخر می تواند جریمه مالی باشد.»

به نظر این خبرنگار که در خواست کرده است گمنام بماند، این تدابیر کافی نیست. او در فهرست شخصیت های یهودی مجارستان قرار دارد و در وبگاه راستگرایان افراطی مورد حمله مداوم قرار می گیرد.

یک خبرنگار که نامش را فاش نمی کند، می گوید: «اظهارات بسیار پرخاشگرانه بود و همچنین مایوس و ناراحت از اینکه کار آشویتس تا آخر انجام نشد. واقعیت این است که دیگر احساس امنیت نمی کنم. البته نه در زندگی روزمره. در اتوبوس یا مترو نگران نیستم. ولی در مورد آینده ام بسیار نامطمئنم. باید بگویم که برای من این یک پدیده اروپایی است.

به نظر مدیر فدراسیون جوامع یهودی در مجارستان، این کشور باید حساب خود را با تاریخ پاک کند تا اذهان تغییر کنند.

گوستاو زولتای، مدیر فدراسیون جوامع یهودی در مجارستان می گوید: «ما در مجارستان مانند آلمان، با گذشته خود مواجه نشده ایم. نکاتی هست که نمی توان با وضع قانون حل کرد. مهم این است که در ذهن مردم همه چیز روشن شود و درباره هر چه اتفاق افتاده سخن گفت. فقط آموزش می تواند ما را نجات دهد، آموزش جوانان.»

اخیرا وزارت آموزش و پرورش خواستار افزودن نام نویسنده هایی که به دلیل ضدیهودی بودنشان مشهورند به برنامه آموزشی شد که باعث بروز اعتراض هایی شد. پیشنهادی که اجباری نیست ولی برای مدیر یک دبیرستان در بوداپست، پیشنهادی بی طرف و خنثی هم نیست.

لایوس ولنار، مدیر دبیرستان می گوید: «وقتی معاون وزیر کشور در امور آموزشی، طرح جدید خود برای آموزش را ارائه کرد، گفت یکی از اهداف، تقویت هویت ملی است. می توانیم به راحتی بگوییم که این نویسنده ها، نویسندگان بزرگی نیستند. به همین دلیل می توانیم حدس بزنیم که این برنامه اهداف ایدئولوژیک و سیاسی دارد.»

برنامه جدید دیگر در سال آینده، ایجاد کلاس های دینی در مدارس دولتی است. آنهایی که مایلند می توانند به جای این کلاس ها به کلاس اخلاق بروند.

یک عضو انجمن اولیا از گروه بندی دانش آموزان نگران است.

استوان نوبور، شبکه انجمن اولیای مدارس می گوید: «فکر نمی کنم سیاستمداران باید به کلیسا پول پرداخت کنند تا در مدارس ابتدایی آموزش مذهبی ارائه کند. جنگ جهانی دوم برای همه ما یک شوک بود. حتی امروز بسیاری از کودکان و بزرگسالان ما نمی خواهند بگویند مذهبشان چیست.»

یک روز قبل از برگزاری کنگره جهانی یهودیان در بوداپست، قرار است تظاهرات ضد یهودی برگزار شود.

برای نماینده مجلس حزب یوبیک که برگزار کننده گردهمایی است باید نقش یهودیان در دوره های مختلف تاریخ مجارستان روشن شود.

انیکو کوواکس هجدوسن، نماینده مجلس عضو حزب یوبیک می گوید:«من معمارم و در توسعه شهری کار می کنم. دیدن تعداد معامله کنندگانی که نماینده سرمایه گذاران اسراییلی اند، تکان دهنده است. باید واضح باشد که سرمایه گذاری در املاک و مستغلات در دراز مدت عواقب جدی در بر خواهد داشت. موضوع این نیست که این ساختمان ها ساخته می شود، ولی می تواند باعث تغییر جمعیت شود. ممکن است باعث جایگزینی در مقیاس بزرگ شود.»

اعضای انجمن یهودی «ماروم» با برگزاری فعالیت های فرهنگی، سعی در ایجاد رابطه با اعضای تشکیل دهنده جوامع مختلف مجار هستند.

آدام شونبرگر، مدیر «ماروم» می گوید: «ما با سازمان های مدنی بسیاری همکاری می کنیم. با سازمان های رومی، با سازمان های همجنسگرایان، و البته با انجمن هایی که با موضوع های اجتماعی سروکار دارند. اگر بتوانیم انسجام جامعه را تقویت کنیم، خواهیم توانست با گروه هایی که می شناسید، مبارزه کنیم. گروه هایی که اساسا در جامعه تنها هستند. آن ها با عقاید نفرت انگیز خود تنها هستند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

موافقت نخست وزیر فرانسه با چاپ مجدد آثار یهود ستیزانه سلین

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟