نیروهای ایتلاف و برقراری امنیت در افغانستان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نیروهای ایتلاف و برقراری امنیت در افغانستان

دروازه دوستی، نقطه ایست مرزی بین پاکستان و افغانستان. این پست مرزی یکی از پر رفت آمد ترین گذرگاههای بین دو کشور است، تا جاییکه روزانه بیش از 6 هزارنفر، 4هزار خودرو و بیش از 800 وسیله نقلیه سنگین از این دروازه عبور می کنند.

130تن از نیروهای پلیس افغانستان با همکاری نیروهای ایتلاف کنترل امنیت در منطقه را به عهده دارند.

اینجا مرکز شناسایی مسافرینی است که از مرز عبور می کنند. دست کم 200 نفر روزانه در این مرکز مورد انگشت نگاری، پرتو نگاری و بازرسی های معمولی قرار می گیرند. ماموران مرزی در اینجا بدنبال رد پایی از طالبان هستند.

بسیاری از شورشیا ن پس از حمله های گسترده نیروهای ایتلاف در جنوب به سوی شهر قندهار هجوم آوردند. در واقع شهر قند هار دوباره مامنی شده است برای طالبان.

شاهراه شمار ه 4 یکی از بزرگترین محورهای ارتباطی کشور است . در این ناحیه نیروهای ایتلاف و نیروهای افغان بیشترین همکاری ها را دارند.

نیروهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو به همراه نیروهای ناتو وظیفه حراست و تامین امنیت این محور ارتباطی کشور را دارند. این نیروها در کنار نیروهای افغان نیازمند جلب اعتماد افغانها هستند.

یکی از فرمانده هان نیروهای ایتلاف متمرکز بر این محور می گوید بدلیل اجرای بازرسی های و کنترل ویژه روی این راه و بازگشت امنیت مبادلات بازرگانی از سر گرفته شده اند.