Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

از کپنهاگ به کنکون

از کپنهاگ به کنکون
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در سه سال گذشته، جنوب بنگلادش دوبار هدف طوفانهای مخرب قرار گرفته است که صدها نفر را کشته و هزاران تن را بی خانمان کرده است.

کرانه های تخریب شده رودخانه ها هنوز ترمیم نشده اند و این امر زندگی را برای کسانی که ناحیه را ترک نکرده اند سخت دشوار کرده است.

قرنهاست که آب برای بنگلادش هم دوست بوده است هم دشمن. وجود آن برای آبیاری محصول و ماهیگیری لازم است، اما هنگامیکه یک سوم خاک کشور را زیر خود می برد، دشمنی است خطرناک.

بنگلادش یکی از قربانیان عمده تغییرات آب و هوا در طول قرون بوده است و مظهر آنچه این تغییرات می تواند کشوری را آماج خود قرار دهد.

و این خبر خوبی برای کشور فقیری نیست که نیمی از جمعیت 144 میلیونی خو را با کمتر از روزانه یک یورو زندگی می کنند. اما یک کارشناس امور جوی، بشر را مسئول بروز مصائب طبیعی تلقی نمی کند. وی می گوید: “شواهد علمی تغییرات جوی بسیار مستند است. اما، هنوز

نمی توانیم بروز هر واقعه طبیعی مثل جاری شدن سیل و آمدن طوفان را به نقش بشر در تغییر آب و هوای زمین ربط دهیم. از سوی دیگر، سابقه بروز این وقایع از 150 سال پیش در دسترس است. در 150 سال گذشته، بنگلادش هر بیست سال یکبار هدف سیل های عظیم بوده است، اما از بیست سال پیش تاکنون این واقعه چهار بار تکرار شده است. باز هم بگویم، نمی توان این تغییر روال را مستقیما نتیجه تغییرآب و هوا تلقی کرد، اما چیزی است که دارد اتفاق می افتد.”

در این میان، اتحادیه اروپا برنامه ای برای کمک به بنگلادش اختصاص داده است

که هدف آن تطبیق مردم با اینگونه تغییرات جوی و پی آمدهای آن است.

در جنوب بنگلادش، به روستائیان نشان داده می شود که چگونه آب رودخانه ناحیه اشان را امتحان کنند. طغیان رودخانه ها موجب نشت آب نمک دار به رودخانه آب شیرین محلی شده که روستائیان نمی توانند با آن مزارعشان را آبیاری کنند. اما وزیر محیط زیست بنگلادش می گوید هرچند نمی توان تغییرات جوی را کنترل کرد، اما می توان برای آن آماده شد. “تطبیق بسیار مهم است. حتی اگر سطح گازهای سمی همین فردا به صفربرسد، بازهم حرارت هوای زمین تا دو سال دیگر افزایش خواهد یافت. تطبیق نخستین الویت ماست.”

اما همین تطبیق مستلزم صرف هزینه است. این مسئله در کنفرانس آب و هوای کپنهاگ در دسامبر گذشته مطرح شد.

در کنفرانس کپنهاگ قرار بر این شد که کشورهای غنی تر مبلغ پنج میلیارد دلار برای جبران خرابیها و تطبیق بنگلادش با شرایط جوی به این کشور کمک کنند. اما، هنوز هیچگونه وجهی در اختیار بنگلادش گذاشته نشده است.

کمیسر اتحادیه اروپا در امور مربوط به تغییرات آب و هوا می گوید که این

بسیار مهم است که کشورهای توسعه یافته به وعده ای که در کپنهاگ دادند عمل کرده و مبلغ سی میلیارد دلار را که قرار است ظرف سه سال آینده به کشورهای فقیرتر اعطا شود، پرداخت کنند. اعتبار کشورهای توسعه یافته با پرداخت این مبلغ ارتباط مستقیم دارد.

در همین ارتباط وزیر محیط زیست بنگلادش می گوید که در کپنهاگ برای نخستین بار توافق شد که وجوهی به برنامه های تطبیقی بنگلادش اختصاص یابد. انتظار میرفت این وعده ها شکل قانونی به خود بگیرد، اما پیش از کنفرانس کپنهاگ هم تصور عمومی بر آن بود که این امر در آن کنفرانس میسر نخواهد شد. کپنهاگ کلا شکست نخورد، اما باید حالا تمام امید ها به کنفرانس بعدی در کنکون بسته شود.

مسائل بسیاری در کنفرانس آتی سازمان ملل در مورد آب و هوا مطرح خواهد شد. امید می رود در این کنفرانس که قرار است از 29ام نوامبرتا 10ام دسامبر در شهر کنکون در مکزیک برگزار شود، بروی مشکلات کشورهائی نظیر بنگلادش

تاکید شود. اتحادیه اروپا و کشورهای توسعه یافته باید آنچه را در کپنهاگ شروع کردند تمام کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها