Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

برای تخلیه محل فقط ۲۱ دقیقه‌ فرصت داریم؛ سر و کله سونامی چه زمانی به سواحل مدیترانه باز می‌شود؟

سونامی در ژاپن
سونامی در ژاپن Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از سال ۳۶۵ میلادی تنها ۷ سونامی به سواحل اسپانیا رسیده است، با این حال کارشناسان هشدار می‌دهند که سونامی بزرگی برای این کشور و محدوده دریای مدیترانه در راه است.

آگهی

«کمیسیون بین‌دولتی اقیانوس‌شناسی یونسکو» (IOC) با قطعیت صد درصدی هشدار می‌دهد که یک سونامی با امواجی به ارتفاع بیش از یک متر در ۳۰ سال آینده به دریای مدیترانه خواهد رسید.

منطقه خطر، گسل آوروس در زیر دریای آلبوران و تقریباً در نیمه‌راه بین ساحل مالاگا و شمال آفریقا واقع است.

یک زمین‌لرزه در اینجا می‌تواند امواجی شش متری ایجاد کند که در کمتر از ۲۱ دقیقه به اسپانیا برسند. در بهترین سناریو، ساکنان ساحلی تنها ۳۵ دقیقه فرصت خواهند داشت تا فرار کنند.

سونامی مدیترانه چقدر مرگبار خواهد بود؟

از آغاز قرن بیستم حدود ۱۰۰ سونامی در مدیترانه و دریاهای اطراف آن رخ داده است؛ این حدود ۱۰ درصد از کل سونامی‌های جهان برای این دوره زمانی است.

سونامی در شمال شرقی اقیانوس اطلس کمتر رایج است، اگرچه یک زلزله ۸.۵ ریشتری در سال ۱۷۵۵ باعث سونامی‌ای شد که بیشتر لیسبون در پرتغال، کادیس در اسپانیا و بخش‌هایی از مراکش را ویران کرد و به جنوب غربی کورنوال در بریتانیا و ایرلند رسید.

امواج دریا در بندر لیسبون در پرتغال
امواج دریا در بندر لیسبون در پرتغالParker Hilton/Unsplash

در حالی که یک سونامی یک یا حتی شش متری ممکن است به اندازه سونامی اقیانوس هند در سال ۲۰۰۴ (که بیش از ۲۳۰ هزار نفر را کشت و ۱.۷میلیون نفر دیگر را آواره کرد) یا سونامی ژاپن در سال ۲۰۱۱ (که باعث ایجاد تقریباً ۲۴۳ میلیارد دلار شد) خسارت‌زا نباشد.

با این حال این سونامی فرضی خسارتی ۲۲۵ میلیارد یورویی را به بار خواهد آورد و به همین خاطر همچنان یک وضعیت اضطراری تلقی می‌شود.

هلن هبرت، هماهنگ‌کننده «مرکز ملی سونامی فرانسه» در اوایل سال جاری به یورونیوز گفت: «ما انتظار امواج ۲۰ متری مانند ژاپن، شیلی یا سوماترا را نداریم، اما امواجی با ارتفاع بیشتر از یک تا دو متر را انتظار داریم.»

وی افزود: «آنچه بسیار خطرناک است نه تنها ارتفاع سونامی، بلکه جاری شدن آب و سیل است که می‌تواند به سواحل، بنادر و خیابان‌ها آسیب برساند. اگر بندر و اسکله کوچکی باشد، سونامی می‌تواند خطرناک‌تر باشد.»

پلاک هشدار برای خطر وقوع سونامی

پاسکال رودیل، هماهنگ‌کننده فنی در «مرکز ملی سونامی فرانسه»، در اوایل سال جاری به یورونیوز گفت: «سونامی‌ها می‌توانند خیلی سریع به سواحل برسند. یک زمین‌لرزه در آب‌های نزدیک مالاگا باعث می‌شود سونامی در عرض ۲۱ تا ۳۵ دقیقه به ساحل برسد.»

رودیل اضافه کرد: «در غرب مدیترانه، اگر در نزدیکی الجزایر زلزله‌ای داشته باشیم، ظرف یک ساعت و ۱۵ دقیقه دریا را درمی‌نوردد. هرچند سونامی ما به اندازه اقیانوس آرام نیست، اما شما نیازی به امواجی با ارتفاع ۳۰ متر ندارید تا آسیب و جراحت داشته باشید. حتی ۵۰ سانتی‌متر می تواند برای شناگران خطرناک باشد.»

ساحل شهر کادیس در اسپانیا
ساحل شهر کادیس در اسپانیاCayetano Gros/Unsplash

چه برنامه هایی برای بلایای طبیعی اروپا مانند سونامی در نظر گرفته شده است؟

فرانسه در حال حاضر یک طرح هشدار قرمز را برای ۱۵ دقیقه اول پس از سونامی در نظر گرفته است. این طرح از سال ۲۰۱۲ اجرایی شد.

در سال ۲۰۲۲ یونسکو ماموریتی را در جزایر آیولین، در سواحل سیسیل، برای بررسی خطر آتشفشان‌های زیر آب انجام داد. فرانچسکو ایتالیانو، آتشفشان‌شناس، می‌گوید این‌ها می‌توانند باعث سونامی فاجعه‌آمیز شوند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

در اسپانیا، طرح دولتی حفاظت مدنی در برابر خطر سونامی دارای یک سیستم هشدار اولیه برای شناسایی زمین‌لرزه های زیر آب و همینطور برنامه‌ای برای مقامات جهت هماهنگی واکنش‌ها برای حفظ امنیت عمومی است.

اگر سونامی از کیپ سنت وینسنت در سواحل پرتغال سرچشمه بگیرد، ظرف ۴۰ دقیقه به سواحل کادیس اسپانیا می‌رسد و مقامات و ساکنان کمتر از یک ساعت برای آماده شدن وقت خواهند داشت.

اگرچه کمیسیون اقیانوس‌شناسی بین کشوری یونسکو احتمال سونامی کادیس را در ۵۰ سال آینده تنها ۱۰ درصد می‌داند، شهر چیپیونا در این منطقه قصد دارد اولین شهرداری «آماده سونامی» اسپانیا باشد و به همین خاطر قبلاً رزمایش‌های تخلیه برگزار کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ویرانی حاصل از سونامی در سواحل اندونزی

وقوع سونامی در پی زلزله ۷.۶ ریشتری در کالدونیای جدید

افزایش شمار تلفات زمین لرزه‌ و سونامی در اندونزی به ۸۳۲ تن