مجمع شهروندی در آلمان برای ایفای نقش بیشتر مردم در موضوعات تغذیه تشکیل می‌شود

پارلمان آلمان
پارلمان آلمان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با تصمیم احزاب حاضر در دولت آلمان، از این پس مردم این کشور می‌توانند با حضور در مجمع شهروندی که به موضوع غذا و تغذیه می‌پردازد در تصمیمات دولت نقش ایفا کنند.

آگهی

آلمان در نظر دارد به زودی نخستین مجمع شهروندان خود را با موضوع غذا و تغذیه معرفی کند. قانونگذاران آلمانی روز چهارشنبه با ارائه این پیشنهاد که مورد موافقت سه حزب حاکم قرار گرفت مسیر را برای ایجاد مجمع شهروندی هموار ساختند. 

با این حال احزاب خارج از دولت ضمن مخالفت با این ایده هشدار دادند که چنین مجامعی می‌تواند به تضعیف موقعیت پارلمان در نظام سیاسی آلمان بینجامد. 

بر اساس طرح پیشنهادی، مجمع شهروندان بر نقش دولت در زمینه تغذیه تمرکز و نظارت خواهد کرد. همچنین اعضای عمومی این مجمع از طریق قرعه‌کشی انتخاب و از آنها خواسته می‌شود که دولت را به سمت ارائه برنامه‌های غذایی سالم‌تر تشویق و ترویج کنند. 

در این مجمع در مورد موضوعاتی چون برچسب زدن مواد غذایی، نقش مدارس، نحوه حمایت بهتر از شهروندان در تصمیمات خرید، قیمت مواد غذایی و همچنین مدیریت صنایع غذایی بحث خواهد شد. بر اساس گفته حامیان این طرح، این مجمع تلاش خواهد کرد تا تعادلی مطلوب بین آزادی فردی و مسئولیت دولت در قبال جامعه را فراهم سازد. 

بائزبل بس، رئيس مجلس سفلی یا بوندستاگ آلمان در این خصوص می‌گوید: «چنین نهادهایی را باید به عنوان پلی میان شهروندان و سیاستمداران در نظر گرفت که می‌تواند چشم‌انداز تازه‌ای از ارتباط میان شهروندان و مسئولین ارائه و سطح اعتماد جدیدی در نهادهای مستقر حاکمیتی ایجاد کند.» او همچنین در ادامه تاکید کرد که همه شهروندان باید بتوانند نظر خود را ابراز کنند و این طرح می‌خواهد تنوع موجود در جامعه را بهتر منعکس نماید. 

تلاش‌های مشابهی برای ایجاد مجامع شهروندان در سایر کشورهای اروپایی مانند اسپانیا، فنلاند، اتریش، بریتانیا و ایرلند صورت گرفته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تشکیل چنین مجمعی باعث شده تا فعالان اقلیمی و محیط زیستی خوستار ایجاد یک مجمع شهروندان برای رسیدگی به مسائل پیرامون تغییرات آب و هوایی شده‌اند. گروه «نسل آخر» که در این زمینه فعالیت می‌کند با تشکیل کمپینی خواستار این شده‌اند که چنین نهادی برای محیط زیست هم تشکیل و زمینه برای حفاظت از محیط زیست فراهم شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان آلمان با تسهیل قوانین دریافت شهروندی و لغو محدودیت‌های تابعیت دوگانه موافقت کرد

تصویب لایحه تسهیل دریافت شهروندی آلمانی در دولت؛ موارد مهم این برنامه کدام است؟

تشکیل کمیته شهروندی در بریتانیا برای تحقیق درباره فروش سلاح به عربستان