Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بنزین E10؛ سوخت سبز جدید بریتانیا چیست؟

canva.com
canva.com Copyright photo
Copyright photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

الکل اتانول بر خلاف نفت، یک انرژی تجدیدپذیر است که می‌توان آن را از مواد خام کشاورزی از جمله گندم یا ذرت به دست آورد. اتانول در حال حاضر پرکاربردترین شکل سوخت زیستی در جهان است.

آگهی

بنزین E10 نوعی از بنزین با کربن بسیار پایین و به عبارت دیگر سبزترین شکل سوخت است که تا کنون ساخته شده و به تازگی عرضۀ آن در پمپ بنزین‌های سراسر بریتانیا آغاز شده است.

این سوخت که مخلوطی از سوخت‌های فسیلی و سوخت‌های زیستی است، مطابق با استانداردهای جدید وزارت حمل و نقل بریتانیا تهیه شده است.

پیش از این، استاندارد بنزین در این کشور E5 بود و شامل سوخت‌هایی می‌شد که تا ۵ درصد اتانول داشتند. اما اکنون این استاندارد تغییر کرده و سطح اتانول موجود در سوخت تا ۱۰ درصد افزایش یافته است تا به این ترتیب بریتانیا در موضوع مبارزه با آلودگی‌های زیست محیطی، سیاستی همراستا با آمریکا، استرالیا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در پیش بگیرد.

دولت بریتانیا ادعا می کند با این افزایش درجه استاندارد، می‌تواند باعث کاهش قابل توجه انتشار CO2 در این کشور شود؛ بویژه آنکه اولین تاثیر این تغییر استاندارد، از رده خارج شدن حدود ۳۵۰ هزار خودرو است.

عرضه بنزین E10 در این کشور یک گام اساسی در کنار دیگر برنامه مهم آن یعنی ممنوع کردن فروش خودروهای بنزینی و دیزلی جدید تا سال ۲۰۳۰ میلادی با هدف «کربن زدایی» در بخش حمل و نقل است.

بنزین E10 از چه چیزی ساخته شده است؟

برای تولید بنزین E10 و دیگر سوخت‌های مخلوط، بنزین با الکل اتانول ترکیب می‌شود. اتانول بر خلاف نفت، یک انرژی تجدیدپذیر است که می‌توان آن را از مواد خام کشاورزی از جمله گندم یا ذرت به دست آورد. اتانول در حال حاضر پرکاربردترین شکل سوخت زیستی در جهان است.

درست مانند تهیه آبجو و شراب، این مواد به همراه میکروارگانیسم‌هایی تخمیر می‌شوند که قندها و نشاسته‌ها را می‌خورند و کل محلول را به الکل تبدیل می‌کنند.

در بریتانیا، کشوری که با اقیانوس احاطه شده، منبع دیگری نیز برای تامین این سوخت وجود دارد: جلبک دریایی.

از آنجا که جلبک‌های دریایی به طور طبیعی دارای قند زیادی هستند، می‌توان از آنها برای تولید سوخت‌های زیستی استفاده کرد. بویژه آنکه کشت و تولید آن بسیار آسان و مقرون به صرفه است و به گفته انجمن علوم دریایی اسکاتلند که در حال حاضر در حال بررسی امکان استفاده از جلبک‌ها به عنوان منبع سوخت سبز است، برای رشد جلبک دریایی به زمین، آب شیرین یا کود نیازی نیست.

چه کشورهایی از بنزین E10 استفاده می‌کنند؟

در حال حاضر برخی کشورها در اتحادیه اروپا سالهاست که از این سوخت استفاده می‌کنند. عرضه این سوخت از سال ۲۰۰۹ میلادی در فرانسه آغاز شد و با ابتکار دولت در وضع معافیت‌های مالیاتی، این سوخت به گزینه‌ای محبوب برای رانندگان فرانسوی تبدیل شد.

پس از فرانسه در کشورهایی همچون آلمان، بلژیک و فنلاند نیز استفاده از این سوخت آغاز شد.

هم اکنون برزیل بزرگترین مصرف کننده سوخت‌های زیستی در جهان و دومین تولید کننده بزرگ آن است که بنزین خود را تا ۲۷ درصد با اتانول مخلوط می‌کند.

آیا می توان از بنزین E10 برای هر خودرویی استفاده کرد؟

اکثر خودروهای مدرنی که پس از سال ۲۰۱۱ میلادی ساخته شده‌اند، می‌توانند از بنزین E10 استفاده کنند.

این بنزین از سال ۲۰۱۶ میلادی یک سوخت مرجع برای سنجش عملکرد و میزان آلایندگی در تمام خودروهای جدید بوده است.

دولت بریتانیا می‌گوید که حدود ۹۵ درصد از خودروهای بنزینی که اکنون در جاده‌های این کشور در حرکت هستند، قابلیت استفاده از بنزین E10 را دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بریتانیا از دوشنبه برای مقابله با کمبود سوخت نیروهای ارتش را مستقر می‌کند

بوئینگ تا پیش از ۲۰۳۰ هواپیمای مسافربری با سوخت غیربنزینی می‌سازد

«فقط غواصان می‌توانند به ونیز سفر کنند»؛ آیا عواقب گرمایش زمین بر قدرت سیل‌بندهای پیشرفته می‌چربد؟