Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فرانسه مهد آشپزی جهان؛ ستاره میشلن امسال هم برای زنان کم‌فروغ بود

جوایز آشپزی میشلن
جوایز آشپزی میشلن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

میشلن، راهنمای معتبر رستوران‌های فرانسوی، روز دوشنبه ۱۸ مارس (۲۸ اسفند) با رونمایی از راهنمای سال ۲۰۲۴، سرآشپزهای برتر این سال را معرفی کرد. اما در میان برندگان، زنان همچنان حضور کمرنگی دارند. چرا؟

آگهی

انتقادها در این زمینه به حدی است که خود رئیس راهنمای میشلین هم پرسیده است: «زنان کجا هستند؟»

میشلن امسال نام ۵۲ رستوران ستاره‌دار جدید را در فرانسه به سیاهه خود اضافه کرد که این تعداد بیش از هر زمان دیگری بوده است. بسیاری از برندگان جوایز امسال، سرآشپزهای جوان بودند اما زنان امسال هم به طور آشکاری غایب بودند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

ستاره میشلن چیست؟

راهنمای معتبر میشلن کتاب معروف و بسیار محبوبی است که در اصل شرکت تایرسازی میشلن آن را در آغاز سده بیستم به عنوان راهنمای خرید لاستیک و برای کمک به مشتریانش برای یافتن تعمیرگاه‌های معتبر منتشر می‌کرد و به تدریج نقشه و راهنمای رستوران‌ها و اقامتگاه‌ها را هم به آن افزود.

این راهنما که زمینه فعالیتش را در سطح بین‌المللی نیز گسترده است، هر سال به سرآشپزهای برتر نشان ستاره می‌دهد و رستوران‌هایی که از یک تا سه ستاره میشلن دارند، بهترین رستوران‌های فرانسه محسوب می‌شوند.

شمارگان کتاب راهنمای میشلن که همیشه جلد سرخ‌رنگ دارد و به همین دلیل «کتاب قرمز» هم نامیده می‌شود، اغلب از یک میلیون نسخه فراتر می‌رود.

بر اساس راهنمای معتبر رتبه‌بندی رستوران میشلن که روز دوشنبه از منتخب برترین رستوران‌های فرانسوی خود رونمایی کرد، فرانسه همچنان مهد آشپزی جهان است.

مراسم دوره‌های قبلی میشلن در شهرهای استراسبورگ و کنیاک و مراسم سال ۲۰۲۴ در شهر تور برگزار شد. راهنمای میشلن از زمان کرونا تلاش کرده است تا هر سال مکان مراسم خود را تغییر داده و فراتر از پاریس ببرد.

جوانان، اولویت امسال

سازمان راهنمای میشلن که در سال ۱۹۲۰ در فرانسه تأسیس شد، امسال در مجموع به ۶۳۹ رستوران فرانسوی ستاره داد که بیشترین تعداد در جهان است.

این راهنما همچنین تلاشی هماهنگ برای افزایش مخاطبان خود و جذب افراد جوان انجام داده به طوری که امسال تمرکز خود را روی سر آشپزهای فرانسوی زیر ۴۰ سال گذاشته بود. ۵۲ رستوران در پاریس و سراسر فرانسه اولین ستاره میشلن خود را به دست آوردند، که گواهی بر رشد نسل جدید آشپزی در این کشور است.

شامگاه دوشنبه، فابین فره ۳۵ ساله هر سه ستاره میشلن، یعنی بالاترین امتیاز را گرفت و جوان‌ترین سرآشپز فرانسوی شد که سه ستاره را دریافت کرده است.

ژروم بانکتل از پاریس نیز برنده دیگر سه ستاره میشلن امسال بود. 

زنان کجا هستند؟

اما در حالی که به رسمیت شناختن سرآشپزهای جوان به مثابه هوایی تازه برای این مؤسسه صد ساله بود، زنان هنوز به طور قابل توجهی در این فهرست معتبر ارزش‌گذاری رستوران‌ها و سرآشپزها غایب بودند.

امسال تنها شش زن در میان سرآشپزهای ستاره‌دار جدید حاضر بودند که هر کدام یک ستاره دریافت کردند. از طرف دیگر تنها یک زن، اوژنی بزیا، سرآشپز رستوران شاخص لسپادون پاریس مستقلا جایزه گرفت. سایر زنان ستاره‌های خود را به عنوان بخشی از گروه دوتایی با سرآشپزهای مرد به دست آوردند.

به اینستاگرام یورونیو فارسی بپیوندید

آگهی

در یک پدیده نادر دیگر نیز دو سرآشپز زن، لورن بارژو و مانون فلوری برای رستوران‌شان داتیل در پاریس ستاره کسب کردند.

گوندال پولنک، مدیر بین‌المللی راهنمای میشلن، در سخنرانی خود پیش از اعلام برندگان سه ستاره جدید، به حضور پررنگ مردان اشاره کرد و گفت: «زنان کجا هستند؟ این یک واقعیت است که زنان بیشتر از مردان در آشپزخانه فعالیت می‌کنند، اما تعداد بسیار کمی از زنان در (مسابقات) آشپزی پیشرو هستند و ما این موضوع را نمی‌پذیریم. من می‌دانم که بسیاری از سرآشپزها ابتکارات قوی برای تشویق زنان جوان با استعداد دارند. من از این بابت بسیار خوشحالم و امیدوارم روزی آنها بتوانند رستوران‌های خود را باز کنند.»

پس از سخنرانی پولنک ویدئویی از حضور زنان از جمله تنها سرآشپز زن سه ستاره فرانسوی، یعنی آن سوفی پیک، در صنعت رستوران‌داری فرانسه نمایش داده شد.

راهنمای میشلن در سال‌های اخیر دامنه خود را گسترش داده است، کشورهای جدیدی را به کارنامه خود اضافه کرده و ده‌ها بازرس مخفی را به عنوان داور به کار گرفته است. امروزه این سازمان در بیش از ۲۵ کشور از جمله ایتالیا، اسپانیا، استونی، کره جنوبی، بریتانیا و ژاپن کتاب‌های راهنما تولید می‌کند.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شرکت «میشلن» سه کارخانه خود در اروپا را تعطیل خواهد کرد

میشلن به خوبی در برابر بحران اقتصادی مقاومت می‌کند

صد سالگی سالاد سزار؛ این سالاد محبوب اولین بار کجا درست شد؟