Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ممنوعیت‌ها از کره شمالی تا ژاپن؛ کیم جونگ اون پوشیدن شلوارک را برای زنان ممنوع کرد

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و قانون ممنوعیت شلوارک برای زنان
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و قانون ممنوعیت شلوارک برای زنان Copyright  Euronews/Canva/BRENDAN SMIALOWSKI/AFP via Getty Images
Copyright  Euronews/Canva/BRENDAN SMIALOWSKI/AFP via Getty Images
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رژیم کره شمالی خواستار وفاداری کامل به کیم جونگ اون و احکام تعیین شده از طرف وی است و در همین خصوص منبعی ناشناس از دستگیری ۱۰ زن به دلیل پوشیدن شلوار بالای زانو خبر داد.

آگهی

کره شمالی که همواره برای اعمال ممنوعیت‌هایش شناخته شده است، این بار با ممنوعیت پوشیدن شلوارک برای زنان توجهات را به خود جلب کرده است.

 در شرایط گرمای ۳۰ درجه در این کشور، کیم جونگ اون رهبر کره شمالی پوشیدن شلوارک توسط زنان را «مد سرمایه‌داری» اعلام کرد.

منبعی ناشناس که از دستگیری ۱۰ زن به دلیل پوشیدن شلوار بالای زانو خبر داده بود، در این باره توضیح داد که افراد دستگیر شده «مجبور شدند تا با نگارش و امضای متنی، متعهد شوند که در صورت تکرار این نوع پوشش با عواقب قانونی مواجه خواهند شد.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

 بسیاری از زنان در این کشور به دلیل آنکه فقط آنها در مقایسه با مردان با این محدودیت مواجه هستند، از اعمال تبعیض نسبت به خودشان شکایت دارند.

 ممنوعیت شلوارک بخش جدیدی از قانونی است که در سال ۲۰۲۰ تصویب شد و قصد دارد تا به رفتارهای به اصطلاح «ضد سوسیالیستی» پایان دهد.

 این اولین‌بار نیست که در کره شمالی چنین رفتارهای مبنی بر تبعیض جنسیتی اعمال می‌شود.

از ممنوعیت استعمال سیگار تا رنگ کردن مو برای زنان در کره‌شمالی

 در اوایل ماه اوت، رادیو آسیای آزاد خبر از ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی برای زنان داد. کیم جونگ اون که خود سیگاری معروفی است، با این حال از صدور حکمی این چنینی برای زنان دریغ نکرد.

 در همان زمان، یکی از ساکنان پیونگان شمالی این گونه فاش کرد که دو زن به دلیل سیگار کشیدن در بیرون از خانه و در هنگام غذا خوردن جریمه شدند و به آن‌ها هشدار داده شد که در صورت دستگیری دوباره ممکن است به مدت یک ماه در یک مرکز کار انضباطی زندانی شوند.

غیرقانونی شدن شلوارک برای زنان اولین ممنوعیت پوشش در کره شمالی نبوده است. در سال گذشته، زنان به دلیل پوشیدن «مدهای سرمایه‌داری» یعنی پوشیدن شلوار تنگ و داشتن موهای رنگ شده محکوم شدند.

 در ویدئویی به این زنان لقب «بزهکاران سرمایه‌داری» داده شد. افرادی که متهم به پوشیدن «لباس‌های ناشایست» و دور از «ایده‌آل» مورد نظر در «سبک کره شمالی» هستند.

مقررات و ممنوعیت‌های عجیب و غریب در ژاپن

کره شمالی تنها کشور آسیایی نیست که ناظران جهانی را با قوانین سخت‌گیرانه خود در مورد نحوه پوشش شگفت زده کرده است.

در ژاپن، مقامات رسمی مدت‌هاست که مقررات سخت‌گیرانه‌ای را برای پوشش دانش‌آموزان در مدارس وضع کرده‌اند؛ که از رنگ لباس زیر گرفته تا اندازه جوراب و حتی مدل مو را هم شامل می‌شود.

SOPA Images/Getty
قوانین یکسان پوشش در مدارس ژاپنSOPA Images/Getty

انتخاب میان مدل موی دم اسبی یا بابی؟

دختران دانش‌آموز از اینکه موهای خود را به شکل دم اسبی ببندند منع شده‌اند، چرا که اینگونه تصور می‌شود که آشکار کردن پشت گردن آنها می‌تواند دانش‌آموزان پسر را از نظر جنسی «تحریک» کند.

چندین دهه است که این قانون سختگیرانه در ژاپن پابرجا است و در مواردی طول دامن، شکل ابرو و حتی رنگ مو را هم شامل می‌شود.

برخی از مدارس آنقدر در این زمینه سختگیر هستند که اگر دانش‌آموزی دارای موهای مشکی و صاف نباشد از آن‌ها عکس‌هایی می‌خواهند تا ثابت کند این رنگ و بافت مو همان رنگ و بافت طبیعی موهایشان است.

به ندرت به دانش آموزان توضیحی برای چنین قوانین عجیب و غریبی داده می‌شود که بسیاری از آن‌ها کاملا خودسرانه به نظر می‌رسند. به عنوان مثال، در همان مدارسی که مدل موی دم اسبی ممنوع است، کوتاه کردن مو به روش معروف به «بابی» که موها تا بالای گردن کوتاه می‌شوند و پشت گردن را نیز نمایان می‌سازد «مجاز» است.

این فهرست پوشش‌های ممنوعه مدارس در ژاپن تحت عنوان Buraku kosoku شناخته می‌شود و به دهه ۱۸۷۰ میلادی باز می‌گردد.

آگهی

این قوانین که در ابتدا تحت عنوان مقررات نظام‌مند آموزش و پرورش مطرح شد، در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ میلادی با هدف مبارزه با خشونت و قلدری در مدارس، سخت‌گیرانه تر شد.

لباس زیر سفید یا رنگی؟

در حالی که به نظر می‌رسد کسی گوش شنوا برای رسیدگی به شکایات دانش‌آموزان در این زمینه ندارد، اما به طرز ناباورانه‌ای یکی از این مقررات مزاحم  کنار گذاشته شده است. این قانون مربوط به ممنوعیت پوشیدن هر رنگ دلخواهی برای لباس زیر بود که اکنون این ممنوعیت را برای هر رنگی غیر از سفید لغو کردند. دانش‌آموزان اکنون می‌توانند لباس زیرهای خاکستری، مشکی یا آبی سرمه‌ای بپوشند، اما هنوز مشخص نیست که منشا این قانون کجاست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر کره شمالی همیشه با قطار سفر می‌کند؟

موافقت شورای کشوری فرانسه با لغو ممنوعیت حجاب زنان در زمین‌های فوتبال؛ الیزه: اجازه نمی‌دهیم

بازگشت «مونولیت» مرموز، این بار در نوادا؛ از جهانی دیگر، توسط چه کسی، چرا؟