«کجا میری آیدا؟» به‌عنوان بهترین فیلم سال ۲۰۲۱ اروپا برگزیده شد

«کجا میری آیدا؟» به‌عنوان بهترین فیلم سال ۲۰۲۱ اروپا برگزیده شد
کپی رایت  Curzon
نگارش از Frédéric Ponsard  & یورونیوز فارسی

فیلم «کجا میری آیدا؟» به کارگردانی یاسمیلا ژبانیچ بوسنیایی به‌عنوان بهترین فیلم اروپایی سال ۲۰۲۱ برگزیده شد. مراسم اهدای جوایز جشنواره فیلم‌های اروپایی شامگاه شنبه به‌صورت ویدیو کنفرانس و در برلین برگزار شد.

این فیلم علاوه بر جایزه بهترین فیلم، جوایز بهترین کارگردانی و بهترین هنرپیشه زن را هم برای ایفای نقش یسنا دوریسیچ از آن خود کرد.

آکادمی فیلم‌ اروپا، ۴۲۰۰ نفر عضو دارد و تصمیم‌گیری درباره بهترین‌های سال صنعت سینما با مشارکت این اعضا انجام می‌شود.

«کجا میری آیدا؟» روایت واپسین ساعات اردوگاه آوارگان بوسنیایی سربرنیتسا در سال ۱۹۹۵ پیش از ورود نیروهای صرب از چشم یکی از مترجمان بوسنیایی است. ۸ هزار پناهنده مسلمان این کمپ در ساعات بعد، قتل عام شدند.

«کجا میری آیدا؟» اوایل امسال به‌عنوان یکی از نامزدهای بهترین فیلم خارجی جایزه اسکار نامزد شد. منتقدان آن را فیلمی قدرتمند، هولناک و به‌شدت واقعی توصیف می‌کنند.

سال گذشته فیلم تحسین شده دانمارکی «یک دور دیگر» درباره الکل و بدمستی جایزه بهترین فیلم اروپا را از آن خود کرده بود. همین فیلم اسکار بهترین فیلم خارجی را هم در سال ۲۰۲۱ گرفت.

جایزه بهترین هنرپیشه مرد جشنواره فیلم اروپا امسال به آنتونی هاپکینز برای بازی در فیلم پدر فلوریان زلر اهدا شد.

جایزه بهترین انیمیشن جشنواره امسال به فیلم فرار، اثر تحسین شده ه فیلمساز دانمارکی یوناس پوهر راسموسن رسید. این فیلم روایت واقغی زندگی امین، شهروند افغانستانی است که در پایان دهه ۱۹۸۰، زمانی که تنها یک کودک بود، مجبور به فرار از کشورش شد. این فیلم پیش از این جایزه بهترین مستند جشنواره ساندنس، جایزه بهترین مستند بلند گاتهام، جایزه بهترین فیلم مستند حلقه منتقدان فیلم نیویورک، جوایز بهترین فیلم بلند از دو جشنواره بین‌المللی فیلم انیمیشن انسی و منچستر را از آن خود کرده بود.