برگزیدگان آکادمی فیلم اروپا در سال ۲۰۱۷

برگزیدگان آکادمی فیلم اروپا در سال ۲۰۱۷
نگارش از Euronews

فیلم «مربع» جوایز آکادمی فیلم اروپا را جارو کرد.

آکادمی فیلم اروپا جایزه یک عمر فعالیت سینمایی را به الکساندر سوکوروف، فیلمساز روسی اهدا کرد. فیلم «مربع» ساخته روبن اوستلوند، کارگردان سوئدی هم جوایز اصلی سی امین دوره اهدای جوایز فیلم اروپا را از ان خود کرد.

مراسم سی امین دوره اهدای جوایز فیلم اروپا روز نهم دسامبر ۲۰۱۷ در برلین، پایتخت آلمان برگزار شد.

جوایز فیلم اروپا از سال ۱۹۸۸ میلادی، یعنی یکسال پس از تاسیس آکادمی فیلم اروپا، هر سال به بهترینهای صنعت سینما در اروپا اهدا می شود. آکادمی فیلم اروپا معادل آکادمی اسکار برای اروپاست.

بیشتر بخوانید:نامزدهای دریافت جوایز فیلم اروپا معرفی شدند

دو جایزه مخصوص آکادمی فیلم اروپا در سال ۲۰۱۷

آلکساندر سوکوروف جایزه یک عمر فعالیت سینمایی را با خود به خانه برد. فیلمساز روسی طی چهار دهه فعالیت حرفه ای اش، نقشی مهم در سینمای روسیه و در سینمای اروپا داشته، و هم از لحاظ هنری و هم از نظر تعهدش برای آزادی بیان و بیان ارزشهای انسانی الهام بخش سینماگران و غیر سینماگران بوده است.

سوکوروف کارنامه درخشانی دارد و تا کنون جوایز متعددی را در جشنواره های بین الملی فیلم از آن خود کرده است. فیلم نيمه مستند «کشتی روسی» (۲۰۰۲) اولین فیلم بلند تاریخ سینما بود در یک نما ساخته شد. فیلم «فاوست» (۲۰۱۱) توانست شیر طلایی شصت و هشتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم ونیز را شکار کند.

جایزه دستاورد سینمای اروپا برای سینمای جهان به ژولی دلپی، سینماگر فرانسوی-آمریکایی تعلق گرفت.

زندگی حرفه ای ژولی دلپی در ۱۴ سالگی و با بازی مقابل دروبین ژان لوک گدار شروع شد. (فیلم «کارآگاه» (۱۹۸۵). ژولی دلپی ۴۷ ساله بیش از ۷۰ فیلم در کارنامه سینمایی اش، جلو یا پشت دوربین دارد.

او درباره دریافت جایزه فیلم اروپا می گوید: «دریافت جایزه کمیته اروپایی برایم خیلی مهم است به نظر من سینمای اروپا قابل ارزش گذاری نیست. صحبت از ارزش این سینما در عرصه هنر وعرصه روشنفکری است.»

فیلم «مربع» شش جایزه آکادمی فیلم اروپا را ربود

نامی که بیش از همه در شب سی امین دوره اهدای حوایز فیلم اروپا شنیده شد: نام روبن اوستلوند، کارگردان سوئدی فیلم «مربع» یا میدان بود. کارگردان سوئدی برنده دو جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردان شد.

فیلم «مربع» یا «میدان» شش جایزه کسب کرد، از جمله بهترین فیلم کمدی، بهترین طراحی صحنه، بهترین فیمنامه و جایزه بهترین هنرپیشه نقش مرد برای کلاوس بنگ دانمارکی، هنرپیشه نقش اصلی.

روبن اوستولند می گوید که از اینکه جایزه بهترین بازیگر نقش مرد به کلاوس بنگ رسیده است خیلی خوشحال است. او می افزاید: «خیلی خوشحالم که جایزه بهترین بازیگر نقش مرد به کلاوس بنگ تعلق گرفت. فکر می کنم واقعا شایستگی دریافت این جایزه را داشت. جایزه بهترین کارگردان هم من را خیلی خوشحالم کرد به نظرم رقابت سختی برای کسب این جایزه در جریان بود.»

بازیگر اروپایی در دستان یک بازیگر دانمارکی قرار گرفت. کلاوس بنگ می گوید که برای این جایزه مدیون کارگردان فیلم است. او می افزاید: «حیرت انگیز است که کارگردان این همه به هنرپیشه اعتماد کند و به بازیگر فضا و زمان بدهد که نقش خود را بکاود و بپرورد. این نقش در زندگی حرفه ای منرخدادی واقعا باورنکردنی بوده است.»

الکساندرا بوربلی، جایزه بهترین بازیگر زن

جایزه بهترین هنرپیشه زن هم به الکساندرا بوربلی، هنرپیشه مجار برای بازی در فیلم «درباره جسم و روان» ساخته ایلدیو انیدی تعلق گرفت. هنرپیشه جوان پس از دریافت این جایزه از شدت شوق نمی توانست حرف بزند.

الکساندرا بوربلی در فیلم «درباره جسم و روان» نقش زنی را بازی می کند که با همسرش در کشتارگاه کار می کند او رویاهایش را برای همسرش بازگو می کند. زن و شوهر بعد از مدتی متوجه می شوند که هر شب رویایی یکسان را تجربه می کنند. آنها هر شب خواب می بینند که تبدیل به گوزن نر و ماده شده و با هم در جنگل ملاقات می کنند.

بوربلی برای دریافت این جایزه با ژولیت بینوش، فرانسوی، برای ایفای نقش در فیلم «آفتاب را به درون راه بده»، ایزابل هوپر، برای فیلم «پایان خوش»، پائولا بیر، برای فیلم «فرانتز» و فلورنس پیوفور برای فیلم «لیدی مکبث» رقابت می کرد.

فیلمسازانی که در مراسم جوایز فیلم اروپا شرکت می کنند، خود را عمیقا اروپایی می دانند گرچه، خیلی کم پیش می آید که فیلمی در اروپا، تنها در یک کشور بدون شراکت و منابع مالی کشورهای دیگر اروپا تولید شود. زمان تاسیس آکادمی فیلم اروپا اکثر فیلمها با بودجه ملی ساخته می شدند.

مطالب مرتبط