Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نوای موسیقی چینی در جشنواره هنر سوچی

نوای موسیقی چینی در جشنواره هنر سوچی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دهمین جشنواره بین المللی زمستانی هنر، از هفدهم تا بیست و ششم فوریه در شهر سوچی روسیه برگزار شد.

آگهی

دهمین جشنواره بین المللی زمستانی هنر، از هفدهم تا بیست و ششم فوریه در شهر سوچی روسیه برگزار شد.
مهمان ویژۀ جشنواره امسال، ارکستر هنگ کنگ بود. این ارکستر که ۴۰ سال پیش پدید آمد و اکنون ۸۵ نوازنده دارد، به دنبال حفظ و ترویج موسیقی سنتی چینی و سازهای قدیمی آن است.

یان هویچانگ، مدیر هنری و رهبر ارکستر می گوید: «ما معمولا ملودی های سنتی را اجرا می کنیم اما گاهی نیز تلاش می کنیم تا این آهنگها را با ایده هایی نو همراه کنیم. ما برای غنای موسیقی چینی خیلی تلاش می کنیم تا مردم درک کنند این موسیقی قدیمی نیست و می توان آن را با خلاقیت، به روز و تازه کرد.»

در این ارکستر از صدها ساز محلی و قدیمی استفاده می شود؛ قدیمی ترین آنها، سازی به نام «ژنگ» (Zheng) است که قدمتی سه هزار ساله دارد.

لو جینگ، نوازنده «ژنگ» می گوید: «ژنگ در دوران سلسله تانگ، بین قرنهای ششم تا نهم، بسیار محبوب بود اما سازی مردانه به شمار می آمد و تنها مردان آن را می نواختند. اکنون زنها نیز به نواختن این ساز روی آورده اند. ساز من خیلی جدید است اما کپی یک نمونه بسیار قدیمی محسوب می شود.»

سازهایی نیز هستند که ساختارشان برای نواختن در ارکستر کمی تغییر کرده است تا صدای جدیدی متناسب با ارکستر تولید شود.
از جمله سازی با دو زه به نام «ارهو» (erhu) که بیش از هزار سال قدمت دارد. قبلا برای ساخت این ساز از پوست پیتون استفاده می شد اما اکنون غشایی پلاستیکی را جایگزین آن کرده اند.

امسال در جشنواره هنر سوچی، برخی از نوازندگان روس نیز همراه با ارکستر هنگ کنگ به اجرای برنامه پرداختند. برای آنها نواختن در ارکستری با سازها و ریتم و نوایی کاملا متفاوت آسان نیست اما آنها تلاش می کنند که در مجموع، اجرای خوبی را ارائه دهند.

هرمن بشولیا، نوازنده روس می گوید: «این اجرای مشترک بسیار سخت است. گرچه شباهتهای زیادی میان ما وجود دارد اما نوازندگان چینی ابزار موسیقی را بگونه ای متفاوت در دست می گیرند و به همین دلیل صدای ساز کاملا متفاوت می شود. با این وجود تلاش می کنیم با آنها همراه شویم.»

اجرای مشترک نواهای چینی و روسی، شیوه ای برای اثبات این موضوع بود که از این ابزار چینی می توان برای اجرای موسیقی های غیرمحلی نیز استفاده کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تور میلیارد دلاری تیلور سوئیفت به قاره اروپا رسید

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی

رونمایی از مینیاتورها و نسخ کهن خطی در کنگره میراث فرهنگی ازبکستان