نمایشگاه «آفریقای جنوبی، هنر یک ملت» در موزه بریتانیا

نمایشگاه «آفریقای جنوبی، هنر یک ملت» در موزه بریتانیا
نگارش از Euronews

موزه بریتانیا اقدام به برگزاری نمایشگاهی درباره ۱۰۰ هزار سال هنر در آفریقای جنوبی کرده است.

موزه بریتانیا اقدام به برگزاری نمایشگاهی درباره ۱۰۰ هزار سال هنر در آفریقای جنوبی کرده است. نمایشگاه «آفریقای جنوبی، هنر یک ملت» در برگیرنده نخستین اشیا کشف شده توسط باستان شناسان تا آثار هنری عصر حاضر است.

جان گیبلن، مدیر این نمایشگاه می گوید: «می خواستیم نمایشگاهی درباره آفریقا و هنر آنجا برگزار کنیم. آفریقای جنوبی دارای گنجینه باستان شناسی است و نخستین دستاوردهای هنری بشر را نشان می دهد. از سوی دیگر این کشور یکی از خلاق ترین جلوه های هنر معاصر را در آفریقا نمایندگی می کند که از سوی بسیاری موزه ها و گالری های جهان به رسمیت شناخته می شوند. تصمیم گرفتیم این دو حوزه را با تاریخ آفریقای جنوبی گره بزنیم.»

یکی از قدیمی ترین آثاری که به نمایش گذاشته شده سنگ ریزه هایی با قدمت ۳ میلیون سال است که به دلیل حفره های نقش بسته بر سطح آنها چهره را تداعی می کند.

جان گیبلن، در اینباره می گوید: «این سنگریزه ها متعلق به غار “ماکاپنسگات” نیستند. ممکن است از چهل کیلومتر دورتر به آنجا انتقال داده شده اند. پرسش این است که چگونه به غار راه یافته اند؟ حفره ها طبیعی هستند و ساخت دست بشر نیستند. جریان آب آنها را به این شکل در آورده است. نظر ما این است که گونه ای انسان تبار آنها را به دلیل شباهتشان با صورت از روی زمین جمع کرده و به غار برده اند. »

این نمایشگاه تا بیست و ششم فوریه سال ۲۰۱۷ بروی عموم باز است.

مطالب مرتبط