زندگی جدید یک پناهجوی سوری در نقش راهنمای موزه در برلین

زندگی جدید یک پناهجوی سوری در نقش راهنمای موزه در برلین
نگارش از Euronews

کیفاه علی دیب، یک پناهجوی سوری است که در برلین زندگی می کند. او اکنون یکی از ۱۹ راهنمای جدید موزه ای در بخش تاریخی این شهر است. این محله از شهر برلین به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شده است.

او به زبان عربی بازدیدکنندگان موزه پرگامون را راهنمایی می کند. او تلاش می کند بازدیدکنندگان را با میراث فرهنگی کشورش آشنا کند.

این پناهجوی سوری می گوید: «همه در سراسر جهان تنها از جنگ حرف می زنند. هیچکس تلاش نمی کند به مردم یادآوری کند سوریه چگونه جایی بوده است.»

کیفاه علی دیب، یک فعال مخالف دولت سوریه بود و پیش از فرار از این کشور چهار بار توسط رژیم سوریه به زندان افتاد. او به اینکه توانسته در طرح موزه پرگامون برای مشارکت اجتماعی پناهجویان شرکت کند، افتخار می کند. او می گوید: «در این موزه اشیای زیادی از سوریه نگهداری می شود. حداقل این اشیا، اینجا در امنیت هستند و جنگ آنها را تخریب نخواهد کرد. مردم از سراسر جهان می توانند به اینجا بیایند و در مورد میراث و تاریخ ما اطلاعات بیشتری کسب کنند.»

در سوریه کیفاه علی دیب در حیاط موزه ملی دمشق به طراحی مجسمه ها می پرداخت. شغل کنونی اش ارتباط او را با میراث فرهنگی کشورش حفظ کرده است. او امیدوار است سوریه نیز همچون آلمان پس از جنگ دوم جهانی بتواند دوران سخت را پشت سر بگذارد.

او می گوید: «آلمان تجربه فوق العاده ای دارد زیرا آنها این کشور را پس از جنگ بازسازی کردند و این کشور و شهرهایش همچون برلین کاملا تخریب شده بودند. ببینید برلین اکنون چگونه است. این به من امید می بخشد. ما نیز به همین ترتیب می توانیم کشورمان را پس از جنگ بازسازی کنیم.»

آلمان تنها در سال گذشته میلادی (۲۰۱۵) پذیرای یک میلیون و یکصد هزار پناهجو بود و اکنون توجه مقامات این کشور از کمکهای اضطراری به پناهجویان، به فراهم کردن امکان مشارکتِ اجتماعی آنها معطوف شده است.