گشایش موزه «الوترنا»: دریچه ای به تمدن باستانی جزیره کرت

گشایش موزه «الوترنا»: دریچه ای به تمدن باستانی جزیره کرت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یافته های سی سال کاوش باستان شناسی در شهر و تمدن باستانی «الوترنا» در یونان در موزه ای به نمایش گذاشته شده است.

آگهی

یافته های سی سال کاوش باستان شناسی در شهر و تمدن باستانی «الوترنا» در یونان در موزه ای به نمایش گذاشته شده است. گورستان «اورتی پترا» یکی از مهمترین گورستان های باستانی یونان، بخشی از این شهر و در جزیره کرت یونان قرار دارد. این گورستان دریچه ای به تاریخ غنی دولت – شهر و تمدن باستانی «الوترنا» است که از امپراتوری روم شرقی تا قرون وسطی در شکوفایی بود. این مکان باستان شناسی زندگی و مرگ و اعتقادات مردم «الوترنا» را نشان می دهد.

نیکولاس استامپولیدیس، باستانشناس و استاد دانشگاه کرت با اشاره به ۳۰ سال کاوش در شهر باستانی الوترنا می گوید: «گورستان اورتی پترا مهمترین گورستان قرون وسطایی است که تا به حال کشف شده است. این گورستان تصویری از شعر ایلیاد سروده هومر، شاعر و داستانسرای معروف یونان باستان است. گورستان الوترنا درست مانند توده هیزمی است که برای سوزاندن پاتروکلوس، شخصیت اسطوره ای ساخته شده بود. اینجا تاریخ را بصورت زنده می بینیم.»

یافته های گورستان «اورتی پترا» خیره کننده و منحصر بفرد هستند. یکی از این یافته ها یادواره ای است که اولین گور سرباز گمنام در تاریخ اروپا محسوب می شود و قدمت آن به سال ۶۷۰ پیش از میلاد بر می گردد.

اکنون موزه «الوترنا» آماده شده است. در سالن بزرگ آن، یافته های سه هزار سال پیش از میلاد تا دوره امپراتوری روم شرقی در نمایش است و نمایشگاه دائمی شامل ۹۵۰ شی از کاوشهای باستاشناسی دوره های مختلف است. قرار است گنجینه بیش از ده هزار شی موجود بصورت دوره ای به نمایش در آیند. یکی از مهمترین یافته ها مقبره چهار زن است.

نیکولاس استامپولیدیس در ادامه گفت: «یکی از مهمترین یافته ها گور یا مقبره سنگی است. بقایای چهار زن را در آن پیدا کرده ایم که همزمان با هم و در حدود قرن هفتم پیش از میلاد دفن شده اند. یکی از آنها در حالت نشسته دفن شده است، ۲۷ ساله و احتمالا کاهن مذهبی بوده است. سه زن دیگر جوانتر هستند و به نظر می رسد در مسیر تابش خورشید دفن شده اند. همه آنها با هدایای بسیار مانند اشیا سفالی و برنزی، سرامیک لعابی، جواهرات طلا و هدایای دیگر به خاک سپرده شدند.»

رییس جمهور یونان ۱۹ ژوئن ( ۳۰ تیر) این موزه جدید مجهز به فناوری پیشرفته را افتتاح کرد. گزارشگر یورونیوز در جزیره کرت با ارسال این گزارش می گوید: «موزه الوترنای باستان، اولین سایت باستانشناسی در موزه کرت با جزییات کامل و بسیار دیدنی است. این موزه باستانشناسی نماد یک شهر باستانی، پایتخت کرت است که اولین تمدن انسانی از ابتدای شکل گیری آن بصورت امروزی محسوب می شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هفتهٔ صنایع خلاق باکو؛ مسابقهٔ طراحی بازی کامپیوتری و جشنوارهٔ فیلم‌های موبایلی

رونمایی از مینیاتورها و نسخ کهن خطی در کنگره میراث فرهنگی ازبکستان

«گاه و بیگاه» با هوش مصنوعی؛ بیتل‌ها پس از ۵۴ سال به صدر جدول ترانه‌های محبوب بریتانیا رسیدند