Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آواز بی سرزمین؛ فیلمی در باره محدودیت آواز زنان در ایران

آواز بی سرزمین؛ فیلمی در باره محدودیت آواز زنان در ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این هفته در برنامه سینمای دیگر به سراغ «آواز بی سرزمین» رفته ایم که مستندی در باره محدودیتهای موسیقی و مشکلات آوازخوانی زنان در ایران است. فیلم چالش

آگهی

این هفته در برنامه سینمای دیگر به سراغ «آواز بی سرزمین» رفته ایم که مستندی در باره محدودیتهای موسیقی و مشکلات آوازخوانی زنان در ایران است. فیلم چالش فرهنگی یک زن برای برگزاری کنسرت موسیقی در ایران را روایت می کند.

آیت نجفی سینماگر ایرانی در این مستند تلاش های مستمر سارا، خواهر آوازه خوانش را در طول سه سال، برای دریافت مجوز و برگزاری کنسرتی موسیقی متشکل از چند خواننده زن در تهران به تصویر می کشد. آوازخوانی زنان در مجامع عمومی پس از انقلاب اسلامی در ایران ممنوع اعلام شد.

سارا بعد از مواجهه با پاسخهای منفی مسئولان تصمیم می گیرد کنسرت را به یک رویداد بینا فرهنگی تبدیل کند. اینجاست که از چند خواننده و نوازنده فرانسوی دعوت می کند تا به همراه آنها قطعه ای از یک موسیقی سنتی ایرانی را به صورت گروهی تمرین و اجرا کند.

استفاده از نوار مکالمات تلفنی ضبط شده با مسئولان، بهره بردن از اسناد آرشیوی و نیز اشاره به زوایای آشکار و پنهان تاریخ آوازخوانی زنان ایرانی باعث می شود تا تماشاگر هر چه بیشتر در جریان دشواریها و موانع موجود بر سر راه فعالیت فرهنگی و هنری زنان در ایران قرار گیرد.

موسیقی بدون شک نقشی محوری را در فیلم ایفا می کند. حس اندوهِ آمیخته با یاس و نیز شور و اشتیاق فراوان در میان زنان ایرانی برای پرداختن به هنر موسیقی، با انتخاب قطعاتی زیبا و تاثیرگذار از موسیقی کلاسیک ایرانی بخوبی به تماشاگر منتقل شده است.

فیلم در واقع قصیده ای است که برتری هنر بر جهل را نشان می دهد. آواز بدون سرزمین، محصول مشترک آلمان و فرانسه است که موفق شده در جشنواره های بین المللی جوایز متعددی را به خود اختصاص دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ممنوعیت آواز زن در ایران؛ کوچ اجباری سولماز نراقی، نوازنده و خواننده ایرانی به گرجستان

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید