Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نشست کارتون لیون: گرایش روبه رشد ساخت انیمیشن بزرگسالان

نشست کارتون لیون: گرایش روبه رشد ساخت انیمیشن بزرگسالان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هجدهمین دوره «فیلم کارتون» در شهر لیون فرانسه، بیش از ۷۵۰ کارشناس از ۱۹ کشور اروپایی را هم گرد آورد. این رویداد دو روزه که با حمایت برنامه رسانه

آگهی

هجدهمین دوره «فیلم کارتون» در شهر لیون فرانسه، بیش از ۷۵۰ کارشناس از ۱۹ کشور اروپایی را هم گرد آورد. این رویداد دو روزه که با حمایت برنامه رسانه اتحادیه اروپا برگزار شد، نشستی برای بازاریابی و جلب همکاری در پروژه های تولید و نشر فیلم های کارتون در اروپا است.

گرایش به ساخت انیمشین برای مخاطبان بزرگسال رو به افزایش است که در میان ۵۶ پروژه منتخب دیده می شود. یکی از کارگردان های شرکت کننده می گوید: «گرایش اصلی امسال پروژه های کارتون برای نوجوانان و بزرگسالان است که سمت گیری تازه ای است. حدود ۳۳ درصد پروژه های کارتون برای مخاطبان بزرگسال است. این نشان دهنده تغییر در افکار عمومی و نسل تازه است، نسل بازی های ویدیویی، گیم و کتابهای کمیک که به انیمیشن علاقه دارند.»

فیلم «یک روز دیگر در زندگی» (ANOTHER DAY OF LIFE) بازتابی از زندگی کاپوشچینسکی (Kapuściński) خبرنگار و نویسنده لهستانی است و براساس مشاهدات او از جنگ های داخلی آنگولا در دهه ۷۰ میلادی ساخته شده است. پس از هفت سال مراحل ساخت با هدایت دو کارگردان اسپانیایی و لهستانی، فیلم قرار است سال آینده اکران شود. دامیان ننوف، کارگردان لهستانی فیلم می گوید: «هدف ما تصویر کردن کتاب و یا اقتباس آن نبود. بلکه می خواستیم روند تغییر کاپوشچینسکی از یک گزارشگر به یک نویسنده را نشان دهیم.»

داستانهای شگفت انگیز (EXTRAORDINARY TALES) فیلم دیگری با الهام از دنیای ادبیات است که بر اساس کتاب ادگار آلن پو، نویسنده آمریکایی ساخته شده است. داستان فیلم در باره احساس گناه، جنون، شیفتگی و عذاب است و از صدای کریستوفر لی، بازیگر فقید آمریکایی بهره می برد.

«داستان های شگفت انگیز» ساخته رائول گارسیا، فیلمساز اسپانیایی در آمریکا اکران شده و برای نشر و توزیع در اروپا به این نشست آمده است. رائول گارسیا با اشاره به توانایی ژانر کارتون برای نمایش وحشت می گوید: «هراس یک حالت درونی است. انیمیشن با توجه به ظرفیتهایی که برای مخدوش کردن واقعیت دارد بخوبی از عهده نشان دادن حس وحشت برمی آید. در حالیکه بازار انیشمین برای این نوع فیلم ها هنوز بطور کامل تجربه نشده ولی واقعیت این است که شاهد فیلمهای انیمیشن بیشتری برای مخاطبان بزرگسال هستیم.»

«دوست داشتن وینست» (LOVING VINCENT) یک پروژه بلندپروازانه اما موفق کارتون است. ساختن فیلم سینمایی زندگی ونسان ون گوگ سال ۲۰۱۱ شروع شد. هر فریم این فیلم، یک نقاشی رنگ و روغن روی بوم با تکنیک های ون گوگ است. داستان براساس ۸۰۰ نامه شخصی، با نمایش بیش از ۱۲۰ نقاشی، مسیر زندگی نقاش هلندی تا مرگ ناگهانی او را تصویر می کند.

هیو ولشمن کارگردان بریتانیایی فیلم می گوید: «دوروتا کوبیلا، کارگردان لهستانی همکار من، نویسنده و کارگردان اصلی این پروژه است. او نقاش و شیفته انیمیشن است. با خواندن نامه های ونسان ون گوگ و آشنایی با داستان زندگی زیبا و خارق العاده او، تصمیم می گیرد با زنده کردن نقاشیهای ون گوگ، زندگی او را به تصویر بکشد و به این ترتیب علاقه به انیمیشن و نقاشی را در یک جا جمع کند.»

از میان پروژه های آینده: کارتون کانادایی «آمیب» (AMOEBA) به کارگردانی ریکاردو کورتیس در صدد جلب همکاران اروپایی برای نشر و نمایش اروپایی در سال ۲۰۱۸ است.

«سفر فیل سلیمان» (THE JOURNEY OF THE ELEPHANT SOLIMAN) یکی از پروژه های کودکان امسال، محصول یک استودیوی آلمانی و برای نمایش در سال ۲۰۱۸ برنامه ریزی شده است. این انیشمین سه بعدی، ماجراهای پسر خجالتی یک مهاراجه، یک شاهزاده اتریشی و یک فیل هندی عاقل است که در قرن شانزدهم روی می دهد.

لورا سید، گزارشگر یورونیوز از محل این رویداد در لیون می گوید: «از سال ۱۹۹۹ و اولین نشست فیلم کارتون، این رویداد زمینه ای برای تامین مالی بیش از ۲۵۰ پروژه کارتون را فراهم و امروز جایگاه خاصی در تولید صنعت انیمیشن اروپا کسب کرده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد