«افشاگر»؛ آغازگر جشنواره فیلم ونیز

«افشاگر»؛ آغازگر جشنواره فیلم ونیز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم ونیز با نمایش فیلم (Spotlight) یا «افشاگر» افتتاح شد. بازیگران این فیلم به همراه گروه سازنده آن به ونیز آمدند تا فیلم

آگهی

هفتاد و دومین دوره جشنواره فیلم ونیز با نمایش فیلم (Spotlight) یا «افشاگر» افتتاح شد. بازیگران این فیلم به همراه گروه سازنده آن به ونیز آمدند تا فیلم را که در بخش بیرون از مسابقه جشنواره امسال به نمایش در آمد معرفی کنند.

گروه روزنامه نگارانِ «افشاگر» از روزنامه بوستون گلوب، قدیمی ترین گروه روزنامه نگاری افشاگرانه است که هنوز در آمریکا به کار خود ادامه می دهد. ماجرایی که آنها در سال ۲۰۰۲ از کودک آزاری در یک کلیسای کاتولیک در ماساچوست آمریکا روایت کردند، هشتاد مورد آزار فردی را افشا کرد و برنده جایزه پولیتزرِ خدمت به عموم گردید.

«مارک رافالو» بازیگر فیلم می گوید: «چیزی که در فیلم به آن پی می برید، یک لاپوشانیِ سازماندهی شده است. فقط کلیسا نیست. پلیس و نظام قضایی هم هست، سیاستمداران هم هستند، ساختار قدرت بوستون است که تا اعماق جامعه ریشه دوانده است.»

«استنلی توچی» دیگر بازیگر این فیلم هم می افزاید: «همه ما می خواهیم رازها را بدانیم، می خواهیم از اسرار سر در بیاوریم، بخصوص وقتی سازماندهی شده باشند و نهادی به بزرگی و قدرت کلیسای کاتولیک مطرح باشد.»

فیلم، نشان می دهد که در شهرِ منسجم، شدیداً وفادار و بسیار کاتولیکِ بوستون هیچ کس مایل نیست، درباره آنچه به کلیسا اجازه سواستفاده داده است حرفی بزند. حتی خود روزنامه بوستون گلوب هم از این تأثیر به دور نمانده است. در طول ده سال، این روزنامه شواهدی از کودک آزاری در دست داشته، اما ماجرا به نوعی بایگانی شده است، تا وقتی مدیر یهودی جدید که اهل بوستون هم نیست از راه می رسد و آنوقت تحقیقات از نو شروع می شود.

«تام مک کارتی» کارگردان این فیلم معتقد است که این گونه روزنامه نگاری افشاگرانه دیگر منسوخ شده است. او می گوید: «راستش با وضعیت روزنامه نگاری جدی و حرفه ای کنونی، الان بهترین زمان برای فساد است، برای اینکه این نوع روزنامه نگاری، سالهاست در کشور من – و مطمئنم در کشور شما هم- از بین رفته است. بنابراین روزنامه نگاران نمی تواند این جور مسائل را حل کنند. اما اگر با خبر شوند، می توانند آن را روی توئیتر یا فیس بوک بگذارند، اما آیا می توانند هفته ها و ماهها را در دادگاه بگذرانند و به دنبال پلیس و مصاحبه با افراد باشند؟ نه. بیشترِ مردم، کار دارند.»

«مایکل کیتون» هم نقش سردبیرِ این روزنامه را بازی می کند، روزنامه ای که سبب شد کلیسای کاتولیک تکان بخورد. فیلم «افشاگر» همچنین در جشنواره فیلم تورنتو نیز به نمایش درخواهد آمد و از ششم نوامبر در آمریکا به روی پرده خواهد رفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد