جشنواره ۲۰۱۵ کن: دمکراسی و برابری در صنعت فیلمسازی

جشنواره ۲۰۱۵ کن: دمکراسی و برابری در صنعت فیلمسازی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شصت و هشتمین دوره جشنواره کن روز چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت با مراسم رسمی افتتاحیه و حضور ستاره های سینما کار خود را آغاز می کند. ریاست هیت داوران این دوره

آگهی

شصت و هشتمین دوره جشنواره کن روز چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت با مراسم رسمی افتتاحیه و حضور ستاره های سینما کار خود را آغاز می کند. ریاست هیت داوران این دوره جشنواره برادران کوئن هستند. در فستیوال ۲۰۱۵ کن، پنجاه فیلم در بخش رسمی، از جمله ۱۹ فیلم در بخش مسابقه شرکت دارند. فرانسه با ارسال پنج فیلم به بخش مسابقه و کسب نخل طلایی، یکی از شرکت کنندگان اصلی جشنواره امسال است.

تری فرمو مدیر جشنواره می گوید تیم او با بررسی ۱۸۰۰ فیلم ، نامزدهای خود را برای شرکت در بخش اصلی مسابقه، خارج از مسابقه و نگاه ویژه انتخاب کرده اند. او می افزاید: «کن یک دمکراسی بزرگ برای فیلمسازان است، هر کس که فیلمی ساخته و یا با تلفن هوشمند فیلمی یک ساعته بگیرد می تواند در رقابت های کن شرکت کند. برای انتخاب فیلم ها و شکت دادن شان تمام فیلم های ارسالی را نگاه می کنیم.»

برای اولین بار در سی سال گذشته، یک زن فیلمساز جشنواره را افتتاح می کنند. فیلم امانوئل برکو، کارگردان و بازیگر و فیلمنامه نویس فرانسوی افتتاحیه جشنواره است. فیلم واقعگرایانه خانم برکو، ماجرای مادر بزهکار جوان است. کارتین دوونو در این فیلم نقش قاضی دادگاه بزهکاران جوان را بازی می کند. پس از سال ۱۹۸۷، این دومین باری است که یک فیلمساز، و نه یک ستاره سینما جشنواره را افتتاح می کند. تری فرمو با تاکید بر اهمیت نقش زنان می گوید: «من بحث در باره زنان کارگردان را هم می پسندم و هم نمی پسندم. جشنواره به نگاه نابرابر به زنان و مردان متهم است. اما در واقع کن بازتابی از سینما است. تعداد کارگردانان زن خیلی کم است ما به کارگردانان، نویسندگان، تهیه کنندگان زن بیشتری در صنعت سینما نیاز داریم. من این اینگونه بحث ها را می پسندم برای اینکه باید برای آن مبارزه کینم.»

جشنواره کن امسال اهمیت ویژه ای به سینمای آسیا داده است. سه فیلم آسیایی در بخش مسابقه شرکت دارند. هر سه فیلم کار فیلمسازان برجسته و قدیمی آسیایی است که پیشتر موفقیت هایی در این جشنواره کسب کرده اند.

همچنین پیش بینی می شود کیت بلانشت در فیلم کارول و ماریون کوتیارد برای فیلم اقتباسی از مکبث دو بازیگر زن اصلی برای دریافت نخل طلایی باشند. وودی آلن با فیلم تازه ای در بخش خارج از مسابقه شرکت کرده است.

بر اساس وبسایت جشنواره کن، امسال فیلم ایرانی به “کشتارگاه” ساخته ی “بهزاد آزاد” از دانشگاه هنر تهران، در بخش سینه فونداسیون شرکت کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد

ژان لوک گدار از بنیانگذاران موج نو سینمای فرانسه و جهان درگذشت