Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سقوط بورس‌های اروپا در پی ورشکستگی بانک «سیلیکون‌ ولی»؛ ارزش سهام «کردیت سوئیس» ۲۲ درصد افت کرد

کردیت سوئیس
کردیت سوئیس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نگرانی‌ها درباره وضعیت «کردیت سوئیس» و درنتیجه روند سقوط سهامش زمانی آغاز شد که عمار خضیری، رئیس «بانک الاهلی» عربستان سعودی که عمده‌ترین سهامدار این بانک است، از تصمیم قطعی‌اش برای عدم افزایش سرمایه خود در این بانک خبر داد

آگهی

شاخص بورس‌های اروپایی روز چهارشنبه بار دیگر به شدت سقوط کردند. دلیل این سقوط، افزایش نگرانی‌ها درباره وضعیت بانک‌های اروپایی به ویژه «کردیت سوئیس» به دنبال اعلام ورشکستگی ناگهانی بانک «سیلیکون ولی» آمریکا بود.

حوالی ساعت ۱۲:۴۰ به وقت اروپای مرکزی، شاخص بورس پاریس ۳.۲۵، لندن ۲.۳۴، فرانکفورت ۲.۶۴ و میلان با ۳.۶۱ درصد افت داشتند و معاملات آتی در بازارهای سهام آمریکایی هم حاکی از افت ۱.۳ تا ۱.۸ درصدی در زمان بازگشایی بازار بود. 

بهای نفت نیز روز چهارشنبه به پایین‌ترین سطح از دسامبر ۲۰۲۱ رسید. با پایین آمدن نرخ معاملات و افزایش ارزش دلار، بازار شاهد موج تازه‌ای از نوسانات شد و نگرانی سرمایه‌گذاران عمده در تمام بازارها مشهود بود. 

هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت (WTI) برای تحویل در ماه آوریل با ۱.۶۵ درصد کاهش ابتدا به زیر ۷۰ دلار سقوط کرد و سپس با قیمت ۷۰.۱۵ دلار به فروش رسید. هر بشکه نفت برنت دریای شمال برای تحویل در ماه مه نیز با ۱.۴۳ درصد کاهش ارزش به قیمت ۷۶.۳۴ دلار عرضه شد.

ارزش یورو با ۱.۱۱ درصد کاهش به ۱.۰۶۱۴ و پوند بریتانیا با ۰.۷۴ درصد کاهش به ۱.۲۰۶۸ دلار رسید.

روز چهارشنبه بدترین روز برای سهام بانک «کردیت سوئیس» بود که با سقوط تاریخی ۲۲ درصدی به پایین‌ترین حد ارزش خود رسید و هر سهم آن تنها معادل ۱.۷۵ فرانک سوئیس معامله شد. نگرانی‌ها درباره وضعیت این بانک و درنتیجه روند سقوط سهامش زمانی آغاز شد که عمار خضیری، رئیس «بانک الاهلی» عربستان سعودی که عمده‌ترین سهامدار این بانک است، در گفتگو با تلویزیون بلومبرگ تصمیم قطعی‌اش را مبنی بر عدم افزایش سرمایه خود در این بانک اعلام کرد.

سقوط بیش از ۲۰ درصدی ارزش سهام «کردیت سوئیس» باعث افت بیش از ۶ درصدی شاخص بانکداری اروپا (SX7P) نیز شد و با توجه به افزایش نگرانی سرمایه‌گذاران، مبادله نکول اعتبار در این بانک پیشروی سوئیسی به بالاترین حد خود رسید.

«بانک الاهلی» عربستان سعودی درحال حاضر ۹.۸ درصد از سهام بانک «کردیت سوئیس» را دراختیار دارد. طبق قوانین سوئیس اگر یک شخص حقیقی یا حقوقی بیش از ۱۰ درصد سهام یک بانک سوئیسی را در اختیار داشته باشد، باید تضمین دهد که تصمیمات و اقداماتش نه تنها هیچ تاثیر منفی بر ثبات مالی و مدیریتی این بانک ندارد، بلکه به سود بانک و دیگر سهامداران است.  

عمار خضیری، رئیس «بانک الاهلی» عربستان سعودی در این‌باره گفت: «ما در حال حاضر ۹.۸ درصد از سهام این بانک را در اختیار داریم. اگر از ۱۰ درصد فراتر برویم، قوانین جدیدی اجرایی می‌شوند و ما تمایلی به ورود به این مقررات جدید نداریم.»

در دیگر نقاط اروپا نیز بانک‌ها و مؤسسات با افت ارزش سهام روبرو شدند. بانک‌های «بی‌ان‌پی پاریبا» فرانسه با ۱۲.۰۲، «سوسیته ژنرال» فرانسه با ۱۱.۹۳، «بانکو سابادل» اسپانیا با ۸.۸۲، «آی ان جی» هلند با ۸.۲۶، «کومرتس بانک» آلمان با ۱۱.۵۷، «دویچه بانک» آلمان با ۸.۲۲ و «یونی کردیت» ایتالیا با ۷.۳۹ درصد افت ارزش سهام از بزرگترین بانک‌ها و موسسات مالی متضرر در اتفاقات اخیر بازارهای بورس اروپایی بودند. 

از ابتدای هفته جاری تقریبا تمامی این بانک‌ها ۱۰ تا ۱۵ درصد ارزش سهام خود را از دست داده‌اند.

اگرچه در روز سه‌شنبه تدابیر مقامات آمریکا و تضمین‌های دولت‌های اروپایی برای تقویت نظام بانکی در پی ورشکستگی بانک «سیلیکون ولی» تا حدی توانست به ثبات بازار کمک کند، اما سوزانا استریتر، تحلیلگر شرکت خدمات مالی بریتانیایی «هارگریوز لندس‌داون» خاطر نشان کرد که «در سایه سقوط بانک سیلیکون ولی، نگرانی‌ها درباره استحکام این بخش همچنان ادامه دارد».

در نتیجه این افزایش نگرانی‌ها، سرمایه‌گذاران به سمت سرمایه‌گذاری‌های مطمئن‌تر متمایل شدند که کاهش بازده اوراق قرضه ده‌ساله آمریکا از ۳.۶۹ به ۳/۵۲ درصد از نشانه‌های این موضوع است. 

هشدار اتحادیه اروپا

در آخرین واکنش‌ها به این تحولات مالی مایرید مک‌گینس، کمیسر اتحادیه اروپا در امور خدمات مالی نیز با اشاره به این‌که ورشکستگی بانک «سیلیکون ولی» صرفا می‌تواند تاثیرات محدودی بر اتحادیه اروپا بگذارد، روز چهارشنبه در سخنان خود در صحن پارلمان اروپا خاطرنشان کرد که مقامات اروپایی باید نسبت به تغییرات شدید بازارهای بین‌المللی «هشیار» باشند.

او گفت: «ما به دقت وضعیت ایالات متحده را تحت نظر داریم. ما باید این فضای جدید مالی را به شدت پایش کنیم. بالا رفتن تورم و افزایش نرخ بهره، چالش‌های گوناگونی را برای ثبات مالی به وجود می‌آورند.»

وی با اشاره به اینکه تمام ابعاد ورشکستگی بانک «سیلیکون‌ ولی» هنوز مشخص نیست افزود: «هیچ شباهت نگران‌کننده‌ای میان وضعیت این بانک با هیچ‌کدام بانک‌های اروپایی وجود ندارد.»

خبرنگار • Farhad Mirmohammadsadeghi

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرمایه گذاران بزرگ پس از ۳۰ سال دوباره عاشق بازار سهام ژاپن شده‌اند، چرا؟

چگونه اعتبار سوئیس به عنوان امن‌ترین مکان برای سپرده‌‌های بانکی به خطر افتاد؟

بانک‌های مرکزی چگونه با افزایش نرخ بهره، تورم را کاهش می‌دهند؟