Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

تبادل؛ تأثیر برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بر ورزش و اقتصاد این کشور

تبادل؛ تأثیر برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بر ورزش و اقتصاد این کشور
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«هرگز ندیده‌ام میزبان مسابقات با چنین سرعتی آماده شود. ورزشگاه‌ها همه آماده‌اند. زیرساخت‌هایی نظیر جاده‌ها و هتل‌ها هم در حال تکمیل‌اند.»

آگهی

درحالی که کمتر از یکصد روز به آغاز جام جهانی ۲۰۲۲ باقی مانده، فضای برگزاری این رقابت‌ها در قطر آماده است. وقتی در سال ۲۰۱۰ قرعه به نام این کشور افتاد شوروشوق همگانی مشهود بود و قطری‌ها خیلی زود دست‌به‌کار شدند.

ایجاد زیرساخت‌ برای جام جهانی؛ سرمایه‌گذاری‌ای با سود بلندمدت

دولت ۲۲۰ میلیارد دلار را صرف ایجاد زیرساخت‌های باکیفیت از جمله جاده، حمل‌ونقل، هتل و تسهیلات ورزشی کرده است. این مسابقات در هشت استادیوم مدرن برگزار می‌شود که راحتی تماشاگران را تضمین می‌کنند.

انتظار می‌رود ۱/۵ میلیون تماشاگر راهی قطر شوند و به صنعت گردشگری و تغذیه این کشور رونق ببخشند. قطر سود کوتاه مدت جام جهانی را حدود ۲۰ میلیارد دلار برآورد می‌کند اما منافع حاصل از ایجاد زیرساخت‌ها چند دهه پایدار خواهد بود.

ناصر الخاطر مدیر برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در این‌باره می‌گوید: «دوازده سال گذشته زمان بسیار پرجنب‌وجوشی برای توسعهٔ اقتصاد ما بوده، امری که جام جهانی به آن انگیزه و شتاب بخشیده. اما ما در این طرحِ بسیار عظیمِ توسعه که از سال ۲۰۰۸ آغاز شده به فواید ۲۰ سال آینده آن چشم داشته‌ایم.»

جیانینی اینفانتینو، رئيس فیفا نیز دربارهٔ میزبان این رقابت‌ها می‌گوید: «هرگز ندیده‌ام که کشور میزبان با چنین سرعتی از پیش آماده شود. ورزشگاه‌ها همه آماده‌اند. زیرساخت‌هایی نظیر هتل‌ها و جاده‌ها در حال تکمیل‌اند. فیفا و کل دنیا هم آماده‌اند.»

برگزاری نخستین جام جهانی در خاورمیانه تاریخ‌ساز است و توجه بسیاری را به منطقه جلب می‌کند. شیخا العنود التهانی، معاون مرکز مالی قطر نیز معقتد است که این رویداد باعث رونق اقتصادی قطر خواهد شد. 

او می‌گوید: «به اعتقاد من برگزاری موفق جام جهانی نشان خواهد داد که کلاس صنعت ورزشی قطر کلاسی جهانی است، و قطر این فرصت را دارد که جایگاه خودش را روی نقشهٔ ورزش و تجارت و اقتصاد بین‌المللی تثبیت کند. جام جهانی فقط بازتاب کوچکی از یک کوشش بزرگ است و من شخصا اطمینان دارم که آنچه دنیا خواهد دید کشوری است با توسعهٔ پایدار و سریع، و شرکت‌هایی که می‌خواهند دنیا را متحول کنند متوجه خواهند شد که اینجا قابلیت فوق‌العاده‌ای برای این کار دارد.»

رشد شرکت‌های فناوری ورزشی درحاشیهٔ میزبانی جام جهانی

جدیّت قطر در ایجاد زیرساخت‌هایی برای میزبانی رویدادی چون جام جهانی باعث رونق شرکت‌های بسیاری به‌ویژه در زمینهٔ فناوری ورزشی شده است.

یکی از این شرکت‌ها «اسپونیکس تِک» نام دارد که ارائه‌کنندهٔ بازپخش فراگیر و تبلیغات مجازی در ورزشگاه‌ است. این شرکت طی دو سال با برگزارکنندگان جام کشورهای عربی و لیگ برتر انگلستان قرارداد بسته است.

محمد علی عباس‌پور،‌ بنیانگزار و مدیرعامل اسپونیکس تک می‌گوید:‌ «ویژگی شیوهٔ کار ما آن است که ما رشته تصاویر زنده را وارد سرور کلاود خودمان می‌کنیم، و سپس یک، پنج یا ده تصویر زندهٔ همزمان را طی کمتر از دو ثانیه به پخش‌کننده می‌فرستیم.»

و می‌افزاید: «ما در حال حاضر با نامداران صنعت ورزش همکاری می‌کنیم، و اینها به فوتبال محدود نمی‌شود، ما با برگزارکنندگان مسابقات تنیس هم همکاری داریم.»

فیفا از حق پخش تلویزیونی جام جهانی گذشته بیش از ۳ میلیارد دلار درآمد داشت. و این‌بار هم رقابت شدیدی میان تلویزیون‌ها بر سر حق پخش زنده مسابقات در جریان بود که فاکس برندهٔ‌ آن شد و قراردادی ۴۰۰ میلیون دلاری با فدراسیون جهانی فوتبال بست.

و هزینه‌های تبلیغات و بازاریابی جام جهانی امسال نیز بناست رکوردشکن باشند. کارشناسان می‌گویند جام جهانی قطر که تا آستانهٔ سال نو ادامه خواهد داشت تجربهٔ فروش منحصربه‌فردی برای بسیاری از برند‌ها خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلب