Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تاثیر جنگ اوکراین بر اقتصاد اتحادیه؛ نرخ تورم کشورهای اروپایی در سال ۲۰۲۲ به کجا می‌رسد؟

میوه فروشی در آتن، یونان
میوه فروشی در آتن، یونان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اقتصاد ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا و منطقه یورو در مسیر رشد و احیا پس از فروکش کردن همه‌گیری ویروس کرونا بودند که تهاجم نظامی روسیه به اوکراین شرایط را تغییر داد.

آگهی

اقتصاد ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا و منطقه یورو در مسیر رشد و احیا پس از فروکش کردن همه‌گیری ویروس کرونا بودند که تهاجم نظامی روسیه به اوکراین شرایط را تغییر داد.

افزایش قیمت انرژی در شرایطی که وابستگی اروپا به واردات نفت و گاز از روسیه بالا بود، نرخ تورم در اتحادیه اروپا و منطقه یورو را به بالاترین سطح در ۲۵ سال گذشته رساند. البته نقش پررنگ اوکراین و روسیه در بازار جهانی گندم، روغن آفتابگردان و فلزات نیز در افزایش نرخ تورم تاثیرگذار بود. 

کاهش قدرت خرید شهروندان اتحادیه اروپا موجب افت تقاضای عمومی و کاهش فروش کالاها و خدمات شد، چنان که کمیسیون اتحادیه اروپا پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا را کاهش داد. 

پیش‌بینی اقتصادی پیشین کمیسیون اروپا که در دهم فوریه ۲۰۲۲ و درست دو هفته پیش از حمله روسیه به اوکراین منتشر شد، نشان از روند رو به بهبود و رشد اقتصاد اتحادیه اروپا و پایان رکود ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا داشت. بر پایه آن پیشی‌بینی، رشد اقتصادی اتحادیه اروپا و منطقه یورو در سال ۲۰۲۲ به ۴ درصد می‌رسید. همچنین نرخ تورم در منطقه یورو ۳.۵ درصد و در اتحادیه اروپا ۳.۹ درصد پیش‌بینی شده بود. 

اما پیش‌بینی بهاری کمیسیون اروپا، نرخ رشد اقتصادی اتحادیه اروپا و منطقه یورو را در سال ۲۰۲۲ به ۲.۷ درصد کاهش داد و برآورد کرد که نرخ تورم در منطقه به ۳.۵ و در اتحادیه اروپا به ۳.۹ درصد برسد. 

مطابق این پیش‌بینی نرخ تورم در لیتوانی به ۱۲.۵ درصد خواهد رسید که بالاترین سطح در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهد بود. در مقابل، پرتغال، فرانسه و فنلاند تنها کشورهایی خواهند بود که تورم کمتر از ۵ درصد را در سال ۲۰۲۲ تجربه خواهند کرد.

همچنین آلمان به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اتحادیه اروپا و منطقه یورو پس از استونی پایین‌ترین نرخ رشد اقتصادی را در میان کشورهای عضو شاهد خواهد بود. در حالی که نرخ رشد اقتصادی آلمان ۱.۶ درصد برآورد شده، در مقابل، پرتغال، ایرلند و فرانسه تنها اعضایی خواهند بود که نرخ رشد اقتصادی آنها در سال ۲۰۲۲ به بالای ۴ درصد می‌رسد. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بنابراین تا زمانی که تهاجم نظامی روسیه به اوکراین ادامه داشته باشد، عدم اطمینان و ریسک اقتصادی در اتحادیه اروپا همچنان بالا خواهد بود و در حالی که مطابق اعلام کمیسیون اروپا رشد اقتصادی منطقه یورو و اتحادیه اروپا ادامه دارد ولی نسبت به پیش‌بینی‌های صورت گرفته در روزهای پیش از آغاز جنگ به میزان قابل توجهی پایین خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی اروپا از پیروزی احتمالی دونالد ترامپ؛ داستان زیان ۱۵۰ میلیارد یورویی چیست؟

کند شدن رشد دومین اقتصاد بزرگ جهان؛ سران حزب کمونیست چین سیاست‌های جدید تدوین می‌کنند

هزینه ساخت آپارتمان در کدام شهرهای اروپا سر به فلک می‌کشد؟