Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شعار نورسلطان قزاقستان: شهر هوشمند، مقصد گردشگری هوشمند

شعار نورسلطان قزاقستان: شهر هوشمند، مقصد گردشگری هوشمند
Copyright 
نگارش از یورنیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در سال ۲۰۱۸ میلادی شمار گردشگران جهان به ۱/۴ میلیارد تن رسید. کارشناسان معتقدند به کارگیریِ فناوری‌های تازه در چهارچوب شهرهای هوشمند به تعداد گردشگران خواهد افزود.

آگهی

بنا بر اعلام سازمان ملل متحد تا سال ۲۰۵۰ بیش از ۷۰ درصد از جمعیت جهان، در شهرها زندگی می‌کنند. چالش‌های توسعهٔ پایدار نیازمند راه‌حل‌هایی تازه هستند. اما این راه‌حل‌ها چیست و شهرهای هوشمند فردا چه تأثیری بر اقتصاد و گردشگری شهری خواهند داشت؟

برای پاسخ دادن به این پرسش‌ها به همایش سازمان گردشگری ملل متحد در نورسلطان (آستانه سابق) پایتخت قزاقستان آمده‌ایم.

در سال ۲۰۱۸ میلادی شمار گردشگران جهان به ۴/۱ میلیارد تن رسید. کارشناسان معتقدند به کارگیریِ فناوری‌های تازه در چهارچوب شهرهای هوشمند به تعداد گردشگران خواهد افزود.

ساندرا کاراو، عضو سازمان گردشگری ملل متحد می‌گوید: «امروزه، گردشگری شهری یکی از عناصر توسعه است و ما باید در این زمینه، روی پنج ستون اصلیِ آن کار کنیم یکی از آنها فناوری و بعد طبیعتا نوآوری است. اما معمولا بخش‌های دیگر یعنی پایایی،‌ سهولت دسترسی و کیفیت ادارهٔ شهر فراموش می‌شوند.»

اما هدف رشد گردشگری نباید، هدف ایجاد فضایی آرام برای شهروندان را تحت تأثیر قرار بدهد.

پیا پاکارینن، معاون شهردار هلسینکی: «فکر می‌کنم باید در رویکردمان اولویت با شهروندان باشد. شهری برای گردشگران خوب است که نخست برای شهروندان خودش خوب باشد. امروز شمار گردشگران شدیدا رو به افزایش است. باید مراقب بود که کنترل از دستمان خارج نشود.»

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اتفاقی نیست که آستانه، پایتخت قزاقستان به‌عنوان میزبان همایش سازمان گردشگری ملل متحد انتخاب شده است. جمعیت این شهر از سال ۱۹۹۰ تا کنون سه برابر شده، وانگهی، پایتخت قزاقستان شهری است به نسبت جوان.

آلتای کولگینف، شهردار آستانه که نام تازه‌ٔ آن نورسلطان است. می‌گوید: «۲۰ سال پیش جمعیت این شهر کمتر از ۳۰۰ هزار نفر بود. امروز بیش از یک میلیون نفر در نورسلطان زندگی می‌کنند. به‌کارگیری فناوری‌های تازه، برای مدیریت کردن این جمعیت ضروری است.»

یکی از نمونه‌های این کار، اپلیکیشنی است که می‌توان به یاری آن به خدمات شهری بسیاری از جمله ترابری،‌ آموزش،‌ پرداخت قبوض یا خدمات بهداشتی و درمانی دسترسی پیدا کرد. گرچه این اپلیکیشن به تازگی ساخته شده اما یک پنجم جمعیت این شهر از آن استفاده می‌کنند.

شهردار نورسلطان می‌افزاید: «نوعی کارت درمان الکترونیک برای شهروندان نورسلطان ساخته‌ایم و با اپلیکیشنِ آن می‌توان وقت دکتر و بیمارستان گرفت یا نتیجهٔ آزمایش‌ را دید. پارسال،‌ علاوه بر شهروندان، ۳۵۰۰ گردشگر از ۴۵ کشور مختلف هم از این خدمات استفاده کردند.»

مفهوم شهر هوشمند، نه تنها کیفیت زندگی شهری را بهبود می‌بخشد بلکه همچنین مفهوم رویکرد انسانی را در کانون تمامی بحث‌ها دربارهٔ رشد و پایداری اقتصادی قرار می‌دهد.

**بیشتر بخوانید: **

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

شهر نورسلطان قزاقستان میزبان چهارمین کنفرانس روسای پارلمان‌های اوراسیا

جاذبه‌های زمستانی قزاقستان؛ اسکی و پرواز