Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سنگال آرام آرام به یک قدرت نوظهور اقتصادی تبدیل می‌شود

سنگال آرام آرام  به یک قدرت نوظهور اقتصادی تبدیل می‌شود
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روند بهبود محیط کسب و کار از چند سال پیش در سنگال آغاز شده است. سامانه‌ الکترونیکی پرداخت مالیاتی، زیرساخت‌های جدید حمل و نقل و دادگاه بررسی شکایات شغلی و کاری از جمله اقدامات این کشور است

آگهی

سنگال از سال ۲۰۱۲ میلادی در مسیر تبدیل به اقتصادی نوظهور قرار دارد و روند اصلاح و بهبود محیط کسب و کار از این سال در این کشور آغاز شده است. هدف، دستیابی به رشد اقتصادی پایدار و تامین منافع تعداد بیشتری از مردم است. نتیجه تاکنون امیدوارکننده و نوید بخش بوده است.

زیرساخت‌های جدید حمل و نقل

یکی از استراتژی‌های سنگال برای توسعه و تبدیل به اقتصاد نوظهور ساخت منطقه تجاری-مسکونی موسوم به «دیامنیادو» Diamniadio است. این منطقه که در چند کیلومتری داکار، پایتخت قرار دارد تا پنج سال پیش تقریبا بیابان بود. ساخت مسکن و زیرساختهای اداری، بهداشتی، آموزشی و تفریحی جدید اینجا را تبدیل به پایتخت واقعی و سرمایه‌ای برای کشور کرده است.

بی دلیل نیست که منطقه اقتصادی «دیامنیادو» شرکت‌های خارجی را به سوی خود جذب کرده است. معافیت مالیاتی، تسهیلات گمرکی و از همه مهمتر وجود زیرساختهای جدید حمل و نقل از جذابیت‌های این منطقه برای سرمایه‌گذاران خارجی به شمار می‌آید.

کارخانه نساجی «C&H GARMENTS SENEGAL» یک نمونه از شرکت‌های خارجی است که در «دیامنیادو» قرار دارد. بیش از ۳ و نیم میلیون یورو در این کارخانه نساجی چینی سرمایه‌گذاری شده است و ۳۰۰ نفر برای کار در این کارخانه آموزش دیده‌اند. تعداد کارکنان آن قرار است تا پایان سال جاری میلادی سه برابر شود.

محمد هادی سار، مدیر منابع انسانی این کارخانه می‌گوید: «ما ۸۰ درصد محصولاتمان را صادر می‌کنیم. در نتیجه تنوع مسیرهای حمل و نقل، همچنین دسترسی به بندر و فرودگاه برایمان بسیار مهم است.»

بیشتر بخوانید:‌

سنگال تا سال ۲۰۳۵ به اقتصاد در حال ظهور تبدیل می شود

خط راه‌آهن جدیدی بین داکار و دیامنیادو به‌زودی مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. اما تاثیر این مسیر بر اقتصاد کشور، از همین الان مشهود است. قرارداد ساخت این مسیر را شرکت سنگالی «زنیت» ZENITH امضا کرده است.

مدیر عامل این شرکت می‌گوید: «با این قرارداد خواهیم توانست سفارشات جدید بگیریم و افراد جدیدی را استخدام کنیم. همچنین به توسعه دانش، مهارت و تکنیک‌های جدید تولید هم کمک می‌شود.»

سامانه الکترونیکی پرداخت مالیات

سامانه پرداخت مالیات بدون استفاده از کاغذ یکی از تسهیلات اداری است که برای بهبود محیط کسب و کار در سنگال به راه افتاده است.

شرکت «زنیت» هم مثل سایر کسب و کارهای کوچک در سنگال از این سامانه جدید بهره می‌برد.

حسابدار این شرکت می‌گوید که استفاده از این سامانه الکترونیکی به صرفه‌جویی در وقت کمک می‌کند. او می‌افزاید:‌ «قبلا برای اعلام و پرداخت مالیات یک روز کامل اداری وقت نیاز بود. اما الان همه پرداختها را در عرض پنج دقیقه انجام می‌دهیم. این سامانه قابل اعتماد است، امکان خطا وجود ندارد.»

دادگاه ویژه تجاری داکار

دادگاه تجاری جدیدی که در داکار ایجاد شده، یکی از ابزارهای کلیدی بهبود محیط کسب و کار در سنگال است. تا کنون در این دادگاه که حدود یک سال پیش ایجاد شد، به بیش از ۴۵۰۰ مورد رسیدگی شده است.

یک وکیل امور تجاری می‌گوید که ایجاد این دادگاه تاثیر مثبتی بر اقتصاد کشور داشته است. چون باعث صرفه‌جویی در وقت هم می‌شود.

او می‌افزاید:‌ «دیگر برای بررسی پرونده مجبور نیستیم سه ماه، یک سال یا دو سال منتظر باشیم و حداکثر طی سه ماه در دادگاه تصمیم می‌گیریم.»

رییس آژانس ترویج سرمایه‌گذاری سنگال می‌گوید کشور مسیر اصلاحات را ادامه خواهد داد. هدف به اتمام رساندن اصلاحات مربوط به قانون کار، تامین مالی کسب و کارهای کوچک و کاهش هزینه‌های معامله و تولید است.

آگهی

مدیر عامل این آژانس می‌گوید: «به ما اعتماد کرده و در سنگال سرمایه‌گذاری کنید. کشور ما در مسیر اصلاحات قرار دارد و ما در حال حاضر در شاخص حمایت از سرمایه گذاران رتبه ۴۶ داریم. برای پیشرفت، نیاز به افزایش جذب سرمایه و همچنین افزایش توان رقابت‌پذیری سنگال و ایجاد آرمان‌ها و اهداف روشن برای اشتغال‌زایی داریم.»

جذب سرمایه‌گذار خارجی

سنگال از نظر جذب سرمایه گذار خارجی هم در مسیر رشد قرار دارد. یک نمونه شرکت بزرگ هندی است که بیش از ۴۰۰ میلیون دلار برای احیای صنایع شیمیایی کشور سرمایه گذاری کرده است.

مدیرعامل شرکت صنایع شیمیایی سنگال می‌گوید: «امروزه تمام شرایط برای سرمایه گذاری در سنگال مهیا است. زیرا دولت سنگال کاملا به تعهدات سرمایه گذاران احترام می گذارد و این از نظر سرمایه گذار خارجی اهمیت دارد.»

از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۸ میلادی رشد اقتصادی سنگال از ۴.۴ درصد به ۶.۸ درصد رسیده است. انتظار می رود این کشور تا سال ۲۰۳۵ میلادی تبدیل به یک اقتصاد نوظهور شود.

آگهی
هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

چگونه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت اقتصاد خود را تنوع می‌بخشد؟‌

ماداگاسکار به سمت دنیای دیجیتال می رود