Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

چگونه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت اقتصاد خود را تنوع می‌بخشد؟‌

چگونه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت اقتصاد خود را تنوع می‌بخشد؟‌
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

طلای سیاه برای کشوری که اقتصادش وابسته به نفت است، هم موهبت است و هم می‌تواند به اقتصاد کشور ضربه بزند. آنگولا در جنوب آفریقا گام‌های بزرگی برای رهایی از اقتصاد نفتی برداشته است.

آگهی

آنگولا یکی از تولیدکنندگان اصلی نفت در جهان است.اما این امر،‌ بسته به وضعیت بازار جهانی نفت هم موهبتی برای این کشور محسوب می‌شود و هم می‌تواند به اقتصاد آن ضرر بزند. به همین دلیل هم آنگولا سعی می‌کند با کمک سرمایه‌گذاران بین المللی اقتصاد خود را تنوع بخشیده و بخش‌های دیگر اقتصادش را نیز گسترش دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مزیت صنعت مونتاژ بر تولید

«ال پی الکترونیکا» کارخانه مونتاژ گوشی تلفن همراه است. این کارخانه در نزدیکی لواندا، پایتخت قرار دارد.

واردات قطعات گوشی همراه در آنگولا ۳ درصد قیمت است؛ در حالیکه تعرفه واردات یک گوشی موبایل ۲۳ درصد است. در نتیجه کارخانه ال پی الکترونیکا می تواند با رقبای خارجی اش رقابت کند.

مارکو تاوارس، مدیر تجاری کارخانه می‌‌گوید: «۷۰ درصد جمعیت آنگولا توان مالی خرید گوشی موبایل را ندارند. ما هم این گوشی‌ها را برای این قشر می‌سازیم. [به خاطر پایین بودن تعرفه واردات قطعات گوشی تلفن همراه] می‌توانیم قیمتها را کاهش بدهیم.»

این کارخانه می‌تواند ۳۰ هزار گوشی موبایل در عرض یک ماه تولید کند. «ال پی الکترونیکا» توانسته است ۱۸۰ شغل در آنگولا ایجاد کند.

الیست لورانسو یکی از این افراد است و می‌گوید:‌ «چالش بسیار بزرگی است. من خیلی خوشحالم که بخشی از آن هستم. به نظرم اتفاق مهمی برای کشور و برای نسل ماست.»

از جذب سرمایه گذار تا نیاز به بازسازی زیرساخت‌ها

همچنان که سرپرست انجمن یک انجمن تجاری می‌گوید حوزه‌های زیادی برای سرمایه ‌گذاری در آنگولا وجود دارد.

آگوستینهو کاپایا، سرپرست انجمن تجاری CEEIA می‌گوید: «سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی، صنایع و صنعت پردازش، هم فرصت‌های خوبی برای بازار کار وجود می‌آورد، و هم به نفع صادرات کل کشور است.»

بعد از گذشت ۲۰ سال از جنگ داخلی آنگولا، هنوز کارهای زیادی باید انجام شود.

آگوستینهو کاپایا در این باره می‌گوید: «باید همه چیز را از نو بسازیم، جاده‌ها، سیستم انرژی و آبرسانی نیاز به بازسازی دارند.»

بیشتر بخوانید:

رونق صنعت کشاورزی، رونق صادرات

آنگولا زمانی یکی از مناطق حاصلخیز آفریقا به شمار می‌آمد و صادرات محصولات کشاورزی به اقتصاد این کشور کمک می‌کرد. اما گسترش جنگ داخلی به این مسئله ضربه زده بود.

شرکت کشاوزی «گراسول» خارج لوآندا بیش از ۶۰ نوع میوه و سبزی تولید می‌کند.

در گلخانه‌های این شرکت برای تولید خیار از روش آبیاری قطره‌ای استفاده می‌شود. در اینجا حسگرهایی برای تنظیم مخلوط آب و مواد مغذی وجود دارد.

کنستانتینو سزار، مدیر بخش فروش و روابط عمومی شرکت «گیراسول» می‌گوید: «ما متفاوت هستیم زیرا از فناوری‌های نوین استفاده می‌کنیم. محصولاتی تولید می‌کنیم که هم پاسخگوی نیازهای بازار داخلی است و هم متناسب با بازارهای جهانی. هدفمان در وهله اول تامین نیاز بازارهای داخلی است سپس می خواهیم محصولاتمان را به بازارهای جهانی نیز عرضه کنیم.»

در حال حاضر بیش از یکهزار و صد نفر در مزارع «گیراسول» کار می کنند. این محصولات برای عرضه در سوپر مارکت ها، رستوران ها و هواپیمای بسته بندی می شوند.

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

آنگولا؛ طراحی که تاریخ آفریقا را با زبان مد و رنگ روایت می‌کند

سنگال آرام آرام به یک قدرت نوظهور اقتصادی تبدیل می‌شود