Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

ویرانه های باستانی هامپی؛ گنجینه ای کمتر شناخته شده در جنوب هند

ویرانه های باستانی هامپی؛ گنجینه ای کمتر شناخته شده در جنوب هند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

به زودی درهای میراث باستانی هند شبها به روی دیدارکنندگان گشوده خواهد شد.

آگهی

به زودی درهای میراث باستانی هند شبها به روی دیدارکنندگان گشوده خواهد شد. در آینده نزدیک گردشگران خواهند توانست زیر نور مهتاب در ویرانه های شهر پرشکوه و حیرت انگیز هامپی در جنوب هند قدم بزنند. بی شک یکی از زیباترین بناهایی که می توانند ببینند معبد ویروپاکشاست.

این معبد که به معبد هامپی نیز معروف است، روح امپراطوری ویجاناگاراست. دوران شکوفایی این امپراطوری که به نام امپراطوری کارناتا هم شناخته می شود، بین قرون ۱۴ و ۱۶ میلادی بود. معبد هامپی در سال ۱۹۸۶در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

هر ساله بیش از ۵۰۰ هزار نفر از سراسر دنیا برای بازدید از این معبد به این محل می آیند.

مجموعه تاریخی هامپی به مساحت ۳۶ کیلومتر مربع یکی از بزرگترین موزه های فضای باز در آسیا به حساب می آید. فاتحان مسلمان در قرن شانزدهم میلادی به ارتش امپراطوری حمله کرده و طی چندین ماه شهرهای آن را غارت و معابد را ویران کردند. تا اینکه در قرن ۱۹ میلادی گردشگران محلی و خارجی دهکده هامپی را کشف کردند.

یک راهنمای محلی گردشگری می گوید: «پدر بزرگ من ۸۰ سال پیش به اینجا آمد. آن موقع اینجا هنوز تبدیل به محل گردشگری نشده بود. افراد زیادی برای عبادت و زیارت معبد به اینجا می آمدند نه برای گشت و گذار. زمانیکه زائران به اینجا می آمدند، پدربزرگ من به آنها چای یا قهوه، یا غذا می داد. چون فکر می کرد این افراد مهمانان خدا هستند.»

بیش از یکهزار بنای باستانی در مجموعه تاریخی هامپی وجود دارد. بناها یا مذهبی هستند یا نظامی. معماری آنها هم گویای تغییر و تحولات امپراطوری ویانجانگارا ست.

یک باستان شناس می گوید: «امپراطوری در قرن شانزدهم میلادی تمام امکاناتی را که ما امروز در اختیار داریم، داشت. هیدرولوژی، آبیاری، کشاورزی، معماری. همه این کارها پنج قرن پیش در زمان امپراطوری انجام می شد.

بسیاری از بناهای دهکده هامپی از گرانیت، سنگ مرمر، آجر و ملات آهک ساخته شده است.

سازه معماری مشعل سقفی، یکی از سازه هایی است که در این معابد به چشم می خورد. همچین در معماری سقفها هم از شیوه باستانی نعل-پایه نیز که در آن نعل های کوه پیکر را بر روی ستون های تناور کار می گذاشتند، زیاد استفاده شده است.

این ویرانه ها بخوبی نشان می دهد که این مجموعه در زمان اوج امپراطوری از شكوه و جلال خاصی برخوردار بوده است. کار سترگی برای طراحی و ساخت این بناها انجام شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن