Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کنفرانس بین المللی ایجاد جهانی عاری از سلاح های هسته ای در قزاقستان

کنفرانس بین المللی ایجاد جهانی عاری از سلاح های هسته ای در قزاقستان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بیش از یک میلیون نفر در قزاقستان از اثرات ناشی از آزمایشهای هسته ای در این کشور رنج برده اند.

آگهی

بیش از یک میلیون نفر در قزاقستان از اثرات ناشی از آزمایشهای هسته ای در این کشور رنج برده اند. تجاربی تلخ که گاه منجر به اقداماتی متهوارنه شده است. ۲۵ سال از تعطیلی یکی از بزرگترین پایگاههای آزمایش هسته ای در این کشور می گذرد. قزاقستان در ایجاد جهانی عاری از سلاح هسته ای چه نقشی می تواند داشته باشد؟

تهدید ناشی از سلاح های هسته ای یکی از چالش های پیش روی بشریت است. قزاقستان یکی از کشورهایی است که نقشی مهم در خلع سلاح هسته ای در سراسر جهان داشته و اقدامات مهمی در این زمینه انجام داده است.

همزمان با بیست و پنجمین سالگرد تعطیلی منطقه آزمایش سلاحهای هسته ای سمیپالاتینسک در این کشور و روز جهانی مقابله با آزمایش هسته ای، آستانه، پایتخت قزاقستان میزبان کنفرانس بین المللی «ایجاد جهانی عاری از سلاح هسته ای» بود. این کنفرانس در روزهای ۲۸ و ۲۹ اوت ۲۰۱۶ (هفتم و هشتم شهریور) برگزار شد.

کارشناسان خلع سلاح هسته ای، و نمایندگانی از سازمانهای بین المللی و فعالان با یک هدف در این کنفرانس گردهم جمع شده اند: دستیابی به عزم سیاسی برای ممنوعیت سلاح های هسته ای.

نور سلطان نظربایف، رییس جمهوری قزاقستان در این کنفرانس گفت که برغم چالشهای پیش رو، نسبت به آینده و پیشرفتهای صورت گرفته خوشبین است: «اگر جنگ هسته ای آغاز و همه چیز نابود شده بود، با یک نبرد آخر الزمانی روبرو می شدیم. به نظرم همه مردم جهان با این عقیده موافقند. پس از این جهت می توان خوش بین بود. می توان خوشبین بود، چون مردم بدنبال جنگ هسته ای نیستند، آنها می خواهند زندگی کنند، و فرزندان و نودگانش را پرروش دهند. هدف ما هم از برگزاری این کنفرانس جهانی و اقداماتی که در این زمینه انجام می دهیم این است که خطر سلاح های هسته ای را به همه مردم جهان گوشزد کنیم.»

محوطه آزمایش هسته ای سمیپالاتینسک از سال ۱۹۴۹ تا سال ۱۹۹۱ میلادی منطقه آزمایش سلاح هسته ای اتحاد جماهیر شوروی سابق بود. این محوطه به مساحت ۱۸ هزار کیلومتر مربع، نقطه آغاز بیش از ۴۵۰ آزمایش هسته ای بود. بیش از ۱.۵ میلیون نفر در قزاقستان از اثرات فاجعه بار آزمایش های هسته ای رنج برده اند.

دغدغه اصلی سازمان ملل متحد این است که کشورهای جهان باهم برای متوقف کردن این آزمایشها بسیج شوند.

میکایل مولر، دبیرکل سازمان ملل متحد در ژنو در این کنفرانس گفت: «امروز برخی از کشورها، این آزمایشها را بعنوان حربه ای برای دفاع از خود انجام می دهند. این کشورها حاضر نیستند درباره خلع سلاح هسته ای در این مقطع تاریخی مذاکره کنند. در حالیکه همه ما در قبال آن مسئولیم و باید برای ممانعت از انجام آزمایشهای اتمی فشار بیاوریم.»

از نظر نمایندگان کشورها و سیاستمدارانی که در این کنفرانس شرکت داشتند یکی از نگرانی های موجود، دستیابی گروههای تروریستی به سلاحهای هسته ای است. کارشناسان می گویند باید مکانیسمهای حفاظتی بیشتری در نیروگاههای هسته ای در نظر گرفت.

ژنرال برنارد نورالین، فرمانده سابق نیروی هوایی فرانسه در این باره گفت: «قطعا این تهدید وجود دارد. اما بیشتر با خطر حوادث و سوانح هسته ای روبرو هستیم، تا یک انفجار هسته ای. به همین دلیل هم هست که این کنفرانس در شهر آستانه برگزار شده است. تنها هدف، خلع سلاح هسته ای و ترویج دیپلماسی در این زمینه نیست، بلکه در وهله نخست می خواهیم اقداماتی برای مقابله با خطر حوادث هسته ای بالقوه و همچنین خطرات مرتبط با تروریسم انجام دهیم.»

یک از نکاتی که بیانه پایانی کنفرانس با عنوان «چشم انداز آستانه» تصویب شد مربوط به ایجاد مناطقی عاری از سلاح هسته ای در خاورمیانه، شمال شرق آسیا و اروپا بود.

کارزار موسوم به «لغو آزمایش هسته ای»(ATOM) در سال ۲۰۱۲ در قزاقستان به راه افتاد. هدف این برنامه آگاهی بخشی به جهانیان نسبت به اثرات انسانی آزمایشهای هسته ای است.

در قزاقستان هزاران نفر همچنان از پیامدهای ناشی آزمایش ابزارهای هسته ای که طی دهه ها در این کشور انجام شد، رنج می برند. افراد بیشماری در اینجا در اثر این آزمایشها دچار جهش ژنیتیکی یا تغییر شکل بدن و چهره شده اند.

کاریبک کویوکوف، سفیر افتخاری کارزار «لغو آزمایش هسته ای» در روستایی در نزدیکی منطقه آزمایش سلاح های هسته ای سمیپالاتینسک بدنیا آمده است. او در اثر این آزمایشها از بدو تولد از نعمت دو دست محروم است.

کاربیک کویوکوف نقاش است و زندگی خود را وقف مبارزه با سلاح هسته ای کرده، او معتقد است ایجاد جهانی عاری از جنگ افزار هسته ای، بزودی امکان پذیر است.
وی گفت: «من همیشه در تمام زندگی ام ایمان داشته ام، به کاری که انجام می دادم ایمان داشتم. باور داشتن نیمی از نبرد است! دلم می خواهد رو به تمام مردم جهان با تمام وجود فریاد بزنم: بیدار شوید! و بس کنید ! ترورویستها نباید به جنگ افزارهای هسته ای دسترسسی داشته باشند. همه باید با هم برای رسیدن به این هدف تلاش کنیم. باید همه با هم به دنبال خلع سلاحهای هسته ای باشیم.»

قزاقستان وارث یکی از بزرگترین پایگاههای آزمایش هسته ای جهان پس از فروپاشی شوروی سابق بود، اما این کشور طی ربع قرن گذشته تلاشهای زیادی برای مبارزه با گسترش سلاح هسته ای انجام داده و نقش مهمی در امنیت هسته ای در جهان داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن