Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نگاهی به پیشنهادها و تعهدات کنفرانس آب و هوا در لیون فرانسه

نگاهی به پیشنهادها و تعهدات کنفرانس آب و هوا در لیون فرانسه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سال ۲۰۱۵ میلادی، سالی مهم برای رسیدن به تفاهم درباره تغییرات آب و هوایی است. صدها تن از نمایندگان شهرهای مختلف، استانها، سازمانهای غیر دولتی و

آگهی

سال ۲۰۱۵ میلادی، سالی مهم برای رسیدن به تفاهم درباره تغییرات آب و هوایی است. صدها تن از نمایندگان شهرهای مختلف، استانها، سازمانهای غیر دولتی و سندیکاها از پنج قاره در کنفرانس مقدماتی مقابله با تغییرات آب و هوایی در شهر لیون فرانسه جمع شدند.

در پایان نشست دو روزه لیون که از روز اول ژوییه آغاز شد،۵۰ سازمان دهنده این رویداد بیانیه ای حاوی تعهدات و پیشنهاداتشان را برای کنفرانس بین المللی کشورهای عضو کنوانسیون سازمان ملل که قرار است ۵ ماه دیگر در پاریس برگزار شود، آماده کردند.

رونان دانتک، یکی از برگزار کنندگان از سوی شبکه جهانی شهرها، مناطق و دولتهای محلی گفت: «پیام ما به دولتها این است: بدون اینکه در کشور و اراضی خودتان دست به اقدامی بزنید، نمی توانید به تعهداتتان عمل کنید. پیروزی یا شکست در مقابله با تغییرات آب و هوایی از همین طریق خواهد بود. ما هم به آنها می گوییم که حاضریم تعهداتی را بپذیریم و دست به کار شویم، اما برای این منظور به امکاناتی نیاز داریم، بویژه اختصاص بودجه اضافی برای سرزمینهای جنوب. در کل هدف نشست لیون، پذیرفتن تعهدات، و انتقال این پیامهاست.»

ماتیو رودریگز، رئیس اداره محیط زیست کالیفرنیا که هفتمین اقتصاد جهان است هم در کنفرانس لیون حضور داشت. وی گفت که کالیفرنیا قصد دارد تا سال ۲۰۳۰ گسیل گازهای گل خانه ای را ۴۰ درصد کاهش دهد. این وعده مبتنی بر نتایج اقتصادی خوبی است که این ایالت در تغییرات آب وهوایی با آن روبرو بوده است.

وی می گوید: «کار ما در زمینه فناوری پاک و برنامه های زیست محیطی باعث جلب سرمایه به کالیفرنیا شده است. هر سال حدود ۵ میلیون و هفت صدهزار دلار در فناوری پاک سرمایه گذاری می شود. هم اکنون صنعت انرژی خورشیدی ما ۶۵هزار شغل در کالیفرنیا به وجود آورده است. بنابراین می بینیم که این تحول در برنامه های زیست محیطی و این حرکت بنیادی در اقتصادمان به سوی اقتصادی که در آن کربن بکار نرفته، عملاً باعث رشد اقتصادی می شود.»

در این بیانیه، شهرها و نواحی مختلف خواستار بسیج منابع جدید مالی برای گذار و انتقال به اقتصادی شدند که بر استفاده از کربن اتکای کمی داشته باشد. برای کریستیا فیگوئرس نماینده سازمان ملل این بسیج منابع باید متضمن اطمینان خاطر و تضمینهای لازم برای بخش خصوصی باشد.

وی می گوید: «حکومت های ملی یا فدرال، قومی و محلی وظیفه دارند که در اینجا چارچوب قوانینی را به وجود بیاورند که به بخش خصوصی اعتماد و اطمینان لازم را بدهد، برای سرمایه گذاری در زیرساخت ها و به ویژه در بخش انرژی و هم چنین حمل ونقل، مسکن و شهرسازی، زیرساخت های کاملا متفاوت با آنچه در قرن گذشته داشته ایم.»

تضمین ایجاد مشاغل تداوم پذیر نیز یکی از خواستها و موضوعات مورد مذاکره از سوی دبیر کل کنفدراسیون بین المللی سندیکاها بود، که یکی از سازمان های امضا کننده این بیانیه نیز هست. وی گفت: «در بین اتحادیه ها ضرب المثلی هست که می گوید: در سیاره ای مرده شغل وجود ندارد. برای ما، این حرف خیلی بیش از شعار است، شاهدیم که خیلی از مشاغل از میان رفته اند. می خواهیم امنیت شغلی داشته باشیم وهمچنین شغلهای سبز. همه مشاغل باید سبز شوند و باید در این تحول صنعتی، سرمایه گذاری شود تا بتوانیم دنیا را عاری از کربن کنیم. اقتصادی مبنی بر عدم استفاده از کربن گزینه نیست، اما ضروری است اگر بخواهیم سیاره مان را نجات دهیم.»

برای مامدو سیسوکو، نماینده منافع کشاورزان غرب آفریقا گفتگوهای سیاسی در مقابله با با تغییرات آب وهوایی نقش اصلی را دارد. وی می گوید: «سازگاری با شرایط جدید یعنی تغییر دادن نوع نگرش به زندگی است، نحوه زندگی ای که مختص ثروتمندان است. سازگاری یعنی تغییردادن نحوه زندگی و رفتار. اغلب مردم ترجیح می دهند به جای تحول و تطبیق، آسیب ها را کم و محدود کنند. اما بدون این سازگاری، آینده ای نخواهیم داشت، چون منابع ما رو به پایان است و نمی توان این منابع را از هیچ به وجود آورد.»

قول ها و پیشنهادهایی که در کنفرانس لیون مطرح شد، زمینه ای است برای مذاکرات بیست و یکمین کنفرانس جهانی کشورهای عضو کنوانسیون سازمان ملل که در ماه دسامبر در پاریس برگزار می شود. نمایندگان ۱۹۶ کشور در پاریس گرد هم خواهند آمد تا به تفاهمی جهانی برای محدود کردن میزان گرم شدن دمای زمین را به ۲ درجه دست یابند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن