Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

برگزاری اجلاس سازمان جهانی گردشگری در سمرقند

برگزاری اجلاس سازمان جهانی گردشگری در سمرقند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

شهرسمرقند ازبکستان میزبان نود و نهمین اجلاس شورای اجرایی سازمان جهانی گردشگری بود.

انتخاب این شهر با بیش از ۲۵ قرن پیشینه تاریخ برای چنین اجلاسی تصادفی نبود. سمرقند – چهار راه فرهنگ ها- در سال ۲۰۰۱ میلادی به فهرست میراث جهانی یونسکو اضافه شد. بیست سال پیش در همیش شهر بود که «اعلامیه سمرقند برای گردشگری در مسیر جاده ابریشم» به تصویب رسید. رشد گردشگری بین المللی در نیمه اول سال ۲۰۱۴ میلادی ۵ درصد بیشتر از پیش بینی ها بوده است.توسعه صنعت گردشگری، آسانتر کردن صدور روادید و کشف راههای جدید برای توسعه توریسم از مسائل اصلی در این اجلاس بود.

طالب ریفاعی دبیر کل سازمان جهانی گردشگری می گوید: «گردشگری بخش بسیار مهم و فعالیت انسانی بسیار مهمی در زندگی امروز مردم است. ما تاثیر گردشگری را بر روی زندگی مردم دست کم برآورد کرده ایم. چه مقدار درآمد، منافع و شغل می تواند بواسطه این صنعت ایجاد کرد. این اجلاس چشم همه تصمیم گیران را باز کرد که گردشگری را خیلی جدی تر بگیرند.»

برای ازبکستان این اجلاس فرصتی برای جذب سرمایه گذاری و ارائه جذابیت های تاریخی به جامعه و مهمانان بین المللی بود.

فرخ رضایف، وزیر گردشگری ازبکستان می گوید: «برگزاری این کنفرانس در سمرقند راهی برای جذب گردشگران بیشتر به ازبکستان و بخصوص برای دیدار از سمرقند است. همچنین فرصتی برای آشنایی عمومی از نقش این شهر در زمینه گردشگری و اهمیت آن در پروژه جاده ابریشم بود.»

در آسیای مرکزی بازار تاریخ خاص خودش را دارد. در بازار سمرقند می توان شیرین ترین نوع هندوانه و انگور را یافت و تنها جایی است که می توان زیباترین کلاه های ازبکی را خرید.

یک گردشگر در بازار سمرقند می گوید: «اینجا همه شهرها و خصوصا سمرقند خیلی اسرارآمیزاند. چیزهای زیادی برای دیدن هست و امیدوارم که وقت و پول کافی برای دیدار دوباره از اینجا داشته باشیم.»

تخصص دیگر سمرقند نان مشهوری است که می تواند تا یک هفته تازه بماند. جاده ابریشم که از وسط سمرقند عبور می کرده در طول قرن ها چین را به اروپا وصل می کرده است. این مسیر با آنکه در گذشته پر از خطرات و مشکلات بوده اما امروزه، چشم اندازی امیدبخش برای روابط تجاری و فرهنگی را ارائه می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن