Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مذاکرات صلح در دوران آریل شارون از نگاه سیاستمدار ارشد فلسطینی

مذاکرات صلح در دوران آریل شارون از نگاه سیاستمدار ارشد فلسطینی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نبیل شعث از مهم ترین نمایندگان فلسطینی در مذاکرات صلح با اسرائیل بود. برای بازنگری دوران نخست وزیری آریل شارون، محمد شیخ ابراهیم، خبرنگار یورونیوز پای صحبت آقای شعث نشسته است. این سیاستمدار باتجربه از مسایل و مشکلات سیاسی و امنیتی آن دوران می گوید.

یورونیوز: آقای شعث، فضای مذاکرات صلح در دوران نخست وزیری آریل شارون را چگونه توصیف می کنید؟

نبیل شعث: آریل شارون، هنگام مذاکرات بیشتر اوقات سکوت می کرد، بسیار کم حرف بود و حتی بعضی وقت ها در میان مذاکرات به خواب می رفت. به گمانم اصلا مایل به مذاکره نبود. و به این دلیل هم بود که آمریکایی ها در آن زمان، مذاکرات را بر نتانیاهو تحمیل کرده بودند. شارون فقط گوش می کرد اما تصمیم گیرنده نبود. تنها یک بار که بسیار عصبانی شد حرف زد. آن هم زمانی بود که بحث بر سر کنترل بر بنادر در جریان بود و من گفتم که اسرائیل می خواهد از طریق بندر اِشدود بر تجارت دریایی کنترل داشته باشد و به این دلیل هم حاضر نیست که فلسطینیان نیز برای خود در غزه بندر داشته باشند. در این حین، شارون ناگهان سکوتش را شکست و گفت : «نه، من آماده احداث بندرگاه در غزه هستم و حاضرم دام هایم را نیز از طریق بندر غزه وارد کنم.» اتفاقی که هرگز رخ نداد.

یورونیوز: اقدامات شارون درباره عقب نشینی از نوار غزه و تخلیه تعدادی از شهرک های یهودی نشین را چگونه ارزیابی می کنید؟

نبیل شعث: منافع اسرائیل در زمینه مذهب، امنیت، آب و میزان اراضی، در کرانه باختری متمرکز شده است، نه در نوار غزه… و شارون نیز در این راستا تصمیم به عقب نشینی از نوار عزه گرفت. و به این ترتیب، هم از منظر جغرافیایی و هم سیاسی، غزه را از کرانه باختری جدا کرد. نتیجه این کار هم کودتای سال ۲۰۰۷ در غزه بود که به جدایی کامل سیاسی فلسطینیان انجامید. علاوه بر این، در دوران نخست وزیر شارون بود که یاسر عرفات را در حصر قرار دادند. نباید فراموش کرد که شارون چند بار اعلام کرد که می خواهد از شر عرفات خلاص شود. اظهاراتی که نقش او را در قتل عرفات تایید می کند و ما همچنان در حال بررسی شرایط محاصره و قتل رئیس ابوعمار هستیم.

*یورونیوز: از زمانی که شارون دیگر در صحنه سیاسی حضور ندارد چه تغییر و تحول اساسی ای در روابط دو جانبه رخ داده است؟ *

نبیل شعث: دولت هایی که پس از شارون به سر کار آمده اند، همگی دنبال روی تفکرات جناح راست اسرائیل بودند و بیش از پیش حس نفرت و تعصب را قوت بخشیدند. کشتار فلسطینیان و مصادره زمین های آنها ادامه یافت. بویژه که حزب لیکود، در پی سیاست های دوران نخست وزیری شارون، بیش از پیش به فراکسیون های راست افراطی درون حزبی گرایش پیدا کرد و ما امروز عملا شاهد پیامد سیاست های شارون در همه زمینه ها هستیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن