Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مبارزه با قاچاق، دستمایه همکاری آلبانی و صربستان

مبارزه با قاچاق، دستمایه همکاری آلبانی و صربستان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

هر روزه حدود صد و سی هزار نفر از پست بازرسی گمرگ در مرز میان صربستان و کوزوو عبور می کنند. در اینجا ماموران گمرک و پلیس صربستان و آلبانی دوشادوش هم و زیر نظر پلیس اتحادیه اروپا، مستقر در کوزوو همکاری می کنند.

در حالیکه بلگراد و پریشتینا هنوز در مورد چگونگی به اجرا در آوردن توافق اخیرشان بر سر شمال کوزوو به نتیجه نرسیده اند، طرح «آی بی ام» یا «مدیریت مشترک گذرگاههای مرزی» تحت نظارت اتحادیه اروپا، از شش ماه پیش با موفقیت فعالیت خود را آغاز کرده است.

وزیر امور داخلی کوزوو در این مورد می گوید:«نتیجه اینکه “آی بی ام“، نه تنها بین سازمانهای دولتی مانند پلیس، گمرک، سرویس های بازرسی دامی و غذایی به اجرا درآمده، بلکه بین کشورهایی که می خواهند روابط خود را در راه پیوستن به اتحادیه اروپا عادی کنند هم عملی شده است.»

گام بعدی این خواهد بود که گروههای صرب و آلبانیایی در پستهای مرزی دائمی که جایگزین کانتینرهای موقتی می شوند با هم و زیر یک سقف کار کنند.

گذشته از تسهیل عبور و مرور، طرح «آی بی ام» به کاهش قاچاق در جاده هایی که در موازات مرزهای شمالی کوزوو قرار دارند نیز کمک کرده است.

هفتاد درصد کالاهای ضبط شده توسط گمرک و پلیس، در انبار گمرکی شهر میتروویتسا، از طریق مسیرهای فرعی در شمال کوزوو قاچاق می شوند.

رییس واحد مبارزه با قاچاق گمرک کوزوو در این مورد می گوید: «در این جاده ها ماشینهای زیادی در رفت و آمدند که اکثرا متعلق به قاچاقچیانی هستند که ماموران گمرک و پلیس را تعقیب می کنند تا بفهمند آنها کجا هستند و کجا مشغول گشت زنی اند.»

بدین ترتیب، هزاران لیتر سوخت به دور از چشمان ماموران گمرک و پلیس قاچاق می شود و در جاده های فرعی در جنوب میتروویتسا در جایگاههای غیر قانونی عرضه سوخت به نصف قیمت بازار دوباره فروخته می شوند، قاچاقی که مسلما بدون یک همکاری همه جانبه و یک شبکه قوی به نتیجه نمی رسد.

بسیم هوتی سخنگوی پلیس متروویتسا می گوید:«وقتی موضوع باندهای قاچاق و فعالیت های جنایی به میان می آید، باید بگویم که آلبانیایی ها و صربها با هم در این زمینه همکاری خوبی دارند که می تواند برای دیگران نمونه خوبی باشد تا بدانند که یک همکاری واقعی به چه معناست.»

نمونه ای که می تواند برای سیاستمدارانی که هنوز در پی یافتن راهی در جهت عادی سازی روابط میان صربستان و کوزوو هستند جالب توجه و چه بسا مفید باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن