Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هماغوشی تمدنها در اجلاس باکو

هماغوشی تمدنها در اجلاس باکو
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آیا جهان ما باید در برخورد خصمانه، مابین تمدنها ها تعریف شود یا بعلکس، در تعامل و همنشینی آنها؟

پرسش هایی از این دست در همایشی تحت عنوان گفتگوی بین فرهنگ ها از روز هجده تا بیستم فروردین ماه در شهر باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان مورد بحث قرار گرفت. کارشناسان فرهنگی شرکت کننده در این نشست، در این باره بحث کردند که تا چه از مشکلات جهانی از طریق تبادل نظر بین فرهنگ ها و تمدن های متفاوت و با در نظر گرفتن ارزش های مشترکشان قابل حل است.

در این باره، کارل اریک نورمن، دبیرکل پارلمان فرهنگی اروپا می گوید:

“خوب ، زود است بگوییم این طرح شکست خورده است. اما این، به نوعی یک برخورد معصومانه و رمانتیک با جامعه چند فرهنگی است. مردم، دولتها و جوامع، فراموش کرده اند که بجای دیدن آن بعنوان یک ظرفیت، می بایست از این تعامل بعنوان ارزشهای خودشان دفاع کنند و تعامل هنگامی تعامل است که میان دو طرف باشد.”

رابرت پالمر مدیر بخش میراث فرهنگی و طبیعی شورای اروپا می گوید:

“ چالشها در بخشی از جهان باعث بیکاری، نابرابری و مقاومت دربرابر اصول و ارزش های زندگی مشترک شده است و این در دنیای امروز ما یک چالش اساسی است. چطور می توان یک فصل مشترک برمبنای ارزش های مشترک، برای ایجاد تفاهم پیدا کرد. این مهم از طریق درک و همنشینی با یکدیگر دریک فضای هماهنگ جهانی قابل دست یابی است.”

عبدالعزیزعثمان مدیر کل سازمان آموزشی، علمی، فرهنگی اسلامی می گوید:

“ما اینجا آمده ایم برای مبارزه با هر نوع افراطی گری درهر کجا. غرب، شرق، جنوب، شمال. کار کردن بر اساس ارزشهای انسانی که خانواده ی بشری آن را مبنای خود قرار داده است. من فکر می کنم ما باید این فکر را از طریق برنامه های درسی در مدارس، از طریق رسانه ها، انجمن های فرهنگی، خنرانی های مذهبی در کنیسه ها ، کلیساها و مساجد و در همه جا اشاعه دهیم. من فکر می کنم ما در آینده موفق می شویم.”

ناتالی مری ام گوله عضو مجلس سنای فرانسه می گوید:

“ما از آموزش فرزندان خود شروع می کنیم. ما به آنها می آموزیم که به دیگران احترام بگذارند. بعد از مدرسه، معمولا این وظیفه زنان است. البته سیاست در اینجا نقش مهمی را بازی می کند. می دانید که یک سیاستمدار خوب در مقابل جریان آب شنا می کند. بجای گشت و گذار وهمراهی کردن با آن و بجای استفاده از بیگانه هراسی در سیاستگذاری های بسته وعجیب، ما باید تبدیل به انسانهای روشن تر و بازتری بشویم. اما این درست بر خلاف آن چیزی است که ما در اروپا انجام می دهیم بجز در اجلاس باکو.“

نقش و موقعیت زن در جامعه یکی دیگر از موضوعات اصلی این اجلاس بود. جمهوری آذربایجان یکی از اولین کشورهای مسلمان است که حق رای برای زنان را به رسمیت شناخته است.

مهربان علی اف رئیس بنیاد حیدرعلی اف می گوید:

“زنان آذربایجان در همه ی حوزه ها حضور دارند، در عرصه هایی چون علم، سیاست، بهداشت، آموزش و پرورش. من فکر می کنم در این عرصه مانند عرصه های دیگر آذربایجان نمونه خوبی است.”

آن ماری لیزن از اعضای سنای بلزیک ابراز داشت:

“ما اینجا از گفتگوی تمدن ها صحبت می کنیم و همزمان می بینیم مردم در دنیای عرب خواستار تغییر هستند. برای دنیای عرب، این یک آزمایش واقعی است. آیا آنها خواستار تغییر شرایط برای همه هستند؟ یا فقط برای مردان؟ و نه برای زنان! بنابراین ما امیدواریم این اجازه به ما داده شود که این بحث را مطرح کنیم و نشان دهیم که به رسمیت شناختن حقوق زنان برای آزادی دنیای عرب ضروریست.”

بنابرین می توان گفت که برابری جنسی به نقطه مشترک گفتگوی بین تمدن ها تبدیل شده است و این موضوع مورد استقبال نمایندگان سازمانهای اسلامی هم قرار گرفته است.

عبدالعزیز عثمان می گوید: “ما نمی توانیم با یک پا راه برویم، ما باید با دو پا راه برویم. زن و مرد باید کاملا حق داشته باشند تا در ساخت پیکره جامعه اشان شرکت کنند و این شایسته بشر است و ما همه انسانیم و هیچ فرقی بین انسانها نیست.”

اگر چه در عمل از این صحبت ها دور هستیم، اما گاهی فقط تمایل به گفتگو و صحبت می تواند ما را به نتایجی خوب سوق دهد و راه حل های مناسبی را به ارمغان بیاورد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن