Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

برگزاری جشن نوروز در جمهوری آذربایجان

برگزاری جشن نوروز در جمهوری آذربایجان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جشن نوروز که در بسیاری از کشورها برپا می شود به عنوان یک میراث فرهنگی بشری توسط یونسکو به ثبت رسیده است. در این برنامه گزارشی داریم درباره برگزاری نوروز در جمهوری آذربایجان.

نوروز جشن بهار است و در اصل جشنی ایرانی است که بیش از 3 هزار سال قدمت دارد. رقص در خیابان ها، دور کردن کینه ها و ستیزه ها و احترام و بزرگداشت دیگران از آیین های اصلی این جشن است.

یک هفته تعطیلی نوروز در آذربایجان، پایتخت این جمهوری یعنی باکو را به مرکزی از نمایش های دیدنی و ارایه تولیدات هنری تبدیل کرده است.

وزیر فرهنگ و جهانگردی جمهوری آذربایجان می گوید: “مردم آذربایجان به سنت هایشان معروفند و در میان این سنت ها بدون تردید نوروز نقش ویژه ای دارد. این جشنی است که از دوران قبل از تاریخ برگزار می شده است. مردم همواره نوزایی طبیعت و نو شدن زندگی را جشن می گرفته اند. به همین دلیل است که جشن نوروز از دیرباز در درون مردم و در حافظه تاریخی و تکوینی آنها زنده مانده است. حتی در دوره هایی که برگزاری این جشن ممنوع بوده، مردم از آن پیروی نکرده و جشن را برپا داشته اند.

در فاصله کوتاهی از باکو، در سکوت و آرامش طبیعت، شعله های آتشگاه که از گاز طبیعی می سوزد، سر به آسمان می کشد.

راهنمای بازدیدکنندگان این آتشگاه می گوید: “آتشگاه، همیشه فروزان است و شعله های آن، چه در هوای طوفانی، چه بارانی و یا حتی برفی خاموش نمی شود. این شعله نماد مقدس و ملی جمهوری آذربایجان است. خود واژه آذربایجان به مفهوم سرزمین آتش است و نماد آتش، بخش جدایی ناپذیری از آیین نوروز است.” برای هزاران سال، سرزمین آتش، مکان درهم آمیزی فرهنگ ها و ادیان مختلف بوده و مردم آذربایجان سنت های کهن آتش پرستی مربوط به نیاکانشان را حفظ کرده اند.

در دوره های طولانی پیش از مسیحیت و اسلام، دین زرتشت مهمترین مرجع اندیشه و تفکر در این منطقه بوده است. پرستش گاه های آتش، شاهدی از دوران طلایی رواج دین زرتشت است که نشان می دهد آیین نوروز نیز در این دوران بوجود آمده است.

سرپرست آتش گاه می گوید: “جشن نوروز به شکل مدرنی که ما اکنون برگزار می کنیم، سابقه اش برمی گردد به زمان های کهن و آیین زرتشت. بسیاری از سنت های نوروز از همان دوران باقی مانده است. البته برای پیروان زرتشت، پرستش آتش راهی برای ارتباط و همدلی با خداوند بود. درحالی که برای ما تنها نماد مقدسی است که ارتباط ما را با گذشته های دور برقرار می کند. اهمیت فرهنگی این جشن اخیرا توسط یونسکو مورد تاکید قرار گرفته و نوروز به عنوان یک جشن چند فرهنگی مربوط به بهار، در فهرست میراث فرهنگی بشری به ثبت رسیده است. کارشناس میراث فرهنگی یونسکو می گوید:

“برگزارکنندگان این جشن تلاش می کنند، سنت های اصلی نوروز را حفظ کنند، اگرچه که هنرهای مردمی هیچگاه در اصالت خالص خود ساکن و بدون تغییر نمی مانند و درحال تکاملند.”

یک جشن مردمی واقعی، شامل غذا و پخت و پز نیز هست. غذاهای متنوع از عناصر اساسی جشن نوروز است. مدیر یک باشگاه برگزار کننده جشن می گوید: “ این یکی از بهترین و شادترین جشن ها همراه با خوشمزه ترین غذاها در جمهوری آذربایجان است. فهرست غذاهای ما بیشتر کباب و غذاهای گوشتی است، اما برای تعطیلات نوروز، انواع شیرینی و میوه های خشک را نیز عرضه می کنیم. این خوردنی ها همه خوشمزه و پرکالری هستند.”

درشب تغییر سال که روز و شب برابر می شوند مراسم آتش بازی و پرش از روی آتش در هر شهر و روستایی برگزار می شود. مردم در هر محوطه ای توده های آتش می افروزند و دست در دست اعضای خانواده خود از روی آتش می پرند و می گویند: همه بدشانسی ها و تیره بختی های خود را در این آتش می افکنیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن