Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تحلیل‌گرغربی: این پیروزی را نمی‌توان تصادفی دانست؛ سانسورعبارت «اگر رهبری نبود» پزشکیان در تلویزیون

Masoud Pezeshkian
Masoud Pezeshkian Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسعود پزشکیان، رئیس جمهور منتخب ایران، روز شنبه طی سخنانی پیروزی خود را مرهون علی خامنه‌ای دانست و گفت که بدون «هدایت» رهبری، نام او از صندوق‌ها بیرون نمی‌آمد.

آگهی

او با اشاره به روند برگزاری انتخابات و شمارش آراء گفت: «اول باید از مقام معظم رهبری باید تشکر کنیم که اگر ایشان نبود، تصور نمی‌کنیم از این صندوق‌ها اسم من در می‌آمد و این هدایتی بود که رهبری داشتند.» البته صدا و سیما همین را هم برنتابید. به‌گزارش رسانه‌های داخلی ایران در اخبار ساعت ۱۴ شبکه اول این جمله خوانده نشد تا از همان آغاز رویه رسانه‌«ملی» در برابر رئیس‌جمهور «منتخب» مشخص باشد.

مسعود پزشکیان همچنین عصر شنبه با علی خامنه‌ای دیدار کرد که به گزارش وبسایت رهبر جمهوری اسلامی، خامنه‌ای نیز در این دیدار «از روند افزایشی مشارکت در دور دوم انتخابات» ابراز خرسندی کرده بود.

انتخابات اخیر برای برگزیدن نهمین رئیس‌جمهور ایران، در حالی برگزار شد که تنش‌ها در منطقه در پی جنگ اسرائیل با حماس و حزب‌الله (متحدان ایران در منطقه)، همچنین فشار غرب بر ایران بر سر برنامه غنی‌سازی اورانیوم بطور قابل توجهی افزایش یافته است.

گزینشی هدفمند برای ارسال پیام

ستایش‌های مسعود پزشکیان از علی خامنه‌ای موضوع جدیدی نیست. او پیش از این در سال ۲۰۱۰ میلادی (۱۳۸۸ خورشیدی) در گفتگو با ایسنا، درباره اهميت حمايت از مواضع رهبری و دفاع از اصل ولايت فقيه گفته بود: «شک كردن در اين مساله و اينكه اعتقاد به آن را زير سوال ببريم، از نظر اعتقادی جايی ندارد.»

پزشکیان در مصاحبه‌ای دیگر با روزنامه «همدلی» نیز گفته بود که «در مسئله سیاست خارجی، باید با رهبری هماهنگ شد. چون طبق قانون لازم است که سیاست‌ها و جهت‌ها را ایشان تعیین کند.»

گوتیه ریبینسکی، سردبیر بخش بین‌الملل شبکه خبری «فرانس ۲۴»، در تحلیلی از تحولات ایران به این موضوع اشاره می‌کند که پزشکیان قدرت مانور زیادی برای انجام اصلاحات و عمل به وعده‌هایش ندارد؛ زیرا اطراف او را افراد قدرتمند بسیاری احاطه کرده‌اند.

از جمله علی خامنه‌ای که رهبری سیاست خارجی ایران را در دست دارد و نهادهایی همچون شورای نگهبان که در مجموع یک ساختار بینهایت قدرتمند را شکل داده‌اند که خط مشی‌ها را، هم در سیاست به معنای کلی آن و هم در موضوعات مرتبط با سیاست داخلی، ترسیم و اعمال می‌کنند.

این تحلیلگر سیاسی سپس به موضوعاتی همچون جنبش «زن، زندگی، آزادی» و خواست زنان ایران برای حذف حجاب اجباری و در مقابل آنها سرکوب گسترده‌ای که از سوی حکومت ایران و نیروهای سپاه اعمال شد اشاره دارد و می‌گوید: «رسیدن پزشکیان به قدرت را نمی‌توان یک رویداد تصادفی دانست؛ بلکه نهاد قدرت در ایران چنین تصمیمی داشته است. از آنجایی که به پزشکیان به عنوان یک اصلاح‌طلب نگریسته می‌شود، نهاد قدرت تصمیم دارد از او برای مذاکره با غرب بر سر برنامه هسته‌ای این کشور استفاده کند.»

او می‌افزاید: «به معنای دیگر، رهبر جمهوری اسلامی امیدوار به مذاکره است و به همین دلیل از مسیر این انتخابات، پیامی را در این باره به غرب می‌فرستد.»

گوتیه ریبینسکی تاکید دارد با توجه به اینکه نامزدهای این انتخابات از فیلترهای مختلفی از جمله نظر رهبری و شورای نگهبان رد می‌شوند، «اگر فرد اصلاح‌طلبی درنهایت بتواند نامزد شود، به این معناست که آنها به یک اطلاح‌طلب نیاز دارند.»

او همچنین بر این موضوع تاکید دارد که نسل جوان ایران در این انتخابات بر سر یک «دوراهی دشوار» قرار داشت؛ زیرا اگر به پزشکیان رای می‌داد «حمایت از رژیم» تفسیر می‌شد و اگر رای نمی‌داد، فردی بسیار تندروتر به قدرت می‌رسید و بر سرکوب‌ها افزوده می‌شد.

او سخنش را با این جمع‌بندی به پایان می‌رساند که «بنابراین با این انتخاب، پیامی از سوی رژیم به غرب فرستاده شد و نمی‌توان انتظار بهبود وضعیتی در سیاست‌های داخلی را داشت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

منظور اتحادیه اروپا از «سیاست تعامل انتقادی» در دوره ریاست جمهوری مسعود پزشکیان چیست؟

کابینه مسعود پزشکیان؛ چه کسانی وزرای رئيس جمهور جدید ایران خواهند بود؟

انعکاس خبر پیروزی مسعود پزشکیان در رسانه‌های اسرائیل؛ سخت‌گیری‌ها در مورد حجاب را کاهش می‌دهد؟