Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کابینه مسعود پزشکیان؛ چه کسانی وزرای رئيس جمهور جدید ایران خواهند بود؟

مسعود پزشکیان
مسعود پزشکیان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات ریاست جمهوری ایران، حالا گمانه‌زنی‌ها در خصوص کابینه احتمالی او آغاز شده و بسیاری منتظرند تا با وزرای دولت جدید در جمهوری اسلامی آشنا شوند.

آگهی

بر اساس اصل نانوشته و رایج، روسای جمهور در ایران دست‌کم گزینه‌های خود برای چهار وزارتخانه اطلاعات، دفاع، امور خارجه و کشور را با علی خامنه‌ای مطرح می‌کند و پس از تایید او آنها را در فهرست نهایی خود قرار می‌دهد.

هادی طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در گفتگویی در این خصوص می‌گوید: «به هر حال این عرف، برای انتخاب وزیر دو سه تا از وزارتخانه هاست و صرف یک هماهنگی با رهبری است. آن هم وزارتخانه هایی که نوع امور آنها فراقوه ای است مثل وزارت دفاع، وزارت امور خارجه و وزارت اطلاعات. اینها وزارتخانه هایی هستند که برحسب عرفی که شکل گرفته است برای انتخاب آنها با رهبری یک هماهنگی و مشورتی صورت می گیرد.»

این عرفی که سخنگوی شورای نگهبان از آن سخن می‌گوید در طول ادوار اخیر باعث شده تا روسای جمهور مختلف با رهبر جمهوری اسلامی در مواردی به چالش بخورند و در برخی موارد گزینه‌هایی که مد نظر رئيس جمهور منتخب بوده با نظر علی خامنه‌ای وتو شده‌اند. در نتیجه و در درجه اول می‌توان انتظار داشت که این بار هم رهبر جمهوری اسلامی با اعمال نظرهایش دست‌کم چندین نفر از کابینه احتمالی پزشکیان را وتو کند.

علاوه بر این چند وزارت‌خانه در سالهای اخیر گزارش‌هایی از افزایش دامنه نفوذ خامنه‌ای و اعمال نظرهای او در دیگر وزارت‌خانه‌ها مانند فرهنگ و ارشاد و معاون اول رئیس جمهور نیز شنیده شده است. مواردی که کار را برای رئيس جمهور منتخب سخت‌تر هم می‌کند.

مسعود پزشکیان در جریان تبلیغات انتخاباتی خود خود را فردی غیرحزبی معرفی کرده که با همه جریان‌های سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا کار می‌کند. او به ویژه در دو مناظره آخر با سعید جلیلی در دور دوم در پاسخ به اظهارات این نامزد تندرو که پزشکیان را دولت سوم روحانی می‌خواند بارها تاکید کرد که طرح چنین مسائلی تهمت است و او دولت دوم یا سوم هیچ‌کس نیست. او همچنین به خاطره حضورش در دولت محمد خاتمی اشاره کرده و تاکید می‌کرد که در آن زمان هم عضوی از حزب مشارکت یا کارگزاران نبوده اما به دلیل عملکردش رئيس جمهور وقت تصمیم گرفته که پزشکیان را به عنوان وزیر بهداشت معرفی کند.

در نتیجه اگر پزشکیان بخواهد به این حرف‌های خود پایبند باشد می‌توان انتظار داشت که کابینه او تا اندازه‌ای مانند کابینه حسن روحانی چند حزبی باشد و افراد از جریان‌های مختلف سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا در آنجا نقش داشته باشند.

پزشکیان همچنین در آخرین مناظره‌های انتخاباتی خود چندین بار تکرار کرد که حتی افرادی از دولت ابراهیم رئيسی هم در ستاد پزشکیان با او همکاری دارند. پزشکیان البته جزئيات چندانی در این خصوص ارائه نکرد اما اگر قرار باشد او به آن شعارها عمل کند، ممکن است دست‌کم یک فرد را از این کابینه در دولت هم داشته باشد. برخی از ناظران سیاسی از عزت‌الله ضرغامی و کیومرث هاشمی که در میراث فرهنگی و ورزش فعالیت می‌کردند به عنوان دو گزینه محتمل در این زمینه یاد می‌کنند.

پزشکیان همچنین در جریان تبلیغات انتخاباتی از نبود سیاست‌مداران و مدیران اهل سنت و کرد هم در مناصب بالای جمهوری اسلامی انتقاد کرد. او در میزگرد فرهنگی خود در تلویزیون جمهوری اسلامی تاکید داشت که یک فرد اهل سنت نمی‌تواند در جمهوری اسلامی به مقام‌هایی چون وزارت برسد و بخشی از نارضایتی آنها از حکومت جمهوری اسلامی از همین احساس تبعیض حاصل می‌شود. مشخص نیست که او قصد دارد به این وعده خود عمل کند یا خیر اما اگر چنین باشد می‌توان انتظار داشت که دست‌کم یک کرد یا بلوچ یا ترکمن اهل سنت در کابینه او حضور داشته باشد.

یکی دیگر از مسائلی که پزشکیان در کمپین انتخاباتی خود بر آن تاکید داشت لزوم حمایت بیشتر از زنان و دفاع از آنها در مقابل اقداماتی که امنیت و آرامش روانی آنها را خطر انداخته، است. او همچنین افزوده بود که زنان در جامعه ایران به حق خود نمی‌رسند و باید بیشتر برای حضور آنها در جامعه فضاسازی کرد. در چنین صورتی ممکن است او پس از محمود احمدی نژاد دومین رئيس جمهور ایران باشد که در کابینه خود وزیر زن معرفی می کند.. هرچند با توجه به ویژگی‌های محافظه‌کارانه خامنه‌ای و مجلسی که گوش به فرمان اوست ممکن است کار در این زمینه برای او دشوار باشد.

همچنین دو نفری که در کمپین انتخاباتی او نقش پررنگی داشتند محمدجواد ظریف و آذری جهرمی بودند. دو نفری که در کابینه حسن روحانی هم بسیار مورد حمله اصولگرایان قرار می‌گرفتند و در طول چند هفته اخیر هم به صورت تمام وقت در کنار پزشکیان حضور داشتند و تلاش می‌کردند که مردم را برای شرکت در انتخابات راضی کنند. در روزهای پایانی هم علی طیب نیا که از او به عنوان «فرمانده اقتصادی» تیم مسعود پزشکیان یاد می‌شد هم به این جمع افزوده شد.

طیب‌نیا که در برخی از گمانه‌زنی‌ها از او به عنوان گزینه معاون اولی رئیس جمهور یاد می‌شود به همراه جواد ظریف و آذری جهرمی از دیگر کسانی هستند که حضور آنها در کابینه آتی مسعود پزشکیان محتمل است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هرچند تا همین حالا هم فهرست‌های فراوانی از گزینه‌های احتمالی کابینه پزشکیان منتشر شده اما دست‌کم فعلا نمی‌توان به چیزی فراتر از این تاکید کرد و باید منتظر ماند و دید در نهایت رایزنی‌ها برای انتخاب اعضای کابینه به کجا خواهد رسدید. کابینه‌ای که مسیر دشواری برای گرفتن رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی که بخش قابل توجهی از آنها نمایندگان جبهه پایداری و حامیان سعید جلیلی هستند وجود دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انعکاس خبر پیروزی مسعود پزشکیان در رسانه‌های اسرائیل؛ سخت‌گیری‌ها در مورد حجاب را کاهش می‌دهد؟

پزشکیان انتخاب شد؛ مسیر پیش‌‌رو و چالش‌های رئیس جمهور منتخب چیست؟

رای به پزشکیان و جلیلی یا تماشای فوتبال اروپا؟ جدال مدعیان قهرمانی همزمان با انتخابات ایران