Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اکسیوس: شش کارگروه امنیتی و اطلاعاتی اسرائيل بر اقدامات جمهوری اسلامی متمرکز شدند

زنان ایرانی از جلوی دیوارنگاره‌ای در تهران عبور می‌کنند
زنان ایرانی از جلوی دیوارنگاره‌ای در تهران عبور می‌کنند Copyright Vahid Salemi/Copyright 2024 The AP. All rights reserved
Copyright Vahid Salemi/Copyright 2024 The AP. All rights reserved
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi با استفاده از  Axios
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گزارش اکسیوس به نقل از سه مقام ارشد اسرائیلی، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور دو هفته پیش دستور تشکیل مجدد کارگروه‌هایی متشکل از اعضای نهاد‌های دفاعی و اطلاعاتی اسرائيل را برای تمرکز بر برنامه هسته‌ای ایران صادر کرده است و اکنون شش کارگروه بر این موضوع متمرکزند.

آگهی

به گفته چهار مقام اسرائيلی و آمریکایی، این دو کشور نگرانند که جمهوری اسلامی از فرصت انتخابات ریاست جمهوری و تمرکز‌ها بر این رویداد برای پیشرفت برنامه هسته‌ای و حتی دستیابی به تسلیحات هسته‌ای استفاده کند.

این مقامات می‌گویند که تمرکز رهبران آمریکایی احتمالا متوجه کارزار‌های انتخاباتی و ادامه بحران غزه خواهد بود و در نتیجه اتخاذ پاسخ عاجل به پیشرفت‌های اتمی جمهوری اسلامی ایران در این زمان برای آن‌ها دشوار می‌شود.

مقامات همچنین می‌گویند که نگرانی‌هایی مبنی بر این که جمهوری اسلامی ایران از فرصت به وجود آمده به دلیل تغییر دولت پس از انتخابات آمریکا استفاده کند و به سوی تسلیحات هسته‌ای گام بردارد.

اکسیوس روز گذشته به نقل از پنج مقام اسرائیلی و آمریکایی اعلام کرد که نشست مشترک اسرائیل و ایالات متحده در موضوع ایران ماه ژوئیه برگزار خواهد شد.

کاخ سفید هفته گذشته به دلیل طرح اتهاماتی از سوی بنیامین نتانیاهو علیه دولت بایدن که این دولت را به عدم ارسال تسلیحات به اسرائیل متهم کرد، از لغو این نشست خبر داده بود. در پی این خبر یوآو گالانت طی سفر به آمریکا با مقامات دولت بایدن مذاکره کرد و اکنون اگرچه تاریخ این نشست هنوز تعیین نشده، اما انتظار می‌رود که در اواسط ژوئیه، قبل از سخنرانی برنامه‌ریزی شده نتانیاهو در کنگره آمریکا در ۲۴ ژوئیه برگزار شود.

نشست «گروه مشورتی استراتژیک ایالات متحده و اسرائیل» به دلیل نگرانی فزاینده اسرائیل در مورد برنامه هسته‌ای ایران برگزار می‌شود و قرار است یک هیأت بلندپایه اسرائیلی به رهبری تزاچی هانگبی، مشاور امنیت ملی و ران درمر، وزیر امور استراتژیک برای این گفتگو به واشنگتن بروند.

دستیابی به سلاح هسته‌ای تحت پوشش تحقیقات دانشگاهی

یعقوب ناجل، مشاور امنیت ملی پیشین بنیامین نتانیاهو و عضو ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها که همچنان نیز به نخست‌وزیر اسرائیل نزدیک است، ادعا می‌کند که ده‌ها دانشمند ایرانی در ماه‌های اخیر بر روی فرآیند‌های لازم برای تولید بمب اتم کار کرده‌اند.

او در گفتگو با اکسیوس گفت: «این فعالیت‌ها تحت پوشش تحقیقات دانشگاهی انجام می‌شوند و به گونه‌ای پیش می‌روند که به نظر می‌رسد اهداف غیرنظامی را دنبال می‌کنند.»

آقای ناجل افزود که بنابر برآورد نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائيل به نظر می‌رسد که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با هدف امکان انکار این فعالیت‌ها هنوز از تایید صریح آن‌ها سرباز می‌زند.

چه کارگروه‌هایی تشکیل شدند؟

به گزارش اکسیوس، با دستور نتانیاهو شش کارگروه تشکیل شده و شورای امنیت ملی اسرائیل مسئول مدیریت آن‌ها را بر عهده دارد. این شش کارگروه عبارتند از:

-یک گروه به رهبری موساد (سازمان اطلاعات و عملیات ویژه) به مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران و به ویژه مساله فعالیت‌های احتمالی هسته‌ای نظامی می‌پردازد.

-گروه دیگری به رهبری شین‌بت (آژانس امنیت اسرائيل) مسئول عملیات نفوذی جمهوری اسلامی ایران در جامعه اسرائيل است. بنابر گزارش نهاد‌های اطلاعاتی اسرائیل این عملیات نفوذی در سال گذشته تشدید شده است.

-گروه‌های دیگر با همکاری اطلاعاتی و سایبری و فعالیت‌های جمهوری اسلامی در منطقه و همچنین همکاری آن با حزب‌الله، حوثی‌های یمن و گروه‌های شبه‌نظامی در سوریه و عراق سر و کار دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش آمریکا و متحدانش با تهران در نشست شورای امنیت؛ بیانیه قدرت‌های اروپایی علیه برنامه هسته‌ای ایران

سرنوشت توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های غربی؛ گروسی: برجام دیگر معنا ندارد

بیانیه سه کشور اروپایی در محکومیت گام‌‌های هسته‌ای ایران؛ تهران بیانیه گروه ۷ را «مغرضانه» خواند