Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وکلای توماج صالحی از نقض حکم اعدام او در دیوان عالی کشور خبر دادند

توماج صالحی
توماج صالحی Copyright شبکه‌های اجتماعی
Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو وکیل توماج صالحی، خواننده رپ معترض و زندانی سیاسی ایران، روز شنبه دوم تیر اعلام کردند که حکم اعدام موکل‌شان در دیوان عالی کشور نقض شده است.

آگهی

امیر رئیسیان، وکیل توماج صالحی با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «چنانکه انتظار می‌رفت دیوان عالی کشور از این خطای غیرقابل جبران قضایی جلوگیری کرد.»

در این پیام کوتاه آمده است که حکم اعدام توماج صالحی «نقض» شده و بر اساس حکم فرجامی شعبه ٣٩ دیوان عالی کشور، پرونده جهت رسیدگی مجدد «به شعبه هم‌عرض ارجاع خواهد شد».

توماج صالحی نخستین بار در جریان اعتراضات آبان و بار دیگر، در جریان اعتراض‌های مردم ایران پس از جان باختن مهسا امینی در سال ۱۴۰۱، بازداشت شد.

نزدیک به ۲ ماه پیش شعبه یک دادگاه انقلاب اصفهان در اقدامی بی‌سابقه حکم دیوان عالی کشور درباره پرونده سال ۱۴۰۱ توماج صالحی را اجرایی نکرده و رأی به اعدام او صادر کرده بود.

مصطفی نیلی، دیگر وکیل توماج صالحی نیز به خبرگزاری ایلنا گفته است که حکم اعدام آقای صالحی در دیوان عالی نقض شده است.

حساب رسمی توماج صالحی در شبکه ایکس نیز خبر نقض حکم اعدام او را تأیید کرد. در پیامی که در این حساب همرسان شده، آمده است: «بر اساس نظر دیوان عالی، حکم صادره قبلی دادگاه انقلاب نیز که منجر به محکومیت ۶ سال و سه ماه حبس توماج بود نقض و بر خلاف مفاد قانون تشخیص داده شد.»

خبرگزاری میزان،‌ وبسایت وابسته به قوه قضائیه ایران هنوز در مورد این خبر اطلاعیه‌ای منتشر نکرده است.

پیش‌تر یک روزنامه ایرانی در تاریخ ۲۴ آوریل (۵ اردیبهشت) در گفتگو با آقای رئیسیان نوشته بود که دادگاه انقلاب اصفهان اتهامات آقای صالحی را «جملگی از مصادیق افساد فی الارض» دانسته و با «تاکید بر احراز گستردگی افساد» حکم اعدام را برای او صادر کرده است.

امیر رئیسیان در همان زمان گفته بود: «دادگاه بدوی، حکم دیوان عالی را در شرایطی ارشادی خوانده که دیوان عالی به عنوان مرجع تجدیدنظر، پرونده توماج صالحی را بررسی کرده و حکم به رفع نقص از سوی دادگاه بدوی داده بود.»

در آن زمان، گروه‌هایی از ایرانیان مقیم خارج از کشور برای محکومیت صدور حکم توماج صالحی و اعلام حمایت از این خواننده معترض، در شهرهای مختلف جهان در خیابان حضور یافتند و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیام نرگس محمدی از اوین: در انتخابات غیرقانونی حکومت سرکوبگر و نامشروع شرکت نمی‌کنم

افزایش «قشون نفرت‌پراکن» و «مزدوران سایبری»؛ دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داد

ضد فرانسه یا شکنجه‌گر زندانیان در ایران؛ انجمن حقوق بشری شکایتی را علیه « بشیر بی‌آزار» ارائه داد