Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فسخ قرارداد بیرانوند با پرسپولیس؛ عابدینی: بعضی بازیکنان درک نمی‌کنند که ارزش معنوی را نمی‌توان خرید

امیر عبادینی
امیر عبادینی Copyright شبکه‌های اجتماعی
Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

علیرضا بیرانوند دروازه‌بان باشگاه پرسپولیس برای دومین سال متوالی در پایان فصل فوتبالی قرارداد خود را با این باشگاه به صورت یک‌طرفه فسخ کرد. امیر عابدینی می‌گوید بعضی از بازیکنان درک نمی‌کنند که بار معنوی که حضور در یک باشگاه می‌تواند به آنها بدهد با هیچ عدد و رقمی قابل خرید نیست.

آگهی

هرچند در سال گذشته و بعد از فسخ قرارداد بخشی از هواداران باشگاه سرخ‌پوش مدیریت باشگاه را در آن ماجرا مقصر می‌دانستند و خواستار بازگشت بیرانوند به این تیم بودند تکرار دوباره این اتفاق موجب شده تا او به میزان قابل توجهی از چشم هواداران پرسپولیس بیفتد و خواستار کنار گذاشتن این بازیکن از تیم خود هستند.

اما این اتفاقات چرا رخ می‌دهد؟ نقش مسائل مالی در امضای قراردادها چقدر اهمیت دارد و در معادله میان عشق و تعصب کدام‌یک کفه سنگین‌تری دارد؟ برای یافتن پاسخ این پرسش‌ها با امیر عابدینی رئيس پیشین فدراسیون فوتبال ایران که سالها هم مدیرعامل تیم فوتبال پرسپولیس بوده گفتگو کردیم.

آقای عابدینی در پاسخ به دلایل شکل‌گیری چنین تنش‌هایی میان بازیکنان و باشگاه می‌گوید: «وقتی یک بازیکن با باشگاهی قراردادی امضا می‌کند در حالی که او محصول آکادمی باشگاه نیست تا اندازه‌ای بعد معنوی که حضور در آن تیم می‌تواند برایش به همراه داشته باشد را درک نمی‌کند. به عبارت دیگر وقتی بازیکن از جای دیگری به باشگاه می‌پیوندد هویت رنگی را درک نکرده است. در چنین شرایطی قرارداد برای بازیکن دو بعد دارد، بخش نخست آن بعد معنوی است که از هوادار می‌گیرد و بخش دوم آن مسائل مالی و عدد و رقم‌هایی است که آن بازیکن پس از امضای قرارداد از آنها بهره‌مند می‌شود.»

عابدینی در ادامه خصوص تفاوت میان این دو بعد می‌گوید: «بازیکنانی که از نظر عاطفی و معنوی رشد پیدا می‌کنند بیشتر در تاریخ فوتبال ماندگار می‌شوند و طرفداران و هواداران همواره از آنها به نیکی و بزرگی یاد می‌کنند. اما آنهایی که فقط به بار مالی آن توجه می‌کنند خیلی زود فراموش می‌شوند.»

مدیرعامل باشگاه پرسپولیس در دهه هفتاد خورشیدی در ادامه می‌گوید: «به نظر من بخش معنوی بسیار مهمتر از بعد مادی ماجرا است. آن عدد و رقم‌ها در زمانی طولانی‌تر می‌توانند به دست بیایند؛ شاید من نتوانم به بازیکنی آن میزانی که سایر باشگاه‌ها می‌دهند از نظر مالی بدهم اما از نظر معنوی هویتی به بازیکن داده می‌شود که او هیچ جای دیگر نمی‌تواند آن‌را کسب کند. وقتی هویت معنوی بازیکن حاکم شد او با هواداران زندگی می‌کند و همواره هواداران به نیکی در ذهن و قلبشان از بازیکن یاد می‌کنند که این را با هیچ عدد و رقمی نمی‌توانید به دست بیاورید.»

رئيس پیشین فدراسیون فوتبال ایران در بخش دیگری از گفتگوی اختصاصی با یورونیوز فارسی با اشاره به بازیکنانی که در تاریخ سالها برای یک باشگاه بازی کرده و در معنویت آن تیم شریک هستند افزود: «شما در این سالها بسیار دیده‌اید که هواداران برای چنین بازیکنانی چه در صورتی که از فوتبال خداحافظی کنند و چه حتی اگر به تیم دیگری بپیودند ایستاده اشک ریختند. شما هیچ وقت نمی‌توانید چنین چیزهایی را بخرید.»

او همچنین در ادامه گفت: «برخی بازیکنان در فوتبال ما این معیارها را درک نمی‌کنند و متوجه نمی‌شوند که این مسائل چقدر می‌تواند از نظر معنوی برای خود بازیکن، خانواده‌اش، فرزاندش و اطرافیانش مهم باشد و چقدر چنین چیزهایی می‌تواند برای زندگی فرد زیبا باشد.»

عابدینی همچنین با اشاره به پیشینه علیرضا بیرانوند و مشکلاتی که او با پرسپولیس داشته گفت: «من خاطرم هست که بیرانوند حتی وقتی از نفت هم می‌خواست به پرسپولیس بیاید چنین چالش‌هایی را با باشگاه نفت تهران داشت.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او در بخش پایانی این گفتگو تاکید کرد که قوانینی که از سوی فدراسیون فوتبال وضع شده بخشی از این مشکلات را پدید آورده است. عابدینی در این رابطه افزود: «با قوانینی مثل سقف قرارداد که فدراسیون فوتبال می‌گذارد چنین مشکلاتی پیش می‌آید و عملا باشگاه‌ها به دلیل محدودیت‌هایی که برایشان پدید می‌آید نمی‌توانند به سادگی با بازیکنانشان بنشینند و مذاکره کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دربی کسل‌کننده تهران باز هم صفر صفر شد؛ پرسپولیس و استقلال به تساوی رضایت دادند

جدایی یحیی گل‌محمدی از پرسپولیس؛ مربی که در کلاس معرفت به بازیکنان تیم ملی نمره صفر داده بود

دبل قهرمانی قرمزها؛ پرسپولیس با شکست استقلال فاتح جام حذفی شد