Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آلمان مذاکرات محرمانه برای اخراج مجرمان افغان به کشورهای ثالث را آغاز کرد

نانسی فایزر وزیر کشور آلمان
نانسی فایزر وزیر کشور آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که حملات متعدد با چاقو توسط اتباع افغان در آلمان به بحث داغ در میان سیاستمداران این کشور تبدیل شده است، مقامات برلین می‌گویند مشغول مذاکره با کشورهایی ثالث هستند تا مجرمان را پس از اخراج، به آنجا بفرستند.

آگهی

بیرون کردن مجرمان افغان از زمان به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان و قطع روابط دیپلماتیک بین برلین و کابل منتفی شده بود، حالا اما سیاستمداران آلمانی قصد دارند این طرح را به گونه‌ای دیگر پیش ببرند.

نانسی فایزر، وزیر کشور فدرال آلمان، در این باره گفت: «ما به صورت محرمانه با کشورهای مختلف مذاکره می‌کنیم.»

پیش‌تر در این هفته نشریه اشپیگل آلمان گزارش کرده بود که برلین قصد دارد بدون برقراری روابط دیپلماتیک با طالبان، افغان‌های اخراج‌شده را به ازبکستان بفرستد و این کشور آن‌ها را به کشور مبدأ خود منتقل کند.

به گزارش اشپیگل، در همین راستا هیاتی از سوی وزارت کشور آلمان در پایان ماه مه به تاشکند پایتخت ازبکستان سفر کرده‌اند و همزمان گفتگوها با کشورهای همسایه سوریه نیز در جریان است.

این گزارش اضافه کرده است که هیات حاکمه ازبکستان موافقت ضمنی خودش را با این طرح ابراز داشته، اما در مقابل خواستار انعقاد پیمانی مهاجرتی شده تا اتباع ازبکستان بتوانند راحت‌تر برای کار به آلمان بیایند.

مذاکرات محرمانه آلمان برای اخراج مجرمان خارجی در شرایطی است که احساسات ناشی از مرگ یک افسر پلیس بر اثر حمله یک افغان در آلمان برانگیخته شده و اعضا و هواداران حزب راست افراطی «آلترناتیو برای آلمان» با تکیه بر این موضوع به شدت به احساسات ضد خارجی دامن زده‌اند.

پناهجویان افغان در آلمان
پناهجویان افغان در آلمانAP Photo

در زمینه اخراج مهاجران مجرم همچنین بحث دیگری نیز میان سیاستمداران آلمانی آغاز شده و آن جابجایی رویه‌های درخواست پناهندگی به کشور ثالث است؛ مشابه پروژه‌ای که بریتانیا در رواندا یا ایتالیا در آلبانی انجام می‌دهند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید وزارت کشور آلمان با حدود ۳۰ کارشناس برای بررسی امکان‌سنجی چنین رویه‌ای مشورت کرده که البته اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها درباره آن ابراز تردید کرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بیژن جیرسرایی، دبیرکل حزب لیبرال دموکرات آلمان از اعضای ائتلاف حاکم، گفت: «ما باید مهاجرت را با اقداماتی مانند مدل رواندا محدود کنیم. سیاست مهاجرتی دهه گذشته شکست خورده است.»

روز چهارشنبه، بیش از ۳۰۰ سازمان غیردولتی و خیریه نامه‌ای سرگشاده منتشر کردند و از اولاف شولتس خواستند که هرگونه جابجایی را «به وضوح رد کند» و یادآوری کردند که «حق پناهندگی از حقوق بشر است».

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صدراعظم آلمان: پناهجویان مرتکب جنایت باید از کشور اخراج شوند

دومین حمله با چاقو در مانهایم آلمان در کمتر از یک هفته؛ سیاستمدار راست‌گرای افراطی مجروح شد

تبعات قتل پلیس آلمان با چاقو بدست یک افغان؛ برلین مهاجرانی را که تهدید امنیتی باشند اخراج می‌کند